koohgard logo

آشنایی با جاذبه های گردشگری دبی

مقالات
آشنایی با جاذبه های گردشگری دبی
231 بازدید
کوهگرد
سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۲

شهر دبی Dubai از یک پاسگاه بیابانی به شهری با ساختمانهای بلند و مراکز فروش بیشمار بدل گشته است ، جایی که در گذشته های نه چندان دور بیابانی بیش نبود حالا مقصدی فوق العاده برای رستوران گردی ، مراکز فروش متنوع ، حمام آفتاب در ساحل زیبا و تفریحات خانوادگی است .

اماکن دیدنی و گردشگری در دبی

شهر دبی به دلیل جاذبه های دیدنی مانند برج خلیفه (بلندترین ساختمان جهان) و مراکز خرید که دارای آکواریوم های بزرگ و پیست های اسکی سرپوشیده هستند ، شهرت دارد .
با گردش در اطراف محله الفهیدی ، دبی قدیمی را خواهید دید ، سپس در امتداد نهر دبی با قایق تفریحی سنتی قایقرانی می کنید و به زودی متوجه می شوید که چیزی بیشتر از ظاهر پرزرق و برق این شهر وجود دارد.

برج خلیفه

جاذبه اصلی گردشگری دبی ، برج خلیفه است که با 829.8 متر بلندترین ساختمان جهان و مشهورترین نقطه دیدنی شهر است. برای اکثر گردشگران رفتن به طبقه 124 این ساختمان و دیدن منظره شهر از آن ارتفاع امری ضروری است . چشم اندازهای افق شهر از این ارتفاع بسیار خیره کننده است .
به دلیل زیبایی چراغ های شهر در شب بسیاری از عکاسان از این طبقه برای عکاسی از منظره شب دبی استفاده می کنند . در پشت برج خلیفه ، باغ هایی با طراحی زیبا و پیاده روهایی پر پیچ و خم خودنمایی می کنند .یکی دیگر از دیدنیهای این شهر آب نماهای متعددی است که برجسته ترین آن چشمه دبی ، بلندترین چشمه مصنوعی جهان است که با الگو برداری از چشمه های معروف بلاجیو در لاس وگاس طراحی شده است.

مرکز خرید دبی

مرکز خرید دبی ، یکی از بهترین مکان های شهر برای خرید و تفریح به خصوص سرگرم کردن بچه ها است . از طریق مرکز خرید دبی ورود به برج خلیفه و آکواریوم امکان پذیر است . اگر به دنبال سرگرمیهای بیشتر هستید ، زمین اسکیت روی یخ ، منطقه بازی و مجموعه سینما نیز در این مرکز خرید وجود دارد.

غذا خوردن و خرید کردن دراین مرکز تمامی ندارد و تقریباً همیشه رویدادهای خاصی مانند موسیقی زنده و نمایش های مد در مرکز خرید برگذار می شود . مشهورترین آنها جشنواره سالانه خرید دبی در ماه های دی و بهمن و جشنواره شگفتی های تابستانی دبی در ماه های تیر و مرداد است.

موزه دبی

موزه عالی دبی در قلعه الفاهیدی قرار دارد ، این قلعه در سال 1787 برای دفاع از خلیج دبی ساخته شده است. دیوارهای قلعه به شکل سنتی از بلوک های مرجانی ساخته شده و بوسیله آهک در کنار هم ثابت شده است. طبقه فوقانی با تیرهای چوبی پشتیبانی می شود و سقف از نخل ، گل و گچ ساخته شده است.

درطول تاریخ ، این قلعه به عنوان محل اقامت خانواده حاکم ، مقر دولت ، پادگان و زندان مورد استفاده بوده است. این موزه در سال 1971 (و دوباره به طور گسترده در 1995) بازسازی شد و اکنون بهترین موزه شهر است.

در ورودی موزه ، نمایشگاه جذابی از نقشه های قدیمی امارات و دبی وجود دارد که نشان دهنده گسترش و توسعه بزرگی است که پس از رونق بازار نفت ، منطقه را تحت تاثیر قرار داده است .

قدم زدن در تاریخ در محله الفاهیدی (دبی قدیمی)

محله الفاهیدی (گاهی اوقات بعنوان محله بستکیا نیز نامیده می شد) در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد تا محل اقامت تجار ثروتمند ایرانی باشد که عمدتا با مروارید و منسوجات سر و کار داشتند و به دلیل تجارت رایگان و دسترسی به خلیج دبی ، جذب این شهر شدند .

شناخت مناطق مختلف شهر دبی

الفاهیدی قسمت شرقی بور دبی Bur Dubai را در امتداد خلیج اشغال کرده است . در طول سالها برجهای بادگیر ساخته شده در بالای این ساختمانهای مرجانی و آهکی به خوبی حفظ شده اند .

این بادگیرها در حقیقت بعنوان خنک کننده ساختمان طراحی شده بودند ،به این صورت که باد محبوس در برج ها به داخل خانه ها هدایت می شد. تجار ایرانی این عنصر معماری (رایج در خانه های ساحلی ایران) را از ایران به دبی منتقل کرده اند.

خانه شیخ سعید المکتوم

شیخ سعید آل مکتوم از سال 1921 تا 1958 حاکم دبی و پدر بزرگ حاکم فعلی بود. محل اقامت سابق وی به عنوان موزه مورد مرمت قرار گرفته است . این بنا نمونه ای عالی از معماری عربی است .
خانه اصلی در سال 1896 توسط پدر شیخ سعید ساخته شد ، بنابراین او می توانست فعالیت های مربوط به حمل و نقل را از بالکن ها مشاهده کند.

خانه فعلی در کنار محل اصلی با حفظ وفاداری به طراحی قدیمی بازسازی شد به طوریکه طراحی درهای چوبی تراش خورده ، صفحه های مشبک چوبی روی پنجره ها و صفحه های تهویه گچی با طرح های گلدار و هندسی بسیار شبیه نمونه اصلی هستند . این خانه دارای سی اتاق است که در اطراف یک حیاط مرکزی همراه با برجهای بادگیر ساخته شده اند .
در داخل نمایشگاه موزه عکسها و اسناد تاریخی دبی قرار دارد ، بسیاری از عکسها ، قدیمی مربوط به سالهای 1948 تا 1953هستند.

بخش دریایی موزه عکس هایی از ماهیگیری ،صید مروارید و ساخت قایق های سنتی را نشان می دهد . در سرتاسر ساختمان ، نامه ها ، نقشه ها ، سکه ها و تمبرهای زیادی وجود دارد که پیشرفت امارت را نشان می دهد.

نهر دبی

نهر دبی شهر را به دو قسمت تقسیم می کند ، با Deira در شمال و Bur Dubai در جنوب . نهر عنصری تأثیرگذار در رشد شهر بوده است ، زیرا در ابتدا این نهر بود که مهاجران را برای ماهیگیری و غواصی مروارید جذب کرد. روستاهای کوچک در کنار نهر در 4000 سال پیش شکل گرفتند . در حالی که دوران مدرن در دهه 1830 هنگامی که قبیله بنی یاس در این منطقه مستقر شدند آغاز شد.

باراندازکشتی های یک دکلی عربی در امتداد ساحل نهر دبی ، در شمال پل مکتوم واقع شده است. این بارانداز هنوز هم توسط معامله گران کوچک از سراسر خلیج فارس استفاده می شود ، برخی از این کشتی ها که در اینجا لنگر انداخته اند بیش از 100 سال قدمت دارند.

شما می توانید از اینجا دیدن کرده و بارگیری به داخل و خارج از لنج ها را مشاهده کنید. کارگران لنج ها اغلب گردشگران را برای بازدید به کشتی ها دعوت می کنند ، جایی که می توانید در مورد زندگی این ملوانان سنتی اطلاعات بیشتری پیدا کنید .

بسیاری از این لنج ها از دبی به کویت ، ایران ، عمان ، هند و تا شاخ آفریقا سفر می کنند. این بقایای کوچک از اقتصاد سنتی دبی هنوز یک مکان شلوغ و جذاب برای گردش است .

مسجد جمیرا

مسجد جمیرا که نسخه ای دقیق اما 8 برابر بزرگتراز مسجد الازهر قاهره است ، نمونه خوبی از معماری اسلامی است .این سازه سنگی به سبک معماری فاطمیون ساخته شده است ، با دو مناره که جزئیات ظریف را در سنگ تراشی نشان می دهد. هنگامیکه ساختمان در غروب خورشید با نورافکن روشن می شود زیبایی بنا چند برابر می شود .

بازدید از ساختمانهای زیبا در دبی

مرکز تفاهم فرهنگی شیخ محمد بن راشد (که برنامه ای از تورها ، سخنرانی ها ، کلاس های عربی و غذاهای فرهنگی را نیز اجرا می کند) به منظور درک بهتر از مذهب مسلمانان تورهایی را طراحی کرده اند که از مسجد آغاز می شود .

دیره

دیره در ساحل شمالی نهر دبی قرار دارد و خیابان های پرپیچ و خم آن پر از مردم با فرهنگهای مختلف است که از سراسر دنیا در این شهر جمع شدند و دبی را خانه خود می دانند .

در ساحل ، لنج های قدیمی با ساحل مدرن ، هتل ها و ساختمان های اداری جایگزین شده اند . برای مسافران ، شهر دیره بیشتر به خاطر بازارهای سنتی خود مشهور است که در تمام ساعات روز پرازدحام است . بازار طلای دیره به عنوان بزرگترین بازار طلا در جهان شناخته شده است.

بازار ادویه دیره هر ادویه قابل تصور را به فروش می رساند و غرفه ها مملو از کیسه های کندر ، زیره ، پاپریکا ، زعفران ، سماق و آویشن و چوب عود معطر ، گلاب و بخور است. دوستداران فرهنگ نباید دو جواهر معماری زیبا دیره را از دست بدهند:

• خانه میراث در سال 1890 به عنوان خانه تاجر ثروتمند ایرانی ساخته شد و بعدها به خانه شیخ احمد بن دلموک (تاجر معروف مروارید در دبی) تبدیل شد. امروزه فرصتی عالی برای دیدن فضای داخلی خانه فراهم است .

• مدرسه آل احمدیه که در سال 1912 ساخته شد ، قدیمی ترین مدرسه دبی است و اکنون موزه آموزش عمومی است.

دبی درقاب

این قاب عظیم با 150 متر ارتفاع یکی از جدیدترین مکانهای دیدنی دبی است ، این قاب به گونه‌ای جانمایی شده‌است که نمادهای دبی نوین از یک سو قابل دیدن باشند و از سوی دیگر آن، بازدیدکنندگان بتوانند بخش‌های قدیمی شهر دبی را ببینند.
در داخل سازه ، مجموعه ای از گالری ها ، تاریخ شهر را با شما مرور می کنند و میراث امارات را در طی سالها به نمایش گذاشته اند . پس از آن طبقه انتهایی (پل فوقانی قاب ) قرار دارد که با تصویر سازی سه بعدی چشم انداز آینده این شهر را نشان می دهد .

بزرگراه شیخ زاید

بزرگراه شیخ زاید اصلی ترین گذرگاه است که از منطقه تجاری مدرن مرکز شهر دبی عبور می کند .این بزرگراه عریض و هشت خطه در سراسر طول خود دارای دیواره های بلند از جنس شیشه ، کروم و فولاد است. جاذبه های اصلی در امتداد این بزرگراه یا بین چهارراه و اولین تقاطع واقع شده اند ، و اکثر مراکز خرید معروف دبی در امتداد مسیر بزرگراه قرار دارند .

برج تجارت جهانی دبی در طبقه آخر خود یک عرشه مشاهده دارد که چشم اندازهای پانوراما (گزینه ای ارزان تر از برج خلیفه) به بازدیدکنندگان ارائه می دهد و پارک طلا و الماس (جاده شیخ زاید) یک مغازه یک طرفه برای دوستداران جواهرات است ، با 118 تولید کننده و 30 خرده فروش همه زیر یک سقف.

در آکواریوم دبی از دنیای زیر آب دیدن کنید

آکواریوم دبی 140 گونه از زندگی دریایی را در مخزن بزرگ معلق در طبقه همکف مرکز خرید دبی نگهداری می کند . این آکواریوم یکی از برترین جاذبه های گردشگری شهر محسوب می شود .

و مشاهده آکواریوم مانند بازدید از مرکز خرید رایگان است اگر شما وارد باغ وحش زیرآب شوید می توانید در تونل آکواریوم قدم بزنید . فعالیتهای مختلف موجود در این بخش به شما کمک می کند زندگی دریایی را از نزدیک ببینید. تورهای قایق با کف شیشه ای (بالای مخزن) بسیار محبوب هستند.غواصی در قفس و غواصی در کنار کوسه نیز در این قسمت نمایش داده می شود .

چای بعد از ظهر را در برج العرب بخورید

برج العرب بلندترین هتل جهان است که ارتفاع آن 321 متر در جزیره مصنوعی خود در خط ساحلی دبی است.طراحی ظاهری شبیه به بادبان است ، نمای بیرونی ساختمان در شب با یک نمایش نورپردازی رنگی روشن می شود.

برج العرب ، یکی از گران ترین هتل های جهان است که لوکس ترین سوئیت های آن برای یک شب بیش از 15000 دلار هزینه دارد.

برای کسانی که اعتبار نامحدودی ندارند ، راهی برای تجربه تجمل فوق العاده این برج ، صرف شام در رستوران زیرآب المحارا است ، جایی که دیوارهای شیشه ای از کف تا سقف در اتاق ناهار خوری به شما امکان می دهد زندگی دریایی را در حالی صرف غذا مشاهده کنید. یا می توانید از صرف ناهار در رستوران به سبک کالیفرنیا لذت ببرید.

برای تماشای چشم اندازهای پانوراما شهر ، می توانید در طبقه 27 برج در بار نمای آسمان Skyview Bar چای بنوشید .البته باید از قبل برای خود جا رزرو کنید .

در ساحل جمیرا آفتاب بگیرید

این نوار ساحلی با شنهای سفید ، مقصد شماره یک برای گردشگران دبی است. گسترش هتل ها در تمام طول این خط ساحلی شرایطی ایجاد کرده که این مکان به یکی از محبوب ترین مکانها برای اقامت گردشگران تبدیل شده است .

آشنایی با دیدنیهای دبی

این ساحل دارای امکانات عالی است ، با تعداد زیادی صندلی های آفتابگیر ، رستوران ها و اپراتورهای ورزش های آبی که جت اسکی را ارائه می دهند.

در حالی که در منطقه هستید ، ماسه را به مدت یک ساعت کنار بگذارید و از Majlis Ghorfat Um Al-Sheef دیدن کنید ، فقط یک قدم کوتاه از ساحل. این خانه در سال 1955 ساخته شد و محل اقامت تابستانی مرحوم شیخ رشید بن سعید آل مکتوم بود.

این اقامتگاه ، از گچ و بلوک مرجانی ساخته شده و بسیاری از دکوراسیون زیبای اصلی را حفظ کرده است ، و به شما درک بهتری از شیوه زندگی مجلل حاکمان دبی می دهد. باغهای این اقامتگاه دارای سیستم آبیاری چشمگیر اعراب و نخلهای خرمای سایه دار است.

موزه تاریخ تجارت دبی

این موزه نقش تاریخی امارات متحده عربی را به عنوان مرکز تجاری بین آسیا ، آفریقا و اروپا مدت ها قبل از اینکه نفت به برجسته ترین صنعت این منطقه تبدیل شود ، مورد بررسی قرار می دهد.

این نمایشگاه که در داخل اقامتگاه قدیمی شیخ حشر بن مکتوم آل مکتوم ، که از اعضای خانواده حاکم دبی بود ، واقع شده است ، تاریخ این منطقه ساحلی را به عنوان بخشی از مسیرهای تجاری جهانی ، با نمایش آثار و نسخه های خطی ، نشان می دهد. همچنین در این مکان ،موزه کتاب ها و نسخه های خطی کمیاب و موزه اسلحه خانه کوچک قرار دارد.

از تئاتر در اپرای دبی لذت ببرید

ساختمان جدید اپرا در اواسط سال 2016 به منظور یک جاذبه و تفریح شبانه افتتاح شد ، این ساختمان در محل آب نما در مرکز شهر دبی قرار دارد و به قطب اصلی فرهنگی شهر تبدیل شده است .

اپرای دبی سالانه میزبان تئاتر موزیکال معروف ، کنسرت های موسیقی از موسیقی دانان به نام و درجه یک ، اپرا ، باله ، و موسیقی سنتی و همچنین تولیدات کوچکتر ، شبهای کمدی و کنسرت است. ساختمان تئاتر 2000 نفری به لحاظ هنر معماری حیرت انگیز است و یکی از نقاط دیدنی جدید دبی به مشار می رود.

اسکی روی آب با کایت

این ساحل طولانی از ماسه سفید ، در جنوب ساحل جمیرا ، تنها مقصدی عالی برای آفتاب گرفتن و دراز کشیدن روی ماسه نیست . این مکان مقصدی عالی برای اسکی روی آب با کایت نیز است و علاقه مندان به این وزش از سراسر جهان به این مکان جذب می شوند .

از دیدن گلها در باغ گل دبی لذت ببرید

دبی به ساخت بزرگترین ساختمانها و مراکز خرید جهان شهرت دارد اما به آن بسنده نکرده و بزرگترین باغ گل جهان را نیز ایجاد کرده است که مساحتی بالغ بر 2000 متر مربع دارد و دارای 100 میلیون گل مشهور است. این باغ زیباترین باغ تاریخ است.
در طراحی این باغ از همه چیزهایی که می توان آنها را با گل پوشاند ، از کلبه هایی به سبک انگلیسی تا آسیاب های بادی و کامیون و حتی یک نسخه برج خلیفه با گل استفاده شده است .در پیاده روها قدم بزنید و از غوغای رنگ و نمایش گلهای عجیب و غریب لذت ببرید.

در باغ پروانه دبی از طبیعت لذت ببرید

برای فرار از آسمان خراشها در یک بعداز ظهر و دیدن یک قطعه از طبیعت این باغ زیبا با 15000 پروانه که در زیر سقف آن پرواز می کنند خالی از لطف نیست .

نقاط تفریحی و توریستی دبی

این یک فرصت عالی برای بچه ها است تا از نزدیک پروانه ها را مشاهده کنند زیرا اغلب روی شانه ها و دست بازدیدکنندگان فرود می آیند.در اینجا نیز موزه ای وجود دارد که اطلاعات زیادی در مورد انواع پروانه ، زیستگاه آنها و چرخه زندگی این حشرات زیبا ارائه می دهد .

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای مجرب و کارشناسان حرفه ای در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی پاسخگوی شما عزیزان است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین