koohgard logo

انتخاب دستکش زمستانی مناسب برای کوهنوردی و ورزشهای زمستانی

مقالات
انتخاب دستکش زمستانی مناسب
136 بازدید
کوهگرد
چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲

انتخاب دستکش زمستانی Snow Gloves and Mittens  مناسب ، تفاوت آشکاری در کیفیت طبیعت گردی یا کوهنوردی شما در هوای سرد کوهستان ایجاد می کند .

اگر وسایل و تجهیزات کوهنوردی و راهنوردی داخل کوله پشتی خود را در نظر بگیرید می بینید که دستکش کوچکترین جزء از تجهیزات ضروری شما است اما در عین کوچکی ، بسیار تاثیرگذار است.

چگونه دستکش زمستانی مناسب با نیاز خود را انتخاب کنید

انگشتان دست بیشتر از هر جای دیگر بدن در معرض سرمازدگی قرار دارند و باید حتما تدابیر لازم برای پوشش مناسب دستان را مدنظر داشته باشید .

انتخاب دستکش زمستانیباید متناسب با فعالیت مورد نظر شما انجام شود بعنوان مثال  دستکش مناسب برای اسکی روی برف با دستکش مناسب با اسکی صحرایی تفاوت دارد و بسته به شرایط محیطی و نوع کاربرد هر کدام طراحی و ساخت متفاوتی دارند ، یکی برای افزایش اصطکاک و تولید گرما طراحی شده و دیگری برای افزایش تنفس و جلوگیری از رطوبت ناشی از تعرق ، بدیهی است که هر کدام در شرایط مخصوص به خود بهترین کاربرد را خواهند داشت .

 

دستکش زمستانی (gloves )  در مقابل دستکش زمستانی   (mittens )

دستکش زمستانی با انگشتهای مجزا  ، آزادی حرکت  بهتری نسبت به دستکش بدون انگشت ارائه می‌دهند و زمانیکه باید به تجهیزات خود دست بزنید و نیاز به تنظیم سگک چکمه و بستن زیپ دارید این مدل دستکش ایده آل است .

دستکش های سبک انتخابی عالی برای فعالیت های هوازی مانند اسکی صحرایی هستند، زیرا در حین انجام این فعالیتها بدن گرمای زیادی تولید می کند.

دستکش زمستانی بی انگشت  گرم‌تر از دستکش زمستانی با انگشتهای مجزا است ، زیرا انگشتان شما زمانی که با پارچه از یکدیگر جدا نمی‌شوند، گرمای بیشتری تولید می‌کنند. البته انگشتان دست در داخل این نوع دستکش بدون انگشت محصور بوده و آزادی حرکت ندارند ولی بسته به شرایط کاربرد خود را دارند.

به عنوان مثال زمانی که میله های اسکی را در دست دارید و یا در حال انجام ورزش اسنوبرد یا در حال پیاده روی در هوای سرد هستید این دستکش ها (mittens ) به طور موثرتری شما را گرم نگه میدارند .

 

دستکش زمستانی مدل لابستر : برخی از تولیدکنندگان ترکیبی از دستکش معمولی و دستکش بی انگشت طراحی کرده اند ، در این نوع دستکش برای انگشت شصت و اشاره فضا تعبیه شده ولی سایر انگشتان دست در کنار هم در یک پوشش قرار می گیرند.

شناخت و بررسی مدلهای مختلف دستکش زمستانی

این مدل دستکش حدوسط مدل بی انگشت و دستکش معمولی است بدین شکل که آزادی عمل بیشترهمراه با گرمای بیشتر در آن در نظر گرفته شده است .

مدل دستکش زمستانی3 در 1 : بسیاری از تولید کنندگان دستکش مدل  3 در 1 را ارائه می دهند در این مدل دستکش یک آستر دارای قابلیت جابجایی وجود دارد . این سیستم‌های 3 در 1 همه کاره هستند و به شما امکان می‌دهند پوسته و آستر را برای افزایش تولید  گرما با هم استفاده کنید ، یا در هوای گرم‌تر هر کدام را جداگانه بپوشید.

دستکش زمستانی دارای آستر متحرک ، انعطاف  بسیار خوبی را برای تحرک و کنترل تجهیزات به شما می دهد بدون اینکه دست شما در معرض هواس سرد قرار بگیرد . شما می توانید یک دستکش با  سیستم 3 در 1 را به صورت واحد خریداری کنید( آستر و لایه عایق را یکجا بخرید )  یا با خرید پوسته ها و آسترهای جداگانه آن را مونتاژ کنید.

 

عایق در دستکش زمستانی

در هر دو مدل دستکش با انگشت و بی انگشت از دو نوع عایق استفاده می شود که شامل  : پَر یا  عایق مصنوعی است

 

پَر یک عایق استثنایی است و به دلیل سبک بودن، فشرده شدن آسان، ماندگاری طولانی و تنفس پذیری بسیار ارزشمند است. پَر گران‌تر از عایق مصنوعی است، اما ساختار خود را طولانی‌تر از عایق مصنوعی حفظ می‌کند.

از آنجایی که پَر زمانی که خیس می شود توانایی خود را برای عایق بندی خوب از دست می دهد، به اندازه عایق های مصنوعی در دستکش ها مورد استفاده قرار نمی گیرد .

هنگامی که در طراحی دستکش زمستانی از پَر بعنوان عایق استفاده شود، معمولاً توسط یک پوسته ضد آب محافظت می شود تا از خیس شدن آن جلوگیری شود . دستکش زمستانی با عایق پَر بهترین انتخاب  برای اسکی و اسنوبورد در آب و هوای سرد و خشک است.

 

عایق مصنوعی ارزانتر از عایق پَر است، در صورت خیس شدن عایق مصنوعی خیلی سریعتر خشک می شود. این نوع دستکش ها برای استفاده در هنگام اسکی، اسنوبورد و بازی در برف، به خصوص در آب و هوای مرطوب، انتخاب خوبی هستند .

نقاط ضعف عایق مصنوعی این است که گرمای کمتری نسبت به وزن خود ارائه می دهد، کمی حجیم تر از عایق پَر است و هر بار که فشرده می شود قدرت عایق آن کاهش می یابد. اکثر دستکش های اسکی، اسکی کراس کانتری و اسنوبرد از عایق مصنوعی ساخته می شوند .

 

دستکش زمستانی سازگار با صفحه لمسی گوشی موبایل

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان دستکش‌هایی را با انگشتان و کف دست‌های سازگار با صفحه‌نمایش لمسی می‌سازند و به شما امکان می‌دهند تا از گوشی هوشمند یا تبلت خود با دستکش به راحتی استفاده کنید.

دستکش زمستانی مناسب برای کوهنوردی

سازگاری با صفحه نمایش لمسی معمولاً در دستکش های سبک وزن تا متوسط ​​یافت می شود که مهارت کافی برای کنترل تلفن هوشمند شما را ارائه می دهند. اگر قصد دارید مکرراً در حین پیاده روی از تلفن خود استفاده کنید، به دنبال دستکش هایی با قابلیت سازگاری تاچ اسکرین باشید .

دستکش زمستانی ضد آب

بیشتر دستکش زمستانی بی انگشت و با انگشت مجزا ،  که برای اسکی و اسنوبورد طراحی شده‌اند، دارای یک پوسته خارجی  ضد آب و قابل تنفس هستند تا از ورود رطوبت برف و باران جلوگیری کند و در عین حال بخار آب ناشی از عرق را خارج کند.

این پوسته ضد آب  می تواند به شکل غشایی باشد که روی پارچه لمینت می شود، یا اینکه بین پوسته خارجی و عایق قرار می گیرد یا به صورت پوششی روی پارچه اصلی اعمال می شود.

 

فناوری  Gore-Tex®  به دلیل فناوری ضدآب و قابلیت تنفس پذیری اغلب در ساخت دستکش زمستانی و دستکش‌های اسکی و اسنوبرد استفاده می‌شود

 

نکته: حتی گران‌ترین دستکش زمستانی ضدآب نیز معمولاً از داخل به بیرون خیس می‌شوند. مراقب باشید که برف داخل دستکش نشود و همچنین سعی کنید تعریق را با دستکش محدود کنید. اگر دست‌هایتان خشک باشد ، به احتمال زیاد گرم می‌مانند.

 

دستکش زمستانی با قابلیت گرم کن

این نوع دستکش زمستانی مجهز به سیستم های گرمایشی با باتری هستند ، دستکش های گرم شونده در روزهای سرد زمستان دستها را گرم نگه می دارند . این گرم کننده ها  معمولاً دارای  باتری های لیتیوم یون قابل شارژ هستند و می توانند در سطوح مختلف حرارت تولید کنند .

باتری ها و فناوری گرمایشی ، دستکش زمستانی را گران تر ، سنگین تر و  کمی حجیم‌تر از دستکش‌های معمولی می کنند ، اما اگر دستکش‌های دیگر به اندازه کافی شما را گرم نکند ، این نقاط منفی می‌تواند ارزشش را داشته باشد.

 

انداره مناسب دستکش زمستانی

تناسب دستکش زمستانی با دست کلید گرم و راحت ماندن دستان شما و حفظ آزادی حرکت  شماست. دستکش‌هایی که خیلی بزرگ هستند، دست‌های شما را گرم نگه نمی‌دارند و نگه‌داشتن میله‌های اسکی، کار کردن با زیپ‌ها و انجام کارهای دیگر را دشوار می‌کنند.

دستکش خیلی تنگ نیز باعث محدود شدن حرکت می شود  و احتمالاً به دلیل کوچکی ، به طور کامل دست را نمی پوشاند و مچ دست ممکن است در معرض تماس هوا قرار بگیرد .

 

یک دستکش با اندازه مناسب حدود ¼ اینچ فضا در انتهای انگشتان شما خواهد داشت. وقتی مشت می کنید ، نباید دستان شما تحت فشار باشد یا خیلی آزاد باشد . اگر نمی‌توانید دستکش را قبل از خرید امتحان کنید، برای اندازه‌گیری دست ، جدول اندازه که روی بسته کالا درج شده است را بررسی کنید .

 

ویژگی های اضافی لحاظ شده در دستکش زمستانی

  • دستکش زمستانی که  در طراحی آنها در ناحیه کف دست چرم بکار رفته است چسبندگی بهتری دارند و در برابر سایش مقاومت تر هستند .
  • سرآستین‌های بلند دستکش روی آستین‌های ژاکت شما کشیده می‌شوند و به این ترتیب برای جلوگیری از ورود برف و هوای سرد، بسیار مناسب هستند .
  • گیره‌های مچ دست، دستکش‌ها را روی مچ‌ها محکم می‌کنند تا راحت و مطمئن روی دست‌های شما قرار بگیرند.

طراحی های مختلف دستکش زمستانی و کاربردهای آن

  • دستمال‌های شست: بسیاری از دستکش‌هایی که برای زمستان طراحی شده‌اند، دارای مواد نرمی بر روی شست‌ها هستند که زمانی که بینی شما شروع به چکه‌کردن می‌کند بوسیله آن می توانید بینی را پاک کنید .
  • بند یا طناب‌های مچ دست، دستکش‌ها را روی مچ‌هایتان محکم کنید تا در مسیر بالا رفتن از کوه، یا زمانیکه روی تله سی اچ نشسته اید،  دستکش از دست شما رها نشود .

 

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین