دلایل شهرت فنلاند در جهان

مقالات
آشنایی با فرهنگ کشور فنلاند
569 بازدید
کوهگرد
سه شنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۲

فنلاند Finland  به عنوان شادترین کشور جهان و همچنین داشتن بهترین سیستم آموزشی و تمیزترین هوای جهان شهرت دارد . فنلاند به خاطر سونا، گوزن شمالی، نوکیا و دهکده بابانوئل معروف است. این مدینه فاضله واقع در شمال اروپا گاهی اوقات کشور هزار دریاچه نامیده می شود و 187888 تعداد جزیره در خود جای داده است .

مشاهده شفق شمالی در فنلاند

شفق شمالی

فنلاند به خاطر مناظر دیدنی اش از شفق شمالی شهرت دارد. البته، می‌توانید آنها را در بسیاری از کشورها ببینید، اما شفق قطبی در این کشور چیز دیگری است و لاپلند واقع در شمال این کشور مکانی محبوب برای رسد این واقعه طبیعی است و روستای Kilpisjärvi در شمال غربی فنلاند بهترین عرض جغرافیایی برای مشاهده شفق را ارائه می دهد .

طبق فرهنگ عامه فنلاند، شفق شمالی توسط روباه قطبی که به سمت شمال می دود ایجاد می شود. او با لمس کوه ها با خز خود باعث شعله ور شدن آسمان ها می شود.

 

سونا

از نظر بسیاری از مردم ممکن است  سونا لوکس باشد . اما در فنلاند، آنها یک ضرورت هستند. فنلاندی های بدوی سونا را حدود 30000 سال پیش اختراع کردند و در فنلاند تعداد سوناها بیشتر از ماشین ها است. حتی برگر کینگ در هلسینکی سونا دارد!

 

فنلاند به خاطر مراسم و سنت های سونا معروف است. اگر دوست فنلاندی شما به آرامی با یک شاخه توس شروع به کتک زدن شما کرد، نگران نباشید، این راه آنها برای بهبود گردش خون شما است. در برف بغلتید، خود را در دریاچه ای سرد یخی بیندازید و پس از آن، مرسوم است که بعد از سونا یک نوشیدنی ، معمولاً آبجو یا مشابه آن میل کنید.

 

هاکی روی یخ

فنلاند به‌خاطر ورزش‌های عجیب و غریبش معروف است، اما یکی از مواردی که در سایر نقاط جهان نیز مورد توجه قرار گرفته، هاکی روی یخ است.

هاکی روی یخ در فنلاند

درست است که بسیاری از کشورها با همسایگان خود رقابت دارند، اما هیچ چیز مانند یک مسابقه هاکی روی یخ فنلاندی ها و سوئدی ها را عصبانی نمی کند، به خصوص در مقابل یکدیگر.

 

در سال 2019، فنلاند برای سومین بار قهرمان مسابقات جهانی هاکی روی یخ شد. تیم ملی با نام مستعار لیجونات (شیرها) در حال حاضر از نظر مهارت هاکی روی یخ در رتبه سوم جهان قرار دارد.

 

ارتباط با طبیعت

فنلاند به خاطر داشتن دریاچه ها و جنگل های باشکوه معروف است و فنلاندی ها ارتباط عمیقی با دنیای طبیعی دارند.  فنلاند طبیعت خود را بر اساس قانون به روی گردشگران و مردم محلی باز می کند. حقوق دسترسی مدنی به هر کسی اجازه می دهد تقریباً در هر نقطه از کشور پیاده روی کند، دوچرخه سواری کند یا اسکی کند.

این همچنین به این معنی است که می توانید توت ها یا قارچ ها را جستجو کنید، حتی تقریباً در هر جایی که دوست دارید در چادر بخوابید. با این حال، این آزادی با یک اخطار همراه است، بنابراین ماهیگیری یا شکار نکنید و آن را همانطور که پیدا کردید رها کنید. موجب آلودگی صوتی و تصویری نشوید  و به  دیگران و زمین احترام بگذارید.

 

نوشیدن

مردم فنلاند عاشق ودکا هستند  و نگرش آنها به الکل را می توان در یکی از اصطلاحاتشان  خلاصه کرد: “یک قطره شما را نمی کشد و نمی توانید در یک سطل غرق شوید”.

 

امروز باورش سخت است، اما فنلاند در گذشته بین سالهای 1919 تا 1932 الکل را ممنوع کرده بود. جشن هایی مانند کریسمس و نیمه تابستان در فنلاند تقریباً همیشه شامل مصرف زیاد ودکا یا اسنپ است. با این حال، مشروب خواری در فنلاند یک امر عمومی نیست و نوشیدن الکل بیشتر در خلوت یا در مجالس بزرگ انجام می شود.

نوکیا

فنلاند به دلیل پیشگام بودن در پیشرفت های تکنولوژیکی ، شهرت دارد . اولین تلفن های همراه ما توسط شرکت اصلی فنلاند، نوکیا ساخته شد. اما آیا می دانستید که نوکیا در واقع به عنوان یک شرکت تولید کاغذ شروع به کار کرد؟

آشنایی با دلایل شهرت فنلاند در جهان

در دهه 1960، نوکیا به دلیل چکمه های لاستیکی نمادین خود به شهرت رسید. تا به امروز، این چکمه‌ها مانند گوشی نوکیا قابل اعتماد و جان سخت بود . اولین تماس GSM  (سامانه جهانی ارتباطات سیار) در سال 1991 و اولین تماس ماهواره ای در سال 1994 به نوکیا نسبت داده شده است.

دهکده بابا نوئل

وقتی صحبت از کریسمس می شود ، فنلاند جایی است که زادگاه بابانوئل را خواهید یافت! یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی فنلاند زادگاه بابانوئل است . آنچه در مورد قطب شمال شنیده اید را فراموش کنید زیرا زادگاه رسمی بابانوئل در 8 کیلومتری شمال رووانیمی، لاپلند است.

 

می‌توانید در هر روز از سال در دهکده بابا نوئل از او دیدن کنید و زمانی که در آنجا هستید، سورتمه سواری با هاسکی و گوزن شمالی داشته باشید!

 

اداره پست بابانوئل در رووانیمی هر سال نیم میلیون نامه دریافت می کند – و اگر آدرس خود را ارائه دهید، او حتی به شما پاسخ خواهد داد.

 

پاک ترین هوای جهان

فنلاند تمیزترین هوای جهان را دارد و لاپلند ، بهترین مکان برای تنفس است. مطالعات تایید شده توسط سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که کیفیت عالی هوای فنلاند به دلیل تعداد کم خودرو دراین کشور  و عدم وجود صنایع بزرگ آلاینده در نزدیکی آن است.

حدود 227690 کیلومتر مربع (22769000 هکتار) از فنلاند جنگلی است و تعداد درختان برای تمیز کردن هوا برای ساکنان این کشور زیاد هم است .

 

پنکیک فنلاندی

اگر واقعاً چیزی را دوست دارید، نام های مستعار زیادی به آن می دهید. حداقل، این کاری است که فنلاندی ها انجام می دهند. پنکیک فنلاندی را می توان Lettu، Lätty، Plätty، Ohukainen یا Räiskäle نامید.

شناخت نکات مهم فرهنگی فنلاند

پنکیک فنلاندی که معمولاً با مربای تمشک یا توت فرنگی و خامه فرم گرفته سرو می‌شود، نازکتر و کمی تیره‌تر از ، کرپ فرانسوی یا پنکیک آمریکایی است.

 

پنکیک به طور سنتی در روز پنجشنبه در فنلاند خورده می شود، اما این روزها بسیاری از فنلاندی ها آن را در هر روز هفته می خورند.

 

روز ملی سر خواب آلود

فنلاند به‌خاطر سنت‌های سرگرم‌کننده‌اش شناخته می‌شود، و این یکی شاید بهترین آنها باشد. در 27 ژوئیه، فنلاندی ها به خود اجازه خوابیدن می دهند . با این حال، دقت کنید که آخرین نفری نباشید که بلند می شود، زیرا Sleepy Head بدبخت توسط بقیه اعضای خانواده به نزدیک ترین دریاچه پرتاب می شود!

روز سر خواب آلود که مربوط به قرون وسطی است، برگرفته از خرافات فنلاندی است که آخرین کسی که در این روز از خواب بیدار می شود تا آخر سال تنبل خواهد بود .

 

بزرگترین مصرف کنندگان قهوه در جهان

مردم فنلاند عاشق قهوه خوردن هستند . یک فنلاندی به طور متوسط ​​سالانه 12 کیلو (26.4 پوند) قهوه مصرف می کند . همه چیز در فنلاند با قهوه شروع می شود و به پایان می رسد .

فنلاند تنها کشوری در جهان است که در برخی از قراردادهای کار دسته جمعی دارای دو استراحت 15 دقیقه ای برای قهوه است. تصور کنید که به رئیستان بگویید از نظر قانونی موظفند به شما اجازه دهند فنجان قهوه خود را در آرامش بنوشید!

 

زبان عجیب

برای یک فرد  فنلاندی هیچ چیز «عجیب» در مورد آن وجود ندارد، اما برای افراد خارجی، یادگیری آن دشوار است. فقط پیوندهای بسیار ضعیف آن را به زبان های دیگری مانند استونیایی اتصال می دهد .

 

شادترین کشور جهان

فنلاند به عنوان شادترین کشور جهان شهرت دارد .اما خیلی ها وقتی این را می شنوند که در شمال سرد ، مردمانی زندگی می کنند که بسیار شاد هستند تعجب می کنند ! اما چه چیزی آنها را اینقدر شاد می کند؟

خوب، این شادی ارتباط بسیار زیادی به  روحیه و طرز فکر جامعه دارد . خوب است که بدانید فلاندی های خجالتی و درون گرا تمایل زیادی به کمک کردن همسایگان خود دارند . مردم فنلاند بیشتر از آنکه حرف بزنند ، اهل عمل هستند .

فنلاند شادترین کشور جهان

موسساتی مانند Nappi Naapuri برای ایجاد ارتباطات محلی برای کمک به کسانی که به کمک همسایگان نیاز دارند، راه اندازی شده اند. در مواقع بحرانی، مانند همه‌گیری جهانی 2020، فنلاندی‌ها بیشتر مایل بودند اقتصاد و حجم کاری خود را به اشتراک بگذارند تا استرس هموطنان خود را به حداقل برسانند.

 

بهترین  سیستم آموزش در سطح جهانی

فنلاند بار دیگر در سال 2019  در صدر فهرست بهترین سیستم های آموزشی جهان قرار گرفت. فنلاند به دلیل ارائه آموزش عالی به کودکان و جوانان مشهور است ، اما آنها چه کاری انجام می دهند که باعث موفقیت آنها می شود؟

خب، هیچ آزمون استانداردی وجود ندارد، در این سیستم حداقل تکالیف درسی به دانش آموز داده می شود و از همه مهمتر حضور معلمان شاد که  وظیفه آموزش را به عهده دارند نباید فراموش شود .بله خوشبختی!

 

اکثر دانش آموزان با حداقل دو زبان، فنلاندی یا سوئدی و انگلیسی، مدرسه را ترک می کنند و بسیاری از آنها زبان اروپایی دیگری را علاوه بر آن انتخاب می کنند. کودکان فنلاندی با صرف تنها 20 ساعت در هفته در مدرسه، زمان زیادی برای ورزش کردن، معاشرت و یادگیری مهارت های مستقل دارند.

 

همچنین در فنلاند، دریافت شهریه از سوی مدارس غیرقانونی است، بنابراین کودکان بدون توجه به درآمد والدینشان، از آموزشی یکسان برخوردار می شوند . در دو کلمه می توان رویکرد آموزشی فنلاند را خلاصه کرد: جامعه و برابری.

 

سیل آب شیرین Saimaa Ringed Seal

فنلاند همچنین خانه یکی از تنها فوک های آب شیرین در جهان است. این گونه خاص، Saimaa Ringed Seal ، فقط در دریاچه سایما یافت می شود. متأسفانه این گونه نیز در معرض انقراض است  و نادرترین گونه در جهان محسوب می شود .

 

آنها به مدت 8000 سال در دریاچه سایما زندگی می کردند و پس از عصر یخبندان از سایر گونه های فوک ها جدا شدند. فوک حلقه ای سایما یکی از باهوش ترین و بازیگوش ترین گونه های فوک است. می‌توانید آن‌ها را در حال بازی با اشیاء شناور در دریاچه ببینید .

 

فرهنگ عامه فنلاند

اگر در سونا بدرفتاری کردید باید بدانید که فقط مورد خشم مردم محلی قرار نخواهید گرفت بلکه الف شما را مجازات خواهد کرد ! الف‌ها غالباً بر فرهنگ عامه  فنلاند تسلط دارند و موجوداتی  شبیه به جن در اساطیر فنلاند هستند  که از چیزی یا کسی محافظت می کند.

سوناتونتو در سونا زندگی می کند و وظیفه او این است که هر کسی را که رفتار نادرستی دارد را مجازات کند. می‌توانید با درست رفتار کردن  و با دادن فرنی برنج در کریسمس به او آرامش دهید – سنتی که بسیاری از خانواده‌های فنلاندی هنوز با فرزندان خود انجام می‌دهند.

آشنایی با فرهنگ عامه کشور فنلاند

جن های دیگر عبارتند از جن خانگی، کوتیتونتو، و جن جنگلی، متساتونتو. فنلاند همچنین به خاطر داشتن یک جن که از قلعه در تورکو محافظت می کند به نام linnatonttu شهرت دارد .

 

چادر لاپی  Lappish / Sámi People

فنلاند همچنین به دلیل اقامت تنها گروه بومی اروپا، سامی ها، شناخته شده است. سامی ها که گاهی مردم لاپیش نامیده می شوند، در شمالی ترین نقاط نروژ، روسیه و سوئد نیز زندگی می کنند.

 

امروز 10500 سامی در فنلاند زندگی می کنند و روز ملی آنها در 6 فوریه هر سال جشن گرفته می شود. سامی ها به خاطر مهارت در گله داری گوزن شمالی، کالاهای صنایع دستی و ارتباط با سرزمین معروف هستند. در موزه سیدا، لاپلند، می‌توانید درباره تاریخ مردم سامی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

گوزن شمالی

گوزن شمالی بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم سامی است و لاپلند فنلاند خانه 200000 گوزن شمالی است. گله‌های گوزن شمالی توسط مردم سامی برای غذا و خز نگهدای می‌شوند و البته می‌توانید در برخی مزارع با گوزن شمالی  سورتمه سواری کنید.

 

آنها ممکن است آرام  به نظر برسند، اما زیاد به این موجودات نزدیک نشوید، مگر اینکه توسط یک گله دار در یک محوطه به شما اجازه داده شود. آنها به خصوص در فصل جفت گیری می توانند تهاجمی باشند .

 

مسابقه حمل همسر

فنلاند همچنین به خاطر ورزش های عجیب و غریبش معروف است و این یکی واقعا پادزهری برای مشاوره ازدواج است. هر سال در Sonkajärvi فنلاند، شوهران برای جایزه گرفتن آبجو به اندازه وزن همسرشان با هم رقابت می کنند ! جالب است که بدانید این رقابت کاملا جدی است .

 

این مسابقات جوری به نظر می رسند که شما فکر می کنید  مسابقات قهرمانی جهان هستند . شوهران همسران خود را در یکی از سه موقعیت پذیرفته شده در اطراف یک مسیر با مانع به امید بردن جایزه اول حمل می کنند.

 

این سنت عجیب فنلاندی به دهه 1880 برمی‌گردد، و در سرتاسر فنلاند مردانی را خواهید دید که برای این ورزش خنده‌دار تمرین می‌کنند – بله، تمرین می‌کنند! متأسفانه، فنلاندی‌ها از سال 2017 تاکنون در رقابت‌های خود برنده نشده‌اند، و برندگان سال گذشته زوجی از لیتوانی بودند.

 

مومین ها

ممکن است در کودکی با این موجودات دوست‌داشتنی و نرم در تلویزیون برخورد کرده باشید یا در مورد آنها کتاب خوانده باشید . برای آن‌هایی که نمی‌دانند، مومین‌ها در دره مومین زندگی می‌کنند و قهرمانان رمان‌های کودکان فنلاند-سوئدی توو جانسون هستند.

مومین ها در  فرهنگ مردم فنلاند

در سال های اخیر، این شخصیتهای محبوب فنلاندی در جهان مورد توجه قرار گرفته اند و کشور ژاپن به طور رسمی در فروشگاههای زنجیره ای خود از آنها به عنوان طلسم یا سمبل خوش شانسی استفاده می کند .

 

فنلاند-سوئد

فنلاند نیز دارای جمعیت فنلاند-سوئدی است. اصطلاح فنلاند-سوئدی ها گروهی از مردم را توصیف می کند که به طور رسمی فنلاندی هستند، اما به دلیل اصالتشان  به زبان سوئدی صحبت می کنند.

 

مقامات فنلاند به والدین این امکان را می دهند که کودکان خود را با زبان مادری پرورش دهند که می تواند یا فنالندی باشد یا سوئدی اگرچه در واقع بسیاری از کودکان دو زبانه هستند.

 

حدود 270000 نفر در فنلاند زبان سوئدی را به عنوان زبان مادری صحبت می کنند  و 25000 نفر از آنها  در جزایر آلاند، مجمع الجزایری بین سوئد و فنلاند زندگی می کنند.

 

دیگر جمعیت فنلاند-سوئدی ها تمایل دارند در منطقه تورکو، سمت جنوب غربی فنلاند زندگی کنند. تورکو در واقع بزرگترین مجمع الجزایر جهان است که تقریباً 20000 جزیره دارد.

 

حقوق زنان

فنلاند همچنین به دلیل اینکه یکی از پیشگامان برابری جنسیتی است مشهور است. فنلاند زمانی تاریخ ساز شد که در سال 1906 اولین کشور اروپایی بود که به زنان حق رای داد.

با این حال، اخیراً فنلاند به دلیل داشتن جوان ترین نخست وزیر، سانا مارین، تیتر خبرها شد. او تنها 34 سال دارد و یک دولت ائتلافی را رهبری می کند که به طور کامل توسط زنان رهبری می شود.

 

گویا این کافی نبود، سانا فقط جوان ترین نخست وزیر نیست، او همچنین جوان ترین رئیس دولت در جهان است. فنلاندی ها همچنین حقوق مساوی مرخصی زایمان و مرخصی پدری را به والدینی که خودشان در مورد تربیت فرزندانشان تصمیم می گیرند، ارائه می دهند.

 

امن ترین کشور جهان

فنلاند از سال 2017 عنوان امن ترین کشور جهان را به خود اختصاص داده است و البته اطلاعات بسیاری وجود دارد که این واقعیت را تایید می کند .

 

فنلاندی‌ها در کنار نرخ پایین جرم و جنایت، از صادق‌ترین افراد نیز هستند. بر اساس یک نظرسنجی اخیر، از 12 کیف پول گمشده 11 تای آن به صاحبانشان برگردانده شده است  بنابراین اگر عادت به گم کردن  وسایل دارید، فنلاند بهترین مکان است!

 

البته در کشوری که عنوان مستقل ترین سیستم قضایی را دارد، چنین بر می آید که فنلاند نیز بیشترین اعتماد را به نیروی پلیس خود دارد.

 

عاشقان شیرین بیان

بسته به اینکه شما چیزها را چگونه می بینید این ممکن است اولین خبر بد باشد،. فنلاند به خاطر اشتیاق زیاد  خود به  شیرین بیان نمکی معروف است . در این کشور شکلات با طعم شیرین بیان تولید می شود و حتی بستنی را با طعم شیرین بیان درست می کنند .

فنلاندو شیرینی های با طعم شیرین بیان

اگر شما جز افرادی هستید که از این طعم خوشتان نمی آید یا عادت به خوردن آن ندارید پیدا کردن آبنبات یا شکلاتی که بدون این طعم دهنده باشد ، کار بسیار مشکلی خواهد بود !

 

گروه کوهنوردی و گردشگری کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی وگردشگری در داخل و خارج کشور و همچنین همکاری با لیدرهای مجرب و کارشناسان حرفه ای در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
نظرات (0 نظر)