koohgard logo

در انتخاب شلوار کوهنوردی به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم

مقالات
آشنایی با ویژگیهای مهم شلوار کوهنوردی
163 بازدید
کوهگرد
دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

اهمیت کیفیت خوب شلوار کوهنوردی How to Choose Hiking Pants   چیزی است که از سوی بسیاری از کوهنوردان نادیده گرفته می شود. اما باید بدانید که هنگام قدم برداشتن در مسیرهای ناهموار کوهستان ضروری است که دامنه حرکت پاهای شما مناسب باشد به عبارت دیگر باید آزادی حرکت داشته باشید .

عوامل تاثیرگذار در انتخاب شلوار کوهنوردی

آزادی حرکت به شما کمک می کند تا مطمئن تر و آسوده تر راه بروید و این موضوع در کوهنوردی یا راهنوردی بسیار حائز اهمیت است چراکه سلامتی شما وابسته به آن است .

شلوار کوهنوردی با شلوارهای معمولی تفاوت های زیادی دارد و تولید کنندگان این نوع لباس برای کاربردی بودن آنها در فضای باز و محیط های خشن مثل کوهستان ، از پارچه های مخصوصی با فناوری ضدآب ، مقاوم در برابر سایش، قابلیت انعطاف بالا ، عایق حرارت ، قابلیت خشک شدن سریع ، مقاوم در برابر باد و… استفاده می کنند .

برای انتخاب مناسب شلوار کوهنوردی اول باید به درستی بدانید که برای چه نوع آب و هوایی و در چه مکانی می خواهید از شلوار استفاده کنید ، این موضوع بسیار مهم است چراکه متناسب با نیاز خود هزینه خواهید کرد .

 

هنگام خرید شلوار کوهنوردی باید به چه نکاتی توجه کنیم

هنگام انتخاب شلوار کوهنوردی باید به این ویژگیها دقت داشته باشیم که شامل

  • وزن
  • راحتی
  • جیب
  • تنفس پذیری و محافظت از پوست پا
  • قابلیت خشک شدن سریع
  • بی صدا بودن
  • قابلیت تبدیل به شلوارک
  • محافظت در برابر اشعه ماوراءبنفش
  • رنگ

 

وزن

پارچه های بکار رفته در تولید شلوار کوهنوردی از مواد سبک اما سختی مانند ترکیبات نایلون ساخته می شوند . این مواد نایلونی علاوه بر سبکی باعث افزایش انعطاف شلوار می شود و دامنه حرکت ، کوهنورد را افزایش می دهد . حرکت مداوم و صعود به ارتفاعات با شلوار سبک راحت تر انجام می شود .

جیب

شلوارهای کوهنوردی معمولا جیب های زیاد و اغلب بزرگی دارند. این جیب‌ها کاملا کاربردی و  مفید هستند و به شما امکان می‌دهند نقشه‌ها، دوربین‌های دیجیتال کوچک، و سایر مواردی را که مدام نیاز دارید و باید در دسترس باشند را داخل آنها با خود داشته باشید

فاکتورهای مهم در انتخاب شلوار کوهنوردی

راحتی

شلوار کوهنوردی یکی از راحت ترین شلوارهایی است که یک فرد می تواند بپوشد. شلوارهای کوهنوردی آنقدر سبک هستند که گاهی آنها را نمی توانید احساس کنید. علاوه بر این، شلوارهای کوهنوردی منعطف بوده و روی بدن شکل می گیرند .

این شلوار ها چروک نشده و باعث سایش پوست بدن نمی شوند  (که اغلب با شلوار جین در مسیرهای طولانی تر اتفاق می افتد). شلوار کوهنوردی اساساً انعطاف پذیری نامحدودی را فراهم می کند. کوهنوردانی که در مسیرهای ناهموار یا در امتداد صخره ها حرکت می کنند، از این مزیت بسیار لذت خواهند برد.

همچنین شلوارهای کوهنوردی اغلب دارای کمربندهای الاستیک هستند. شلوارهای کوهنوردی مجهز به کمربند الاستیک هستند ، که انعطاف شلوار را افزایش می دهد .

 

 

جیب‌های زیاد روی شلوارهای کوهنوردی نیز تا حد بسیار زیادی باعث سبکی کوله شما می شوند. جیب های تعبیه شده روی شلوار برای نگهداری از وسایل کوچک مانند موبایل ، کرم ضد آفتاب و … ایده آل هستند .

بی صدا

شلوار کوهنوردی با کیفیت از نایلون تخصصی ساخته شده است که هم “نرم” و هم “بی صدا” است. این نوع شلوار، وقتی پوشیده می‌شود، صدای «مالش نایلونی» را مانند شلوارهای نایلونی با کیفیت پایین و سایر لباس‌های نایلونی نامرغوب  ایجاد نمی‌کند.

شلوار با پارچه مناسب به شما این امکان را می دهد که بی صدا در طبیعت راه بروید  و به این ترتیب نه تنها سکوت طبیعت را برهم نمی زنید بلکه  می توانید از مشاهده حیات وحش و صحنه های بی نظیر آن لذت ببرید .

قابلیت خشک شدن سریع

به دلیل ترکیبات نایلونی، شلوار کوهنوردی خیلی سریع ، اغلب در عرض چند دقیقه خشک می شود . به همین دلیل، شلوارهای کوهنوردی برای پیاده‌روی در مسیرهای کوهستانی ـ  عبور از رودخانه‌ها یا جاهایی که احتمال آب و هوای طوفانی و مرطوب وجود داردـ ایده‌آل هستند.

خشک بودن شلوار در مناطق کوهستانی و سرد بسیار اهمیت دارد زیرا باعث گرم ماندن بدن کوهنورد شده و از سرمازدگی و کاهش انرژی بدن جلوگیری می کند .

قابلیت تبدیل به شلوارک

دیگر ویژگی لحاظ شده بر شلوار کوهنوردی قابلیت تبدیل آن به شلوارک است . شلوارهای کوهنوردی انعطاف پذیری زیادی را به همراه دارند و بسیاری از آنها به راحتی با ، باز کردن یک زیپ که در قسمت زانو تعبیه شده تبدیل به شلوارک می شوند و به این ترتیب در محیطه هایی که هوا پایدار نیست و شما احساس گرما می کنید به راحتی با استفاده از این قابلیت می توانید شلوارک سبک برای پیمودن مسیر داشته باشید .

ویژگیهای مهم شلوار کوهنوردی که باید مورد توجه قرار بگیرند

تنفس پذیری و محافظت از پوست پا

قابلیت تنفس پذیری شلوار کوهنوردی باعث می شود که عرق در داخل شلوار حبس نشده و در نتیجه پاهای کوهنورد خشک باقی بماند . این نوع شلوارها علاوه بر تنفس پذیری مقاومت خوبی در برابر پارگی و سائیدگی با اشیاء نوک تیز موجود در محیط داشته و از پوست پا نیز حمایت می کند .

این موضوع هنگامیکه در مسیرهای پرشیب دارای شاخه ها، خارها و صخره ها راهپیمایی می کنید اهمیت ویژه ای پیدا می کند . کوهنوردان خارج از مسیر به سرعت متوجه می شوند که چگونه شلوار از پوست محافظت می کند و در عین حال به پاها اجازه می دهد تا خنک (کاهش تعریق ) بمانند.

 

 

محافظت در برابر اشعه ماوراءبنفش

همه لباس ها به طور طبیعی کمی محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش ارائه می دهند، اما این ویژگی باید در شلوار کوهنوردی بسیار بالاتر باشد چراکه کوهنورد در ارتفاعات کوهستانی بیشتر در معرض تابش خورشید قرار دارد و لذا محافظت از پوست در این شرایط  بسیار مهم است . بیشتر تولید کنندگان لباس های کوهنوردی ، محصولات خود را با UPF 50 به بازار عرضه می کنند .

تفاوت بین UPF و SPF چیست؟

SPF (فاکتور محافظت در برابر آفتاب) مدت زمان سوختن پوست را اندازه گیری می کند، به همین دلیل در کرم های ضد آفتاب رایج است. رتبه بندی UPF (فاکتور محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش) یک رتبه بندی برای لباس است که میزان اشعه UV را که از طریق پارچه به پوست شما می رسد اندازه گیری می کند.

مانند رتبه بندی SPF، هرچه عدد UPF بیشتر باشد، لباس محافظت بیشتری ارائه می دهد. به عنوان مثال، یک پیراهن با رتبه 25 تقریباً 1/25 یا 4 درصد از اشعه ماوراء بنفش خورشید را عبور می دهد و یک شلوار با UPF 50+ کمتر از 2 درصد را عبور می دهد.

لباس‌هایی با رتبه‌بندی کمتر از 15 UPF مجاز به دریافت رتبه‌بندی UPF نیستند، اما برای مقایسه، یک تی‌شرت پنبه‌ای ساده دارای رتبه‌بندی حدود 5 تا 8 UPF است که حدود 20 درصد از اشعه‌های خورشید را از خود عبور می‌دهد .

 

رنگ

رنگ شلوار کوهنوردی  بر احساس سرما و گرما و حتی سرعت خشک شدن آن تاثیر گذار است . البته انتخاب رنگ بستگی کامل به مکان پیاده روی شما دارد . رنگهای روشن ، بژ،سفید برای پیاده روی در هوای گرم مناسب هستند چراکه رنگ روشن نور را منعکس می کند و تعرق را کاهش می دهد.

هنگام انتخاب شلوار کوهنوردی چه نکاتی را باید مدنظر قرار دهیم

رنگهای تیره برای هوای سرد و ارتفاعات مناسب است زیرا گرما را جذب می کند و باعث افزایش سرعت خشک شدن لباس و گرمای بیشتر شما می شود .

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین