koohgard logo

آشنایی با نکات مهمی که هنگام خرید کاپشن باید به آنها توجه کنیم

مقالات
آشنایی با ویژگیهای مهم کاپشن
204 بازدید
کوهگرد
پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۴۰۲

هنگام خرید کاپشن winter jackets به چه نکاتی باید توجه کنیم ؟ در این مقاله قصد داریم با انواع کاپشن و ویژگیهای کاربردی آنها آشنا شویم چراکه تاثیر بسیار مهمی در نگرش و انتخاب ما خواهد داشت .

نکاتی که هنگام انتخاب کاپشن بای به آنها توجه داشته باشیم

کاپشن ها بسته به نوع محیطی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرند تفاوتهایی در ساختار و طراحی دارند و هر کس باید بسته به نیاز خود کاپشن مناسب را انتخاب کند . انتخاب آگاهانه صرفه اقتصادی نیز خواهد داشت .

 

انواع کاپشن : کاپشن معمولی در مقابل کاپشن های پرفورمنس (حرفه ای )

کاپشن‌های معمولی برای استفاده  روزمره در شهر طراحی شده‌اند . از سوی دیگر، کاپشن های حرفه ای  ماهیت فنی‌تری دارند و به دلیل استفاده از مواد بکار رفته در لایه خارجی پارچه و پَر اعلاء به عنوان لایه عایق ، اغلب وزن سبکتری دارند. این مدل‌ها برای کوهنوردی، راهنوردی  و دیگر مصارف در هوای سرد طراحی شده‌اند.

 

خبر خوب این است که استفاده از کاپشن معمولی به طور کلی باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. دو تا از برترین انتخاب‌های معمولی ، The North Face McMurdo و Marmot Fordham، حدود 300 دلار قیمت دارند، اما محافظت کافی در برابر هوا و گرمای مناسب را برای اکثر مردم فراهم می کند .

ویژگیهایی مانند ، وزن ، قابلیت بسته بندی شدن  و دامنه حرکت ،زمانی اهمیت دارد که شما کوهنورد باشید اما در مورد استفاده روزمره هیچکدام از اینها اهمیت چندانی ندارند.

 

انواع عایق

تقریباً اکثر کاپشن ها  دارای عایق پَر ، هستند که گرم‌ترین، سبک‌ترین و تراکم‌پذیرترین نوع عایق است. البته بعضی از  کاپشن ها از جمله Columbia Whirlibird IV  از مواد عایق مصنوعی ساخته شده‌اند که سنگین‌تر است ، اما در شرایط مرطوب کارایی عایق بسیار خوب است .

از آنجایکه  عایق مصنوعی  ارزان‌تر از پَر است، آن را در برخی از طرح‌های مقرون‌به‌صرفه مانند کاپشن  کاترپیلار پیدا خواهید کرد. لازم به ذکر است که هر دو عایق کارایی خود را داشته و مناسب هستند  اما عایق پَر گرما و آرامش بیشتری را فراهم می کند .

 

گرما

گرما تابع عوامل بسیاری است: نوع و وزن عایق، پارچه های پوسته، باد، لایه بندی لباسی که زیر کاپشن می پوشید  ، سطح فعالیت فیزیکی  و میزان گرم یا سردی بدن افراد  . اما دو عامل مهم در تعیین گرمای ژاکت شما عبارتند از توان پر کردن Fill power و وزن fill weight آن است .

 

توان پر کردن  Fill power

توان پر کردن  عددی است که کیفیت پَر را اندازه می‌گیرد. توان پر کردن مقدار فضایی را که یک اونس پَر اشغال می کند را بر حسب اینچ مکعب اندازه گیری می کند. قدرت پر شدن بالاتر به این معنی است که پَر کیفیت بسیار خوبی دارد  و استحکام خود را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.

توان پر کردن مهمترین ویژگی کاپشن زمستانی است که برای توصیف کیفیت به آن توجه می شود . هرچه این عدد بیشتر باشد (600 فیل، 700 فیل، 800 فیل و غیره)، فضای داخلی و گرمای بیشتری ایجاد می‌کند و هنگام بسته‌بندی راحت‌تر فشرده می‌شود.

شناخت انواع مختلف کاپشن و کاربردهای آنها

Premium down  (پَر اعلاء ) نیز گران‌ترین است، به همین دلیل است که می‌بینید که این عدد با قیمت مرتبط است. کاپشن‌های زمستانی حرفه ای (کوهنوردی ) معمولاً حدود 800 Fill  یا بالاتر هستند و این عدد در کاپشن های  معمولی از 450 تا 700 می باشد .

 

وزن عایق fill weight

وزن عایق بکار رفته در کاپشن  اغلب نادیده گرفته می شود، اما اهمیت آن کمتر از قدرت پر کردن نیست. به جای اندازه گیری کیفیت پَر بکار رفته در کاپشن ، وزن پَر (وزن عایق ) به سادگی مشخص کننده مقدار پَر موجود در پوسته داخلی کابشن است .

به عنوان مثال، کاپشن برندRab Neutrino Pro  دارای 7.5 اونس از 800 Fill پَر است، در حالی که کاپشن مدل  Feathered Friends Khumbu Parka  دارای 13.3 اونس  900 Fill است که نشان دهنده تفاوت قابل توجهی است.  متأسفانه، وزن پَر همیشه توسط تولید کنندگان ، به ویژه برای کاپشن های معمولی  ارائه نمی شود.

 

 

درجه بندی دما

کاپشن های زمستانی مانند کیسه خواب از سیستم EN برای اندازه گیری گرما پیروی نمی کنند ، اما نکات  خوبی وجود دارد که از طریق آنها می توانید گرمای کاپشن را برآورد کنید . همانطور که در بالا توضیح داده شد، مطمئن شوید که هم قدرت پر کردن و هم وزن پَر را در نظر بگیرید. علاوه بر این، پوسته کاپشن  نیز به اندازه لایه های زیرین اهمیت دارد.

 

اکثر کاپشن ها ی برندهای معتبر برای استفاده در شرایط بسیار سرد طراحی شده اند . برخی از کاپشن ها  حتی برای  شرایط زمستانی شدیدتر بکار می روند  (کاپشن برند  Canada Goose Langford Parka امتیاز 15- درجه فارنهایت)، در حالی که برخی دیگر عایق کمتری دارند و برای استفاده فعال طراحی شده اند مانند  REI Stormhenge Down Hybrid.

آشنایی با ویزگیهای کلیدی در انتخاب کاپشن

لایه بندی

یکی از عوامل اصلی گرما، لایه‌های لباس  است که زیر کاپشن می‌پوشید. با توجه به مقدار زیادی عایق در داخل بیشتر کاپشن ها ، یک لایه پایه ساده در هوای سرد که هنوز به وضعیت یخ نرسیده است، گرمای بیشتری تولید می کند.

بسته به کاپشن، زمانی که دما واقعاً پایین می‌آید (فکر کنید خیلی زیر صفر باشد) ممکن است بخواهید یک کاپشن سبک وزن یا ساخته شده از مواد مصنوعی را به عنوان لایه میانی اضافه کنید. این پوشش روشی آسان برای کنترل حرارت به شمار می آید و کاپشن شما هنوز فضای مناسب برای پوشیدن لایه ای از لباس را دارد .

گرما به ترجیحات شخصی و میزان فعالیت فیزیکی  و شرایط بستگی دارد، اما اگر سرمایی هستید  یا شرایط آب و هوا مدام تغییر می‌کند، همیشه ایده خوبی است که یک یا دو لایه اضافی همراه داشته باشید.

 

وزن

هنگام خرید کاپشن توجه به وزن بستگی به نوع استفاده شما از آن دارد  . برای کسانی که به دنبال کاپشن های حرفه ای  هستند (کوهنوردان، راهنوردان، کاوشگران زمستانی، و غیره)، کاپشن  با مقادیر زیادی پَر اعلاء گرم‌ترین، سبک‌ترین و قابل بسته‌بندی‌ترین خواهند بود.

انتخاب برتر ما در این دسته، برند Feathered Friends Khumbu Parka   (2 پوند و 2 اونس)  است. برای کسانی که در بازار معمولی خرید می کنند، وزن خیلی اهمیت ندارد  – زیرا قرار نیست کاپشن خود را در کوله حمل کنند. بسیاری از کاپشن‌ها و بارانی های  غیررسمی زمستانی، وزن 3 پوند به بالا را شامل می شوند و هنگام بسته بندی به اندازه کاپشن های حرفه ای کوچک نمی شوند (قابلیت بسته بندی در آنها پایین است ).

 

نوع و ضخامت پارچه پوسته در وزن کلی نیز مهم است. در تولید کاپشن های حرفه ای  معمولا از پارچه‌های تکنیکی سبک و نازک استفاده می شود ، در حالی که در کاپشن های معمولی از پوسته‌های بادوام‌تر و سنگین‌تر استفاده می شود که در نتیجه باعث افزایش وزن محصول می شود .

از طرف دیگر، پوسته های ضخیم تر در جلوگیری از پارگی و ساییدگی های کوچک بسیار بهتر هستند و بنابراین باید ماندگاری بیشتری داشته باشند. کاپشن های سبک وزن نیاز به مراقبت و توجه زیادی دارند.

 

مقاوم در برابر آب در مقابل خاصیت ضد آب

پَر در هنگام خیس شدن توانایی خود را برای عایق بندی از دست می دهد. اکثر کاپشن ها ضد آب  هستند، به این معنی که دارای یک پارچه محکم بافته شده و روکش ضد آب بادوام (DWR) هستند که باعث می شود در برابر رطوبت غیر قابل نفوذ باشند .

حال اگر این ویژگی (عایق پوسته کاپشن ) با آبگریزی پَر ترکیب کنید (با روشهای خاصی خصلت جذب آب را در پَر کاهش می دهند و این حالت به خشک شدن سریع پَر کمک می کند ) حتی در هوای بسیار سخت کوهستان با برف مرطوب و سنگین سیستم بسیار کارآمدی  خواهید داشت.

 

واقعیت این است که اگر یک کاپشن  کامل زمستانی بپوشید، بعید است که نیاز به ضد آب کامل داشته باشید. در کاپشن های حرفه ای ضد آب درزهای کاپشن به طور بسیار محکم طراحی شده اند تا آب از مجرای آنها عبور نکند ، البته این سیستم در تمام کاپشن های بکار نمی رود زیرا برف و یخ مانند باران به پارچه نفوذ نمی کند .

ویژگیهای کلیدی موثر در انتخاب کاپشن

با این حال، اگر به عایق رطوبتی کامل نیاز دارید، برخی از گزینه‌های موجود در بازار از جمله Arc’teryx Therme و (و مدل زنانه  Patera) و Camosun وجود دارد. این کاپشن ها  دارای درزهای کاملاً چسبانده شده و پوسته های گورتکس ضد آب هستند تا در صورت دمای 34 درجه فارنهایت و باران شدید خشک بمانند.

 

حفاظت از باد

اگر در یک روز سرد زمستانی در معرض باد نیز قرار بگیرید تحمل شرایط سخت تر می شود . خاصیت تحمل در برابر باد دریک کاپشن بستگی به عوامل متعددی از جمله نوع و ضخامت پوسته، مقدار و توزیع عایق و پارچه آستر دارد .

به طور خاص، خود پوسته از همه مهمتر است: در کاپشن های حرفه ای (کوهنوردی) ، نام‌هایی مانند Gore Windstopper یا Pertex را برای مقاومت عالی در برابر باد در وزن‌های کم مشاهده خواهید کرد، و در کاپشن های معمولی لایه ضخیم بیرونی مانع باد می شود .

 

حقیقت این است که همه کاپشن های برندهای معتبر و بنام عایق مناسبی در برابر باد و سایر فاکتورها ارائه میدهند . البته  کاپشن های  متوسط ​​و سبک وزن مقاومت کمتری در برابر باد دارند و احتمال اینکه شما در معرض باد سرد قرار بگیرید خیلی بیشتر است اما در مقابل  کاپشن های سنگین مقاومت بسیار خوبی در برابر باد دارند .

 

کاپشن هودی

کلاه در یک کاپشن زمستانی اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا ، اولاً، کلاه  تقریباً همیشه همان نوع عایق بکار رفته در بدنه کاپشن را دارد  ، بنابراین کاپشن دارای عایق پَر اعلاء در قسمت کلاه نیز گرمای خوبی ارائه خواهد داد .

دوم ، یک کلاه  خوب در هوای سرد را می‌توان به‌خوبی دور سر تنظیم و محکم کرد تا باد وارد نشود (بسیاری از کاپشن های حرفه ای  همچنین دارای زبانه های عایق خاص ضد  طوفان در اطراف یقه هستند تا هوای سرد را مسدود کنند).

در نهایت، بسیاری از کاپشن های  حرفه ای (کوهنوردی ) دارای کلاه های  سازگار با کلاه ایمنی هستند که برای کوهنوردی و راهنوردی  ضروری است.

 

برای استفاده در روزهای با آب و هوای معتدل، برخی ترجیح می دهند که کلاه را به طور کامل از کاپشن  خود جدا کنند. به عبارت ساده، این هودها (کلاهها ) حجیم هستند و اگر در پشت سر قرار بگیرند  می توانند آزاردهنده باشند.

اکثر طرح ها دارای یک زیپ هستند که دقیقاً زیر یقه قرار دارد تا هم برداشتن و هم بازگردانی آن آسان باشد. این ویژگی باعث افزایش وزن و حجیم می شود، بنابراین معمولاً آن را در کاپشن های  معمولی پیدا خواهید کرد.

شناخت ویژگیهای مهم و تاثیر گذار در انتخاب کاپشن

اینکه آیا این یک اولویت است به ترجیح شخصی بستگی دارد، اما می تواند در کاپشنی  که انتخاب می کنید تفاوت ایجاد کند. به عنوان مثال، مارموت فوردهام، The North Face McMurdo، و Arc’teryx Camosun دارای کلاه قابل جابجایی هستند، در حالی که پاتاگونیا Frozen Range اینگونه نیست.

 

گره کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین