koohgard logo

چگونه برای پیاده‌روی طولانی آمادگی پیدا کنیم

مقالات
چگونه برای پیاده‌روی طولانی آماده شویم
142 بازدید
کوهگرد
یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

پیاده‌روی طولانی  Walk Long Distances ، در دل طبیعت این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. افزایش ابتلا به بیماریهای حاصل از کمبود تحرک مثل قند، مشکلات قلبی‌و عروقی و … باعث شده تا انگیزه عمومی نسبت به انجام فعالیت‌های خارج از خانه افزایش پیدا کند.

کسب آمادگی برای پیاده‌روی طولانی مدت در طبیعت

باآنکه پیاده‌روی ورزشی ساده و راهی عالی برای کاهش وزن است اما زمانیکه صحبت از پیاده روی در مسیرهای طولانی و ناهموار به میان می‌آید آماده‌گی جسمی عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

قبل از برنامه ریزی برای چنین فعالیت‌هایی باید از خود بپرسید، آیا بدن شما برای سختی های یک مسیر ناهموار آموزش دیده است؟ بدون آموزش بدنی و آمادگی کافی، پیاده‌روی طولانی شما می‌تواند به یک بازی عذاب‌آور و طاقت‌فرسا تبدیل شود!

اهمیت آمادگی جسمی قبل از اقدام به پیاده‌روی

بین سطح آمادگی جسمانی شما و لذت بردن از تجربه پیاده روی رابطه مستقیمی وجود دارد. مهم نیست چه مسافتی را می خواهید پیاده روی کنید، اگر آمادگی نداشته باشید، صدمه خواهید دید. وقتی صدمه می بینید، نمی توانید از پیاده‌روی طولانی خود در دل طبیعت  لذت ببرید. به همین سادگی.

ورزش برای کسب آمادگی جسمانی لازم است

تمرین قبل از شروع راه رفتن در مسافت های طولانی به شما کمک می کند تا استقامت خود را افزایش دهید. پیاده‌روی در چنین شرایطی مستلزم داشتن استقامت بدنی است. اگر رفتن به باشگاه و انجام ورزش های جدی برای شما کار آسانی نیست نگران نباشید می‌توانید برنامه ورزشی خود را با انجام حرکات ساده آغاز کنید.

شروع با حرکات کششی منظم و سپس انجام تمرینات هوازی به اندازه کافی استقامت شما را افزایش می دهد تا بتوانید از پیاده‌روی طولانی خود لذت ببرید.

به یاد داشته باشید که زمان انجام تمرینات ورزشی خود را به آرامی از 20 به 40 دقیقه افزایش دهید. ممکن است در ابتدا تعریق زیادی را تجربه کنید، اما زمانی که بدنتان به آن عادت کرد، از روتین خود لذت خواهید برد.

 

خود را هیدراته نگه دارید

نوشیدن آب به اندازه کافی هنگام پیاده‌روی طولانی بسیار ضروری است. راه رفتن در مسیرهای ناهموار و سخت باعث افزایش تعرق و به دنبال آن کاهش میزان الکترولیت‌های خون می‌شود.

هیداته ماندن در حین پیاده‌روی طولانی بسیار مهم است

برای متعادل نگهداشتن سطح الکترولیت باید به غیر از آب از مایعات الکترولیت نیز استفاده کنید. استفاده از نوشیدنی‌های ورزشی به صورت یک ساعت در میان در طول مسیر می‌تواند به طور موثری به حفظ تعادل الکترولیت و هیدراته ماندن شما کمک کند.

نوشیدن مقدار زیادی آب میوه سطح پتاسیم شما را بالا می برد. همچنین سطح انرژی شما را حفظ کرده و حتی افزایش می دهد.

در حین پیاده‌روی در مسیرهای طولانی با سرعت ثابتی حرکت کنید

وقتی قصد دارید مسافت زیادی را پیاده‌روی کنید بسیار مهم است که سرعت پیشروی خود را تنظیم کنید. راه رفتن در مسیرهای ناهموار به مدت طولانی نیازمند استقامت زیادی است و عدم توازن در سرعت حرکت باعث می‌شود که خیلی زود خسته شوید.

سرعت خود را حفظ کنید، سرعت خود را متعادل و ثابت نگه دارید زیرا در این صورت می توانید انرژی خود را برای مسافت باقیمانده ذخیره کنید. حالا، به یاد داشته باشید، شما در حال انجام مسابقه دو نیستید . این یک پیاده‌روی طولانی است، بنابراین مطمئن شوید که با سرعتی متوازن و ثابت قدم برمی‌دارید.

پیاده‌روی به معنای قدرت، ایجاد استقامت و افزایش تحمل است. شما قصد دارید مسافت مشخصی را به پایان برسانید و تنها در صورتی می توانید این کار را انجام دهید که استقامت کافی داشته باشید.

متناسب با شرایط لباس بپوشید

هنگامی که به یک پیاده‌روی طولانی می‌روید، باید متناسب با شرایط جوی لباس بپوشید. این به هیچ وجه مربوط به مد نیست و شما باید اصول لایه بندی را رعایت کنید.

نه تنها باید لباس مناسب آب و هوا بپوشید، بلکه باید به سبک وزن بودن آن نیز فکر کنید زیرا بر تجربه پیاده روی شما تأثیر می گذارد. لباس‌های سبک و راحت روحیه و سطح انرژی شما را بالا نگه می‌دارند.

اگر تصمیم دارید پیاده‌روی را به طور جدی دنبال کنید تهیه لباس سبک و کفش با کیفیت بسیار ضروری است، حتی اگر قیمت بالایی داشته باشند! می‌توانید به آن به شکل یک سرمایه گذاری نگاه کنید.

چراکه با استفاده از تجهیزات مناسب:

  • اولاً عملکرد بهبود یافته خود را در دراز مدت خواهید دید
  • دوم اینکه کفش‌ها و لباس‌های طراحی شده برای فعالیت‌هایی خارج از خانه بسیار بادوام هستند و در صورت نگهداری اصولی از آنها مدت طولانی برای شما کار خواهند کرد.
  • شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات باکیفیت، خدمات پس فروش و گارانتی قابل قبولی نیز ارائه می‌دهند.
  • با خرید محصولات معتبر و هماهنگ با محیط زیست خدمت بزرگی به حفظ طبیعت کرده‌اید

 

پوشیدن کفش مناسب را فراموش نکنید

همان طور که ذکر کردیم استفاده از ابزار مناسب در پیاده‌روی طولانی بسیار مهم است، کفش ضروری ترین وسیله‌ای است که در سفر از آن استفاده می‌کنیم چراکه پاهای شما را مجهز می‌کند!

کفش مناسب از ملزومات پیاده‌روی طولانی است

سلامت و راحتی پا‌ها بسیار حیاتی است زیرا عامل اصلی این فعالیت به شمار می‌روند، اگر از کفش‌های نا مناسب استفاده کنید ممکن است هرگز به هدف خود نرسید.

کفش‌های شما باید ویژگی‌هایی مانند وزن سبک، انعطاف‌پذیری و راحتی را به شما ارائه دهند. جنس آن باید به اندازه‌ای محکم باشد که در هنگام راه رفتن در مسیرهای سخت پاره نشود. ویژگی تنفس‌پذیری، ضدآب بودن و سایر عوامل که در مقاله‌های قبلی به قدر کفایت به آنها پرداخته‌ایم نیز باید در نظر گرفته شوند.

به اندازه کافی میان وعده مصرف کنید

بسیاری از افراد حتی قبل از اینکه به هدف نهایی خود نزدیک شوند، احساس خستگی می‌کنند. شاید به این دلیل است که آنها به اندازه کافی تنقلات مصرف نمی‌کنند. میان وعده های شما باید تعادل سالمی از چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها داشته باشند. این به حفظ قند خون شما کمک می کند و همچنین انرژی شما را تامین می کند.

خوردن ترکیبی از تنقلات آجیل، پنیر، میوه های خشک و غیره به شما کمک می‌کند تا زمانی که در حال پیاده‌روی طولانی هستید، تغذیه مناسبی داشته باشید.

با انجام حرکات کششی به آن پایان دهید

پیاده‌روی طولانی آنقدرها هم که به نظر می رسد آسان نیست، ممکن است با خستگی عضلانی مواجه شوید و آن را بیشتر در ران ها و ساق پا تجربه کنید. خیلی خوب است که در پایان پیاده‌روی طولانی مدت چند لحظه استراحت کنید زیرا باعث آرامش شما می‌شود.

اکنون، به یاد داشته باشید که در پایان هر جلسه پیاده‌روی طولانی مدت زمان کافی را اختصاص دهید و تمام عضلات خود را در حالت کشش قرار دهید. سایر قسمت‌های بدن که به توجه شما نیاز دارند احتمالاً گردن، شانه ها و عضلات پشت شما هستند.

لازم به ذکر است اگر به پیاده روی های طولانی بدون کشش ادامه دهید، ممکن است دچار درد یا آسیب شدید عضلانی شوید.

فواید پیاده‌روی برای سلامتی

پیاده‌روی طولانی مدت از بسیاری جهات برای سلامتی شما مفید است، مانند کمک به حفظ سطح قند خون، حفظ فشار خون، و برخی مطالعات نشان می دهد که ممکن است در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی نیز مفید باشد.

شاید در ابتدا پیاده‌روی برای شما بسیار سخت و خسته کننده باشد، اما زمانی که بیرون می روید، به شما کمک می کند تا انرژی داشته باشید، و چند تحقیق نشان می دهد که پیاده‌روی در طبیعت برای سلامت روحی مفید است و شما را با انگیزه نگه می دارد.

تمریناتل ازم برای کسب آمادگی قبل از پیاده‌روی طولانی در مسیرهای سخت

پیاده‌روی زمانی که جزء فعالیت‌های هفتگی شما شود تاثیر بسزایی بر سلامت جمسی و روحی شما خواهد داشت اما برای پیاده‌روی در مسافت‌های طولانی باید زمان بگذاری و تمرین کنید تا بتوانید تجربه خوبی را کسب کنید. فراموش نکنید رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین