koohgard logo

نکاتی که قبل از پرواز  و سفر با هواپیما باید بدانید

مقالات
آشنایی با نکاتی که هنگام پرواز باید از آن مطلع باشید
211 بازدید
کوهگرد
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲

اگر برای اولین بار است که پرواز  TIPS FOR FIRST TIME FLYERS می کنید یا مدتی است که به دلیل بیماری همه گیرکوید 19 پرواز نکرده اید، ممکن است هیجان زده، کمی عصبی یا ترکیبی از این دو باشید.

اما صادقانه باید گفت ، لزومی ندارد که مضطرب باشید ! تنها کاری که باید انجام دهید این است که مدارک مناسب را همراه داشته باشید ، به موقع در فرودگاه حاضر شوید و بنشینید و استراحت کنید.

قبل از پرواز  چه کارهایی باید انجام دهیم

البته قابل درک است مانند هر کاری که برای اولین بار انجام می دهید  ممکن است سوالاتی داشته باشید. به همین دلیل است که در این مقاله، 19 نکته مربوط به سفر با هواپیما برای کسانی که اولین بار پرواز می کنند مورد بررسی قرار گرفته است . با ما همراه باشید .

 

مراحلی که بعد از ورود به فرودگاه باید پشت سر بگذارید را بدانید

هر مسافری قبل از پرواز باید بداند که در فرودگاه چه مراحی باید پشت سر بگذارد. خوشبختانه می توانید با جستجو در اینترنت ، فیلم های آموزشی کاربردی زیادی را در این ارتباط تماشا کنید.

 

از زمان همه گیری کوید 19 ، برخی از این رویه‌های فرودگاه ممکن است کمی تغییر کرده باشند. به عنوان مثال، قبل یا در هنگام ورود، در برخی از خطوط هوایی یا در پروازهای برخی کشورها، ممکن است برای سوار شدن به پرواز از شما خواسته شود مدارک خاصی ارائه دهید. این می تواند شامل موارد زیر باشد: یک آزمایش منفی کووید ، یک گواهی سلامت یا یک فرم مکان یاب مسافر.

قبل از پرواز، مهم است که قوانین شرکت هواپیمایی که با آن پرواز می کنید، و همچنین محدودیت های سفر کشوری که قصد سفر به آن را دارید را  ، از قبل بررسی کنید. علاوه بر این، در بسیاری از فرودگاه‌ها، هنگام حضور در فرودگاه و در طول پرواز، لازم است از ماسک صورت استفاده کنید.

 

ورود آنلاین

بسیاری از خطوط هوایی برای پروازهای خود چک این آنلاین ارائه می دهند. این به شما امکان می دهد پرواز خود را چک کنید و کارت پرواز خود را از خانه از طریق وب سایت یا برنامه تلفن همراه شرکت هواپیمایی چاپ کنید.

اگر به صورت آنلاین ثبت نام کرده اید، دیگر مجبور نیستید در صف های ورود منتظر شوید  و مستقیماً می توانید به بخش امنیت مراجعه کنید با این روش در زمان صرفه جویی کرده اید .

قبل از پرواز در فرودگاه باید چه مراحلی را بگذرانیم

با این حال، شایان ذکر است که همه خطوط هوایی به شما اجازه ورود آنلاین را نمی دهند. و اگر به کمک خاصی نیاز دارید، باید در فرودگاه این کار را انجام دهید .

 

به موقع وارد فرودگاه  شوید

مطمئن شوید که زمان زیادی برای انجام مراحل فرودگاهی به خود اختصاص می دهید ، زیرا بدون استرس و نگرانی ، سروقت مراحل فرودگاه را انجام خواهید داد.

فرودگاه ها غیرقابل پیش بینی هستند. شما هرگز نمی توانید مطمئن باشید که چقدر شلوغ خواهد بود یا چقدر طول می کشد تا از امنیت ( بازرسی ) عبور کنید. و اگر اولین باری است که از یک فرودگاه بازدید می کنید، ممکن است بخواهید مدتی را به تماشای آن بپردازید، خرید کنید یا چیزی بخورید .

 

نکته: اگر در فرودگاه چک‌این می‌کنید یا چمدانی برای چک داریدو مایل نیستید که خیلی زود برسید! خوب است که بدانید باجه‌های ورود،  بسته به خط هوایی و مقصدی که بین آنها پرواز می‌کنید معمولاً 2 تا 4 ساعت قبل از پرواز باز می‌شوند.

اگر قبل از باز شدن چک‌این وارد شوید، در سالن  منتظر می‌مانید و کار زیادی جز انتظار نخواهید داشت ، بنابراین، مطمئن شوید که چه زمانی پیشخوان ورود برای پرواز شما باز می شود.

البته گفتنی است که این روزها به دلیل همه گیری کوید نوزده و جلوگیری از ازدحام ، چندان توصیه نمی شود که خیلی زودتر از موعد درفرودگاه حاضر شوید .

انواع مختلف چمدان و قوانین را بیاموزید

چمدان چک شده، چمدان دستی، کالای شخصی. تفاوت در چیست؟ اگر قبلاً پرواز نکرده‌اید، باید در مورد انواع مختلف چمدان‌ها و مواردی که مجاز هستید که آنها را به همراه داشته باشید ، اطلاعات کسب کنید .

چمدان چک‌شده : چمدان تحویل‌شده یا چمدان‌های نگهداری‌شده، چمدانی است که در انبار هواپیما ذخیره می‌شود و در طول پرواز نمی‌توان به آن دسترسی داشت . یعنی شما در فرودگاه آن را تحویل می دهید .

وزن و اندازه مجاز برای چمدان تحویل‌شده به فرودگاه ، سنگین تر و بزرگتر از چمدان‌های دستی و وسایل شخصی است و معمولاً محدودیت‌های کمتری در مورد اینکه چه چیزی می‌توانید در چمدان تحویل‌شده قرار دهید وجود دارد. چمدان‌های تحویل‌شده باید وزن شوند و در میز پذیرش شرکت هواپیمایی در فرودگاه تحویل داده شوند.

برخی از ایرلاین‌ها چمدان‌های چک ‌شده را  رایگان ارائه می دهند در حالیکه هزینه آن قبلا در قیمت بلیط گنجانده شده است. در حالی که برخی دیگر (معمولاً خطوط هوایی ارزان ‌قیمت) به شما این فرصت را می‌دهند که چمدان‌های چک‌ شده را در فرودگاه یا قبل از پرواز خریداری کنید ، که روش دوم ارزان تراست .

چمدان دستی : ساک دستی  کوچکتر از چمدان است و در طول پرواز و در کابین هواپیما، جایی که مسافران می نشینند، ذخیره می شود. اندازه و وزن ساک دستی معمولاً کوچک تر از  چمدان تحویل‌شده (نصف اندازه یا بیشتر) است.

حمل ساک دستی نیز قوانین خاص خود را دارد که حتما باید رعایت کرد مثلا تعدادی از اقلام وجود دارد که نمی توان آنها را در چمدان دستی همراه داشت و با خود در هواپیما برد به عنوان مثال، مایعات بیش از 100 میلی لیتر از مواردی است ورود آن به هواپیما ممنوع است . هزینه ساک  دستی تقریباً همیشه در قیمت بلیط گنجانده می شود و هزینه اضافی ندارد.

در پرواز  چه قوانینی برای حمل چمدان و ساک دستی وجود دارد

اقلام شخصی : مانند کیف دستی، لپ‌تاپ یا کوله‌پشتی کوچک. مانند ساکهای  دستی، یک وسیله شخصی هستند که در طول پرواز به همراه مسافر به داخل هواپیما حمل می شوند و از قوانین یکسان با ساک دستی در مورد حمل وسایل مجاز به داخل هواپیما پیروی می کنند .

 

وزن و اندازه مجاز برای هر نوع چمدان از یک شرکت هواپیمایی  به شرکت دیگر متفاوت است، بنابراین باید با شرکت هواپیمایی که در آن پرواز می کنید چک کنید تا این اطلاعات را پیدا کنید.

 

چمدان خود را در خانه وزن کنید

چمدان خود را در خانه وزن کنید تا از پرداخت هزینه های اضافی  در فرودگاه جلوگیری کنید. اگر چمدان شما سنگین تر از حد مجاز تعیین شده از سوی شرکت هواپیمایی  باشد هزینه بار اضافی از شما دریافت می شود که گاهی اوقات می تواند بیشتر از هزینه چک کردن چمدان در وهله اول باشد!

 

چمدان خود را به راحتی قابل شناسایی کنید

یک نوار یا کمربند رنگی دور چمدان خود بپیچید،  به این ترتیب درزمان تحویل چمدان  ، به جای اینکه چمدان را از تسمه نقاله بیرون بکشید تا بررسی کنید که آیا چمدان متعلق به شماست یا خیر، می توانید به سرعت و به راحتی چمدان خود را شناسایی کنید و در زمان صرفه جویی کنید.

 

تمام مدارک سفر و پاسپورت را به خاطر بسپارید

همه مدارک سفر ضروری نیستند، اما اگر پاسپورت، کارت شناسایی یا ویزای مورد نیاز خود را فراموش کنید ، از سوار شدن شما به هواپیمایی جلوگیری می شود یا اینکه اجازه ورود به کشوری که به آن سفر کرده اید به شما داده نخواهد شد !

اگر در فرودگاه چک‌این می‌کنید، مطمئن شوید که شماره PNR** پرواز خود را آماده دارید تا به نمایندگی چک‌این بدهید. اگر به صورت آنلاین ثبت نام می کنید، مطمئن شوید که کارت پرواز خود را چاپ کرده یا در تلفن همراه خود ذخیره کرده اید.

مدارک لازم که باید در پرواز  همراه داشته باشیم

به طور مرتب اسناد سفر خود را قبل و در طول سفر بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها را فراموش نکرده اید . شماره  PNRشما یک کد منحصر به فرد است که به شرکت هواپیمایی امکان می دهد به اطلاعات پرواز شما و رزروی که انجام داده اید دسترسی داشته باشد. معمولاً می‌توانید شماره PNR خود را در تأییدیه رزرو یا رزرو خود پیدا کنید.

 

بیمه مسافرتی بخرید

خرید بیمه مسافرتی به خصوص برای سفرهای طولانی تر بسیار مهم است. اختلالات سفر که شامل موارد ، بیمه ،  هزینه های پزشکی اورژانسی، چمدان گم شده یا دزدیده شده و مسئولیت شخصی را پوشش می دهد . هر شرکت بیمه نوع متفاوتی از پوشش را ارائه می دهد و شما می توانید بخش هایی را که نیاز دارید اضافه و حذف کنید تا خیالتان راحت باشد.

 

لباس راحتی بپوشید

لباس هایی بپوشید که محدودیتی ندارند و شما در آن راحت هستید  . ساعت ها نشستن در هواپیما با لباس هایی که باعث ناراحتی شما می شود می تواند یک کابوس باشد، به خصوص در پروازهای طولانی مدت.

اگر با شخصی ملاقات می‌کنید که دوست دارید هنگام فرود او را تحت تأثیر قرار دهید، می‌توانید در چمدان دستی خود لباسهای مورد نظرتان  را همراه داشته باشید  و هنگام فرود در فرودگاه لباس‌هایتان را عوض کنید.

 

از قبل یک صندلی را انتخاب کنید

انتخاب صندلی از قبل تضمین می کند که دقیقاً صندلی مورد نظر خود را در هواپیما خواهید داشت. اگر فردی هستید که ممکن است نیاز به استفاده مکرر از دستشویی داشته باشد، صندلی کنار راهرو را  انتخاب کنید. اگر می‌خواهید کمی بخوابید و نمی‌خواهید در طول پرواز اذیت شوید، صندلی کنار پنجره را انتخاب کنید.

 

تعدادی لوازم جانبی در پرواز همراه داشته باشید

لوازم جانبی حین پرواز واقعاً می توانند تفاوت را ایجاد کنند. بالش مسافرتی، ماسک خواب ( چشم بند ) ، پتو، گوش گیر یا هر چیز دیگری که برای راحت بودن نیاز دارید همراه داشته باشید.

 

در پرواز  چه لوازمی باید همراه داشته باشیم تا سفری راحت را تجربه کنیم

وسایل سرگرمی خود را بیاورید

یک لیست پخش موسیقی در تلفن خود ایجاد کنید، یک کتاب برای خواندن بردارید یا دستگاهی برای تماشای برنامه های تلویزیونی و فیلم های مورد علاقه خود به همراه داشته باشید.

به خصوص مهم است که سرگرمی های خود را در پروازهای میان برد (بین 3 تا 6 ساعت) به همراه داشته باشید، زیرا این پروازها به اندازه ای طولانی هستند که حوصله شما سر برود و معمولاً سیستم سرگرمی در پرواز وجود ندارد .

 

نکته: اگرچه فهرست خطوط هوایی که Wi-Fi ارائه می دهند در حال افزایش است، Wi-Fi هنوز در بسیاری از خطوط هوایی در دسترس نیست یا قابلیت پخش موسیقی، برنامه های تلویزیونی یا فیلم را نخواهد داشت. در نتیجه، پیشنهاد می کنیم قبل از پرواز، هر گونه موسیقی، برنامه تلویزیونی یا فیلم را در دستگاه الکترونیکی خود دانلود کنید تا ناامید نشوید.

 

لازم است که بدانید بسیاری از خطوط هوایی برنامه های سرگرم کننده  خود را در پروازها به عنوان بخشی از اقدامات ایمنی COVID-19 غیرفعال کرده‌اند.

 

وضعیت آب و هوایی مقصد  را در نظر بگیرید

پوشیدن ژاکت و شلوار جین ممکن است هنگام ترک یک کشور سرد ایده خوبی به نظر برسد، اما زمانی که مقصدی که به آن می‌رسید در دمای 35 درجه سانتی‌گراد باشد، به سرعت پشیمان خواهید شد ، و همین طور برعکس آن نیز صادق است .

به همین دلیل بهتر است چند لایه لباس قابل جابجایی بپوشید  یا حتی لباس های خود را در چمدان دستی خود قرار دهید، به خصوص که ممکن است در هواپیما بیشتر سردتان شود .

 

غذای خود را بیاورید

برخی افراد اصلا نمی توانند با غذاهای  خطوط هوایی کنار بیایند  ، و حقیقت این است که تا زمانی که آن را امتحان نکنید، نمی‌دانید که آن را دوست دارید یا خیر.

اگر برای اولین بار است که پرواز می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقداری غذای پشتیبان همراه داشته باشید تا اگر متوجه شدید که از غذای پرواز خوشتان نمی آید بتوانید از آن استفاده کنید در غیر این صورت در کل پرواز گرسنه خواهید ماند .

قبل از قدام به پرواز  چه لوازمی را باید همراه داشته باشیم

بسیاری از خطوط هوایی این امکان را برای پیش‌سفارش یک وعده غذایی خاص ارائه می‌کنند، اما برخی از آنها منوی غذایی محدودی دارند. بنابراین، در صورت عدم حق  انتخاب، ممکن است لازم باشد غذای خودتان را بیاورید ،مخصوصا اگر غذای خاصی مدنظر شما  باشد .

در طول همه گیری کوید 19 بسیاری از شرکتهای هواپیمایی برای کاهش تماس و رعایت بهداشت ارائه غذا و نوشیدنی را در طول پرواز متوقف کرده اند .

 

هیدراته بمانید

اگر به پرواز عادت  ندارید، ارتفاع زیاد و رطوبت کم کابین ممکن است باعث سردرد و سرگیجه شما شود. بهترین راه برای مبارزه با این مشکل ، نوشیدن مقدار زیادی آب و هیدراته ماندن است . لازم به ذکر است از مصرف الکل خودداری کنید زیرا الکل باعث کم آبی بدن شما می شود

 

اگر مضطرب هستید به پزشک مراجعه کنید

اگر در مورد پرواز مضطرب  هستید، قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید. پزشک  می تواند به شما مشاوره بدهد و ممکن است برای رفع این مشکل نیاز به مصرف دارو داشته باشید که در صورت صلاحدید پزشک برای شما تجویز می شود .

اگر داروی دیگری مصرف می‌کنید، مهم است که توجه داشته باشید که محدودیت‌هایی در مورد مصرف و یا عدم مصرف دارو در پرواز  وجود دارد که می توانید قبل از پرواز در مورد آن اطلاعات کسب کنید .

 

ارز را از قبل یا آنلاین مبادله کنید

اگر با پول پرواز می‌کنید و پول نقد خود را به ارز دیگری مبادله می‌کنید، از شرکت‌های صرافی در فرودگاه استفاده نکنید، زیرا آنها معمولاً نرخ‌های ارز وحشتناکی را ارائه می‌دهند.

 

در عوض، قبل از روزی که پرواز می کنید، پول خود را با یک صرافی معتبر مبادله کنید. تنها زمانی که ممکن است ایده خوبی باشد که از شرکت های صرافی در فرودگاه استفاده کنید این است که شرکت مورد استفاده به شما اجازه می دهد ارز خود را به صورت آنلاین پیش خرید کنید و آن را از فرودگاه تحویل بگیرید. وقتی به صورت آنلاین پیش‌سفارش می‌دهید، این شرکت‌ها معمولاً نرخ ارز بهتری را ارائه می‌دهند.

 

از رویه های امنیتی وحشت نکنید

قبل از بلند شدن پرواز، خدمه کابین، شما را طی مراحلی که باید بدانید، راهنمایی می کنند. این شامل برخی از قوانین کابین، نحوه بستن کمربند ایمنی و همچنین برخی اطلاعات در مورد اقداماتی که در مواقع اضطراری باید انجام دهید، می شود.

شناخت نکات ضروری که هنگام پرواز  باید بدانید

اما، نگران نباشید! این یک رویه استاندارد است که هر ایرلاینی برای هر پرواز انجام می دهد و برای اطمینان شما در نظر گرفته شده است.

 

گروه کوهنوردی و گردشگری کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی وگردشگری در داخل و خارج کشور و همچنین همکاری با لیدرهای مجرب و کارشناسان حرفه ای در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین