koohgard logo

آشنایی با زیباترین قلعه‌ ها در جهان

مقالات
شناخت و بررسی زیباترین قلعه های دنیا
260 بازدید
کوهگرد
یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲

هیچ چیز به اندازه یک  قلعه‌ castles تاریخی با شکوه تخیل ما را شعله ور نمی کند ، قلعه‌ ها مانند پنجره ای هستند به سرزمین افسانه ای روزگاران قدیم .

آشنایی با زیباترین قلعه‌ های جهان

قلعه‌ ها  جادوی خاصی دارند که گردشگران را به خود جذب می‌کند. این بناهای سر به فلک کشیده و باغ های بزرگ  به ما این امکان را می دهند که دوباره آن دنیاهای فانتزی ، داستان های قبل از خواب دوران کودکی خود را بیاد آوریم .

در سرتاسر جهان، کاخ ها و قلعه‌ ها نقش قانع کننده ای در بیان تاریخ غنی یک منطقه ایفا می کنند. تالارهای عظیم  و برج‌های بلندشان، پیروزی‌ها (و تراژدی‌های) حاکمانشان را منعکس می‌کنند. علاوه بر این، آنها به لطف طراحی های پرنقش و نگار و جاودانه خود، تصویری گویا از سطح فرهنگ و هنر کشورشان هستند .

 

از یک کاخ دانمارکی که پس از آتش سوزی ویرانگر بازسازی شده تا یک قلعه ژاپنی که زیبایی طبیعت را بازتاب می دهد، این بناهای  مسحورکننده داستان های فراوانی در دل خود دارند. با ما همراه باشید تا با بعضی از زیباترین قلعه های جهان آشنا شوید .

 

قلعه  قایتبای اسکندریه

ساخت این قلعه‌ محکم در دریای مدیترانه در سال 1477 پس از اطلاع سلطان الاشرف قیتبای از پیشروی نیروهای عثمانی به سمت اسکندریه آغاز شد.

 

در نهایت، امپراتوری عثمانی مصر را تصرف کرد، اما ارگ تا زمان بمباران بریتانیا در سال 1882 همچنان به عنوان یک قلعه نظامی عمل می کرد. ساختار باشکوه و خیره کننده نزدیک به یک قرن در بندر نادیده گرفته شد تا اینکه شورای عالی آثار باستانی مصر برای بازسازی وارد عمل شد و آن را به شکوه اصلی خود بازگردانند .

 

از زمان انقلاب 1952، ارگ به عنوان یک موزه دریایی مورد استفاده قرار گرفته است و روایت گر جزئیات پیروزی ها و شکست های نیروهای دریایی مصر است .

 

قلعه Bojnice در Bojnice، اسلواکی

طبق اسناد مکتوب یافت شده در صومعه زوبور، این قلعه رومی ممکن است برای اولین بار در سال 1113 به عنوان یک قلعه‌ چوبی ساخته شده باشد. در طول زمان سنگ به تدریج جایگزین چوب شد، و در قرن دوازدهم، عناصر گوتیک و رنسانس به معماری ساختار قلعه اضافه شده است.

ماتیاس کوروینوس پادشاه مجارستان و کرواسی ممکن است یکی از اولین کسانی باشد که در تعمییر و بازسازی آن  سرمایه گذاری کرده است ، هرچند  ممکن است او اولین مالک قلعه نباشد.

به نظر می رسد ساخت و ساز هرگز متوقف نشد، زیرا مالک پس از مالک به بازسازی نمای بیرونی آن یا اضافه کردن اتاق ها ادامه دادند تا اینکه قلعه در نهایت به دست کنت یانوس فرانس پالفی رسید.

حاکم با الهام از قلعه رویایی دره لوری Loire Valley تصمیم گرفت تا قلعه خود را با طراحی منحصربفرد و خاص و تزینات بی عیب و نقص بسازد. قلعه Bojnice با ظاهر مسحورکننده خود به یکی از پربازدیدترین قلعه های جهان تبدیل شده است و سالانه صدها هزار مهمان از سالن های مقدس آن بازدید می کنند.

قلعه ماتسوموتو در ماتسوموتو، ژاپن

پیدایش قلعه‌ ماتسوموتو به سال 1504 برمی گردد، زمانی که قبیله اوگاساوارا شروع به ساختن قلعه ای برای دفع مهاجمان دیگر کردند. تنها چند سال پس از اتمام آن، جنگ سالار قدرتمند تاکدا شینگن استحکامات نظامی را تصرف کرد.

شناخت زیبا ترین قلعه‌ های دنیا

همانطورکه قلعه در طول تاریخ از قدرتی به قدرت دیگر دست به دست شده است ، طراحی آن به یک سازه بلند و سه برجی با دیوارها و سقف‌های سیاه رنگ تبدیل شد که همین رنگ تیره باعث شده که به آن لقب “قلعه کلاغ” داده شود .

قلعه فاسیل غبی در گوندار، اتیوپی

امپراتور Fasilides دستور ساخت قلعه‌ باشکوه را در سال 1636 صادر و پایتخت جدید گوندار را تاسیس کرد  . این درحالی است که قبل از قدام به تاسیس پایتخت او تمام رسم و سنت امپراتوران پیشین  را تغییر داد ، زیرا آنها یکجا نشین نبودند و مدام در قلمرو خود مسافرت یا کوچ نشینی – چادرنشین- می کردند و از طریق غذاهای اهدایی مردم روزگار می گذراندند .

Fasil Ghebbi  از بدو تأسیس، نماد تغییر در اتیوپی بود. این مجموعه قلعه که در بالای یک فلات مرتفع واقع شده است، نه تنها از محل زندگی خانواده سلطنتی بلکه مجموعه ای از باغ ها، معابد، کتابخانه ها و حتی استخرهای شنا تشکیل شده است.

هر فرمانروایی پس از فاسیلیدس به گسترش قلعه به سبک قرون وسطی ادامه داد، اما این نوه فاسیلیدس، امپراتور ایاسو اول بزرگ بود که کاخ را با مجسمه‌های عاج و سقف‌های سنگ‌کاری‌شده که اغلب در اسناد بایگانی به آنها اشاره می‌شود، تزیین کرد.

 

فاصل غبی در طول قرون متمادی به دلیل زمین لرزه ها و حملات نیروهای خارجی خسارت زیادی دید. پس از خسارات ناشی از حملات هوایی بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم و درگیری با سومالی و سودان، مجموعه قلعه برای سال‌ها در فراموشی فرو رفت. سرانجام، در سال 1979 به فهرست میراث یونسکو راه یافت و مورد مرمت قرار گرفت .

 

قلعه نخال در نخال، عمان

با نگاه اول به قلعه باشکوه واقع در بالای دشت باتینه عمان، متوجه شکل نا متقارن آن می شوید . بنای اولیه قلعه نخل که مربوط به دوران اسلامی است، در اطراف یک تخته سنگ بزرگ در دامنه کوه نخل ساخته شده است که باعث شده کمی ناقص به نظر برسد.

 

این قلعه به عنوان راهی برای محافظت از مسیرهای تجاری مجاور در برابر هرگونه غارتگری یا حمله ساخته شد و به مرور مسجد، فضاهای مسکونی و تالارهای پذیرایی به فضای قلعه اضافه شد. در قسمتهایی از دیواره قلعه گوشه های پنهانی تعبیه شده بود تا سربازان شیره داغ خرما را روی مهاجمان بریزند .

 

بیشتر روزها این قلعه به عنوان یک موزه با آثار تاریخی بکار می رود ، اما اگر در روز جمعه از آن بازدید کنید، با بازار هفتگی که در داخل دیوارهای آن برگزار می شود مواجه خواهید شد .

قلعه Château de Chenonceau  در Chenonceaux، فرانسه

قلعه چنونسو که توسط باغ‌های آراسته احاطه شده است، درکنار رودخانه  Cher River قرار دارد و انعکاس تصویر قلعه بر روی رودخانه منظره ای باشکوه را به تصویر کشیده است . ساخت قسمت  اصلی قلعه به قرن یازدهم باز می گردد ، اما این دایان دو پواتیه، معشوقه هنری دوم، بود که فیلیبر د لورمه را مأمور ساخت ویژگی بارز قلعه، یعنی پل قوسی شکل کرد.

آشنایی با زیباترین قلعه های اروپا و دنیا

از یک زن قدرتمند به دیگری، کاترین د مدیچی پس از مرگ پادشاه در سال 1559، چنونسو را به اقامتگاه مورد علاقه خود تبدیل کرد. هیچ شبی وجود نداشت که کاترین با گالری بزرگ و مهارت های میزبانی بی عیب و نقص خود، مهمانان را در قلعه خیره نکند. حتی اعتقاد بر این است که اولین نمایش آتش بازی در زمینی برای جشن صعود پسرش، فرانسیس دوم، به تاج و تخت برگزار شد.

 

با این حال، این قلعه در طول جنگ جهانی دوم، پس از اشغال نیروهای آلمانی و متفقین که کلیسای آن را بمباران کردند، آسیب شدیدی دید. در سال 1951، خانواده منیر با کمک  معمار برنارد وویزین باغ ها و سازه را به حالت باشکوه خود بازگرداند.

قلعه سرخ در دهلی، هند

شاه جهان، امپراتور مغول، پس از انتقال پایتخت امپراتوری از آگرا به شهر تازه ساخته شده  دهلی، بنای قلعه سرخ یا لال قیلا را گذاشت. در پشت نمای نسبتاً معمولی سنگ قرمز تالارها و اتاق های منبت کاری شده وجود دارد  که سبک سنتی مغول را با عناصری از طراحی ایرانی، تیموری و هندو ترکیب کرده است .

 

قلعه سرخ تا زمان شورش هند در سال 1857 مقر رسمی امپراتوری مغول باقی ماند، جایی که جواهرات گرانبهای بیشماری که در داخل دیوارهای آن قرار داشت به سرقت رفت و بهادر شاه دوم مجبور به کناره گیری از قدرت شد.

با این حال، نقش مهمی در به دست آوردن استقلال هند از سلطه بریتانیا ایفا می کند، زیرا نقطه عطفی بود که جواهر لعل نهرو، اولین نخست وزیر، سخنرانی خود را در بالای برج این قلعه ایراد نمود .

 

هر سال در روز استقلال هند، نخست وزیر وقت از باروهای قلعه سرخ سخنرانی می کند واین خود اهمیت تاریخی – فرهنگی  این بنا را مشخص می کند .

 

قلعه Chateau de Chambord در Chambord، فرانسه

قلعه چمبورد که نمایشی باشکوه از معماری رنسانس فرانسوی است، دارای 440 اتاق، 282 شومینه، 84 راه پله و یک خندق تزئینی است که آن را به یکی از جذاب ترین سازه های ساخته شده توسط سلطنت فرانسه تبدیل می کند.

 

پادشاه فرانسوا اول ، ساخت و ساز قلعه بزرگ را در دره لوآر به عنوان یک استراحتگاه برای شکار آخر هفته در سال 1519 آغاز کرد. فرانسوا که شیفته کار خیره کننده لئوناردو داوینچی بود، اصرار داشت که عناصر قلعه، مانند پلکان مارپیچ دوتایی، مستقیماً از آن الهام گرفته شود.

 

در پایان، فرانسوا در نهایت متوجه شد که اقامتگاه تاریخی بسیار پیچیده است و تنها چند هفته در طول سلطنت خود در آنجا ماند. این قلعه بیشتر به عنوان نمادی از قدرت سلطنتی فرانسه و نفوذ همیشگی آن بوده است.

 

کاخ ملی پنا در سینترا، پرتغال

کاخ ملی پنا که تحت تأثیر سبک‌های باروک خاورمیانه و اروپا قرار دارد، نمایانگر استعداد عجیب و غریب و رنگارنگ رمانتیسم قرن نوزدهم در پرتغال است. پادشاه فردیناند دوم این قلعه را بر روی تپه ای در کوه های سینترا طراحی کرد تا خانه ای تابستانی برای خانواده سلطنتی پرتغال باشد.

شناخت و بررسی زیباترین قلعه های جهان

این کاخ تا زمان انقلاب 1910 که سلطنت پرتغال سرنگون شد اغلب توسط خانواده سلطنتی استفاده می شد .پس از سال ها خرابی، سرانجام این قلعه در قرن بیستم بازسازی شد و بعداً به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید . امروزه، مهمانان می‌توانند در مناظر سرسبز و تپه‌ای قلعه قدم بزنند تا سبک‌های مختلف معماری را که کاخ پنا را تشکیل می‌دهند، مشاهده کنند.

 

قلعه نویشوانشتاین در شوانگائو، آلمان

لودویگ دوم، پادشاه باواریا، قلعه نویشوانشتاین را در سال 1868 بعنوان یک پناهگاه برای فرار از   چشمان عمومی و آشفتگی های سیاسی مورد استفاده قرار داد. پس از اینکه پروس اتریش و باواریا را در طول جنگ اتریش-پروس فتح کرد، لودویگ عملاً از اختیاراتش سلب شد، اما همچنان مشتاق پادشاهی برای حکومت بود.

 

در حالی که لودویگ هرگز نتوانست قلعه نیوشوانشتاین را در حالت تمام شده اش ببیند، “قلعه پادشاه افسانه” در سال 1886 به روی عموم باز شد و یکی از محبوب ترین ها در تمام اروپا باقی مانده است.

 

قلعه دل مونته در آندریا، ایتالیا

رمز و راز زیادی پیرامون قلعه دل مونته و هدف از ساخت آن وجود دارد. امپراتور فردریک دوم دستور ساخت قلعه را در سال 1240 در منطقه ای نسبتاً دورافتاده در جنوب ایتالیا بدون هیچ وسیله ای برای محافظت صادر کرد. پس از ساخته شدن آن، امپراتور به زودی قلعه را رها کرد و سؤالات زیادی پیرامون نیات خود باقی گذاشت.

 

این قلعه که به عنوان شاهکار معماری قرون وسطایی مورد احترام است، شامل یک پایه و برج هشت ضلعی در هر گوشه و هشت اتاق ذوزنقه ای شکل در داخل آن است. تصور می‌شود که چیدمان هندسی ممکن است در واقع معنای نمادین عمیق‌تری با ارجاع به جام مقدس و رابطه بین انسانیت و خدا داشته باشد.

 

مهم نیست که هدف اصلی از ساخت آن چه بوده است ، امروزه  این قلعه هشت ضلعی به یکی از پربازدیدترین نقاط دیدنی جنوب ایتالیا تبدیل شده و به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است .

 

قلعه فردریکسبورگ در هیلرود، دانمارک

قلعه برجسته فردریکسبرگ که در سه جزیره کوچک در دریاچه قرار دارد، به عنوان نمادی از قدرت پادشاه کریستین چهارم به عنوان حاکم دانمارک و نروژ ساخته شده است. قلعه رنسانس بیش از 100 سال قبل از اینکه ساختار اصلی آن در آتش سوزی در سال 1859 ویران شود، اقامتگاه رسمی خاندان سلطنتی بود.

 

تنها نمازخانه و اتاق تماشاگران از شعله های آتش جان سالم به در بردند، برای بازسازی قلعه در سراسر کشور کمک های مالی جمع آوری شد. پس از اینکه خانواده سلطنتی تصمیم گرفتند که دیگر در قلعه نمانند، قلعه فردریکسبرگ در سال 1878 به عنوان موزه تاریخ ملی بازگشایی شد.

 

امروزه این موزه مشهور ، تاریخ دانمارک را از طریق مجموعه یا پرتره های چشمگیر، نقاشی های تاریخی و فضای داخلی قلعه به تصویر می کشد.

 

 

قلعه ویندزور در ویندزور انگلستان

قدیمی ترین و بزرگترین قلعه مسکونی جهان، قلعه ویندزور است که بیش از 900 سال به عنوان یک اقامتگاه رسمی سلطنتی برای سلطنت بریتانیا بکار رفته است . ویلیام فاتح در حدود سال 1070 شروع به ساخت ویندزور به عنوان یک اقامتگاه و یک قلعه برای محافظت از قسمت غربی شهر لندن کرد.

 

این قلعه بازسازی های بسیاری را از سوی پادشاهان بی شماری که در این ملک زندگی کرده اند، دیده است، از جمله ملکه ویکتوریا، که کلیسای کوچک خصوصی خود را به قلعه اضافه کرده است. در سال 1992، آتش سوزی کلیسا را ​​به همراه بیش از 100 اتاق ویران کرد. پنج سال بعد ویندزور به طور کامل به حالت اولیه خود بازگشت .

 

این قلعه همچنان مورد علاقه خانواده سلطنتی است، زیرا تعدادی عروسی در کلیسای معروف سنت جورج برگذار شده است . حتی ملکه الیزابت اغلب برای تعطیلات آخر هفته به این قلعه می آید .

 

ادینبورگ، اسکاتلند

قلعه ادینبورگ که بر روی صخره‌های کسل راک ایستاده است، حس اقتدار و اشرافیت را در سرتاسر پایتخت اسکاتلند منعکس می کند . باستان شناسان بر این باورند که انسان ها از عصر آهن در این مکان زندگی می کردند ، اما پیوندهای سلطنتی آن را می توان تنها به قرن دوازدهم، زمانی که پادشاه دیوید اول به افتخار مادرش کلیسای سنت مارگارت را ساخت مربوط دانست .

 

قلعه هیمجی در هیمجی، ژاپن

نمای زیبای سفید و معماری شگفت‌انگیز قرن هفدهم ژاپن، قلعه هیمجی را به دلیل شباهت آن به پرنده در حال پرواز، «قلعه حواصیل سفید» نامیدند.

آشنایی با زیباترین قلعه ها در سرتاسر دنیا

این مجموعه که در سال 1346 به عنوان قلعه ای در برابر تفنگ های ساچمه ای محلی ساخته شده است، شامل 83 ساختمان با سیستم های تخصصی تجهیزات دفاعی و حفاظتی است.

با این حال، قلعه هیمهجی هرگز در نبرد مورد استفاده قرار نگرفت، بلکه به عنوان یک قلعه مسکونی تغییر کاربری داد. در سال 1931، دولت ژاپن این مکان را به عنوان گنجینه ملی و نمونه ای تاریخی از معماری قلعه قرون وسطایی تعیین کرد.

 

قلعه ویاندن در ویاندن، لوکزامبورگ

قلعه ویاندن که مشرف به رودخانه ما River Our در شمال لوکزامبورگ است، برای اولین بار در محل یک برج مراقبت روم باستان بین قرن های 11 و 14 ساخته شد. تا اوایل قرن پانزدهم به عنوان اقامتگاه سلطنتی کنت ویاندن مورد استفاده قرار گرفت .

 

در اواخر قرن شانزدهم، قلعه پس از یک سری ازدواج‌ها و اقدامات سیاسی ترکیبی رها شد. در طول سالها، بسیاری از پادشاهان و دو نفر از مردم محلی تلاش کردند تا قلعه سقوط کرده را بازسازی کنند، اما تا سال 1977، زمانی که دولت سرانجام مالکیت خود را به دست آورد، به آرامی شروع به مرمت آن نمود . تا سال 1990، قلعه ویاندن تا حد امکان ترمیم شد و از آن زمان به گنجینه اروپایی تبدیل شده است.

 

قلعه بران در بران، رومانی

قلعه بدنام بران به دلیل ارتباطش با رمان دراکولا اثر برام استوکر در سال 1897، اغلب خود را در محاصره افسانه و رمز و راز می بیند. این قلعه قرون وسطایی بین سال های 1377 تا 1388 در بالای گذرگاه کوهستانی بین ترانسیلوانیا و والاچیا ساخته شد.

 

در طول قرن پانزدهم، ولاد شمشیر Vlad the Impaler بر آن منطقه حکومت کرد و به دلیل روش‌های شکنجه وحشیانه‌اش شهرت یافت. اعتقاد بر این است که محیط اسرارآمیز قلعه و خونخواهی ولاد الهام بخش داستان ترسناک استوکر بوده است.

 

هنگامی که ترانسیلوانیا بخشی از رومانی شد، دولت این شهر این قلعه را به ملکه ماریا از خاندان سلطنتی رومانی به عنوان یادگاری برای قدردانی از تلاش های او در اتحاد دو منطقه پیشنهاد داد. این قلعه تا سال 1993 به عنوان یک اقامتگاه سلطنتی استفاده شد  و پس از آن به عنوان موزه بازگشایی شد.

 

قلعه شورین در شورین، آلمان

تاریخ پیدایش قلعه شورین به سال 942 برمی گردد، زمانی که اولین آثار یک قلعه را می توان در جزیره رویایی کاخ پیدا کرد. در سال 1847، زمانی که دوک بزرگ فردریش فرانتس دوم به گئورگ آدولف دملر دستور داد تا این بنای قدیمی را بازسازی کند، قلعه شکل نهایی خود را به خود گرفت.

آشنایی با زیباترین و محکمترین قلعه های جهان

گراند دوک به دملر دستور داد تا قلعه ای را طراحی کند که حس مدرن داشته باشد و در عین حال معماری و میراث خیره کننده گذشته را نیز نشان دهد . کاخ تاریخی در حال حاضر یکی از مشهورترین قلعه‌های آلمان با 653 اتاق از جمله اتاق تخت – مجهز به سنگ مرمر سفید  و درهای آهنی طلاکاری شده – و یک گالری اجدادی است.

 

 

گروه کوهنوردی و گردشگری کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی وگردشگری در داخل و خارج کشور و همچنین همکاری با لیدرهای مجرب و کارشناسان حرفه ای در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین