آشنایی با آبشار لاتون، بلندترین آبشار ایران

اخبار
آشنایی با آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران
676 بازدید
کوهگرد
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

آبشار لاتون Laton Waterfall با ارتفاع 105 متر بلندترین آبشار ایران است. این آبشار زیبا یکی از جاذبه‌های گردشگری استان گیلان محسوب می‌شود. قرارگرفتن این آبشار در دل جنگل و ریزش آب بر دیواره صخره در میان سرسبزی متراکم درختان، منظره‌ای فوق‌العاده را خلق کرده است.

با ما در کوه گرد همراه باشید تا با جاذبه‌های گردشگری منطقه و همچنین آبشار لاتون بیشتر آشنا شوید.

مرتفع‌ترین آبشار ایران دقیقاً در کجا قرار دارد؟

این آبشار زیبا در استان گیلان در 15 کیلومتری شهرستان آستارا، در شهر لوندویل، روستای کوته کومه قرار دارد. در بالای آبشار سه حوضچه طبیعی به همراه سه آبشار 10 متری وجود دارد که بر زیبایی و جذابیت منطقه افزوده است. در نزدیکی (ده متری) آبشار لاتون، آبشار دیگری نیز وجود دارد که ارتفاع آن 65 متر است اما پرآب‌تر است.

این آبشار باشکوه از ارتفاعات کوه اسپیناس یا اسپینه سرچشمه می‌گیرد. رودخانه پس از سرریز شدن از آبشار با گذشتن از روستای کوته کومه و شهر لندویل در نهایت به دریاچه کاسپین می‌ریزد.

نکته جالب در مورد این آبشار دائمی بودن جریان آب است، در طول سال شاید حجم آب دستخوش تغییر شود اما جریان آن هرگز به صفر نمی‌رسد.

مسیر دسترسی به آبشار

برای رسیدن به آبشار لاتون دو مسیر وجود دارد. مسیر اول از سمت شهر لندویل به کوته کومه است. لندویل حدود 14 کیلومتر با آبشار فاصله دارد.

جاده از لندویل تا روستای کوته کومه آسفالت است اما از روستا تا آبشار حدوداً 6 کیلومتر جاده خاکی پیشروی شما است، ماشین‌های آفرود به‌راحتی مسیر را طی می‌کنند اما با سواری معمولی در صورت گل‌آلود بودن مسیر دچار مشکل خواهید شد!

در صورت نداشتن وسیله نقلیه می‌توانید با کرایه نیسان در روستا به مسیر خود ادامه دهید. پس از اتمام جاده با پیاده‌روی کوتاهی در جنگل در نهایت به پایین آبشار خواهید رسید.

مسیر دوم از دریاچه سوها واقع در 35 کیلومتری شهرستان اردبیل آغاز می‌شود. از دریاچه سوها تا منطقه لاتون حدوداً 16 کیلومتر پیاده‌روی در دل جنگل‌های زیبای هیر‌کانی از خلال مسیرهای صعب‌العبور و گاهی خطرناک و البته مناظر خیره‌کننده در انتظار شما است.

پیمودن این مسیر برای افراد معمولی چندان مناسب نیست، ماجراجویانی که از این مسیر به سمت لاتون پیاده‌روی می‌کنند بدون شک یکی از زیباترین مناظر طبیعت شمال کشور را نظاره خواهند کرد.

کوه اسپیناس یا اسپینه

همان‌طور که ذکر کردیم آبشار لاتون از ارتفاعات کوه اسپیناس سرچشمه می‌گیرد. کوه اسپیناس در فاصله 10 کیلومتری شهرستان آستارا قرار دارد، ارتفاع اسپیناس حدود 2105 متر است.

لذت کوهنوردی در نزدیکی آبشار لاتون

قله اسپیناس به دلیل ساختار صخره‌ای و دیواره مانند خود، از دور شبیه به یک قلعه به نظر می‌رسد. پوشش جنگلی تا دیواره قله ادامه دارد و همین موضوع تصویر بی‌نظیری را خلق کرده است. طبیعت‌گردهایی که مسیر دریاچه سوها را برای رسیدن به آبشار انتخاب کنند از کنار این قله باشکوه می‌گذرند.

امکانات رفاهی اطراف آبشار

منطقه اطراف آبشار لاتون بکر و دور از امکانات خاص اقامتی مانند مسافرخانه و یا هتل است اما می‌توانید برای اقامت شبانه در روستا اتاق کرایه کنید.

روستای کوته کومه دارای آبگرم است که سه دوش و یک استخر دارد، هرچند که آب آن چندان گرم نیست اما برای دوش گرفتن و رفع خستگی مناسب است.

این منطقه دارای سرویس بهداشتی و بوفه است. بعضی از گردشگران ترجیح می‌دهند که در نزدیکی آبشار کمپ بزنند و شب را در چادر بگذرانند. اگر شما هم چنین قصدی دارید بهتر از قبل از آن، وضعیت آب‌وهوای منطقه را بررسی کنید در صورت مساعد بودن هوا خاطره جالبی را با خود به خانه خواهید برد.

در مسیر رسیدن به آبشار به روستای متروکه آسیوشوان می‌رسید، آسیو به زبان تالشی به معنای آسیاب و شوان به معنای کنار رودخانه است. اهالی روستا درگذشته به کار آسیاب گندم و ارزن و برنج مشغول بودند، مهاجرت به شهر این روستا را به مکانی متروک بدل کرده است.

در نزدیکی آبشار نیز بوفه‌ای قرار دارد که می‌توانید از آن خرید کنید. نزدیکی آبشار به شهر آستارا امکان سفر یکروزه به این مکان را فراهم کرده است و اگر تمایل ندارید که در اطراف آبشار و روستا اقامت داشته باشید می‌توانید به شهر آستارا برگردید.

 

جنگل نوردی در اطراف آبشار

مسیر جنگلی از روستای کوته کومه تا آبشار لاتون بسیار زیبا است و مملو از درختان آلو، به، گلابی، فندق، سیب جنگلی که می‌توانید در خلال راه‌پیمایی خود از طعم میوه‌های جنگلی لذت ببرید.

این مسیر زیبا با تمام شگفتی‌هایش خطراتی را نیز به همراه دارد بنابراین بهتر است به‌صورت گروهی وارد جنگل شوید استفاده از یک راهنمای باتجربه الزامی است زیرا در طول مسیر پرتگاه‌های خطرناکی پیشروی شما قرار دارد.

در طول پیمایش مسیر با مناظر متفاوت و فوق‌العاده‌ای روبه‌رو خواهید شد. گذر از کنار رودخانه و تپه‌های جنگلی و شنیدن صدای موسیقی طبیعت حال و هوای شما را عوض می‌کند، در انتهای مسیر به منطقه کوهستانی و مراتع می‌رسید که لطف آن کمتر از جنگل و رودخانه نیست.

جنگلنوردی در مسیر آبشار لاتون

نکته دیگر در مورد جنگل نوردی در این منطقه همراه داشتن آب و غذا و GPS و چراغ‌قوه است. فراموش نکنید در جنگل لاتون حیوانات وحشی مثل گرگ، گراز و خرس وجود دارند پس مراقب باشید.

به یاد داشته باشید در طول پیاده‌روی از صدای طبیعت غافل نشوید، چراکه خستگی را از تن شما بیرون می‌کند اجازه دهید همراه با تصویر، صدای خوش پرندگان و رودخانه و آبشار و نسیم، در ذهن شما ثبت شوند، پس هندزفری را از گوش خود خارج کنید!

تفریحات کنار آبشار

صخره‌نوردی و کوهنوردی از فعالیت‌های رایج طبیعت‌گردان در منطقه آبشار لاتون به شمار می‌رود. صخره‌نوردی در دیواره آبشار و کوهنوردی در دامنه زیبای کوه اسپیناس طرف‌داران زیادی دارد.

اگر تمایل به کوهنوردی دارید بهتر است از مناسب بودن امکانات و وسایل خود اطمینان حاصل کنید.

کمپ کردن در نزدیکی آبشار نیز لطف خود را دارد، و تجربه طبیعت‌گردی شما را کامل خواهد کرد در ضمن از ضدآب بودن چادر خود مطمئن شوید.

بهترین زمان مسافرت به منطقه لاتون

آب‌وهوای منطقه در تابستان گرم و شرجی است در نتیجه پیاده‌روی در مسیر پرنشیب‌وفراز آبشار در چنین هوایی چندان مطلوب نخواهد بود.

بهترین زمان برای مسافرت به منطقه اواخر زمستان و اوایل بهار و همچنین اوایل پاییز است، دمای هوا در این فصول برای پیمایش جنگل مناسب‌تر است.

در فصل بهار به علت تازگی جنگل و صدای چهچه پرندگان جنگل نوردی حال و هوای متفاوت و دل‌انگیزتری خواهد داشت، دمای هوا در این فصل خنک بوده و شور و سرزندگی طبیعت انرژی شما را مضاعف خواهد کرد.

کلام آخر

زیبایی طبیعت شمال ایران بر هیچ‌کس پوشیده نیست. شمال فقط به معنای دریا نیست مکان‌های دیدنی زیادی در این خطه سرسبز وجود دارد که بازدید از آن می‌تواند سفری مملو از خاطرات و تجربیات دلنشین را برای شما رقم بزند.

بازدید از منطقه زیبای آبشار لاتون

شاید این نقاط اندکی دور از دسترس و امکانات رفاهی مدنظر شما باشد اما ارزش آن دارد که چند ساعتی از شلوغی شهر فاصله بگیرید و دمی را با طبیعت و حال و هوای متفاوت آن سپری کنید.

آبشار لاتون منطقه‌ای بکر و زیبا در دل جنگل‌های هیرکانی انتظار شما را می‌کشد، دفعه بعد که خواستید برای مسافرت به شمال برنامه‌ریزی کنید بازید از این مکان فوق‌العاده را در برنامه خود بگنجانید.

 

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه برگزاری تورهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای باتجربه و کارشناسان حرفه‌ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می‌توانید از مراکز معتبر و قابل‌اعتماد تجهیزات موردنیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
نظرات (0 نظر)