koohgard logo

آشنایی با کویرلوت

مقالات
آشنایی با کویرلوت
170 بازدید
کوهگرد
چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۲

کویرلوت  Lut Desert یا دشت لوت ، کویر بزرگی در جنوب شرقی ایران با وسعت چهل هزار کیلومتر مربع است که در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان قرار دارد . کویرلوت بیست و هفتمین بیابان بزرگ جهان است و در تاریخ 17 ژوئیه 2016 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است . لوت در زبان فارسی به زمین های برهنه و بدون آب و فاقد پوشش گیاهی اطلاق می شود.

آشنایی با نقاط دیدنی کویرلوت

بر اساس داده های ماهواره ای ناسا از دمای سطح زمین، کویرلوت داغ ترین نقطه ثبت شده روی سطح زمین است. در سال 2005 دمای 70.7 درجه سانتیگراد در مرکز کویرلوت (گندم بریان ) ثبت شد و از آن زمان تا کنون چندین بار سالانه گرمترین نقطه را به خود اختصاص داده است.

کویرلوت با طول 480 کیلومتر  و عرض 320 کیلومتر ، یکی از خشک ترین نقاط روی زمین به شمار می رود.اما کویرلوت فقط گرما و خشکی نیست بلکه با وجود آب و هوای خشن ، زیبایهایی نیز در دل خود دارد که مشاهده آن هر بیننده ای را سر ذوق و تحسین می آورد .

کویرلوت دارای اشکال دیدنی  خاص حاصل از فرسایش باد (کلوت شهداد ) ، تنگه رتیل ، رود کال شور ، گندم بریان و نبکا است که دیدن هر کدام از این مناطق گردشگر را شگفت زده خواهد کرد . دشت کویر در بعضی قسمتها دارای پوشش گیاهی و جانوری است که خود یکی از شگفتی های این منطقه محسوب می شود .

کویرلوت نمونه استثنایی از فرآیندهای زمین‌شناسی در حال انجام مربوط به فرسایش و رسوب‌گذاری است ، تنوع چشم‌اندازها و ناشناخته بودن منطقه شرایط مناسبی را برای تحقیقات علمی و گسترش ژئوتوریسم  فراهم می‌نماید. با کوهگرد همراه باشید تا با مکانهای دیدنی این کویر زیبا و البته خشن آشنا شوید .

دیدنیهای کویرلوت

در بهار و تابستان یک هوای پرفشار شمال به جنوب در سرتاسر کویرلوت  ایجاد می‌شود که حاصل آن وزش  بادهای قوی NNW-SSE بین خرداد و مهرماه در منطقه است. این دوره های وزش طولانی بادهای قوی دانه های ماسه را با سرعت زیادی به حرکت در می آورد و باعث انتقال رسوب و فرسایش بادی در مقیاس عظیم می شود.

کلوتها : در نتیجه، کویرلوت  دارای بهترین شکل های حاصل از فرسایش باد (yardang  ) یا کلوت در جهان است . کلوت ها ویژگی های سنگ بستری هستند که با سایش ماسه ای  شکل گرفته اند . کلوتها از دور شبیه ویرانه های باقیمانده از یک شهر به نظر می آیند از این رو منطقه کلوتها به شهر خیالی یا شهر لوت شهرت دارد .

منطقه کلوت‌ها در ۴۳ کیلومتری شهداد و  ۲۴ کیلومتری ده سیف قرار دارد و در مساحتی به عرض متوسط ۸۰ کیلومتر و طول متوسط ۱۴۵ کیلومتر را تشکیل داده‌اند. مهم‌ترین بادی که دیواره‌های کلوت‌ها را فرسایش می‌دهد بادهای ۱۲۰ روزه سیستان  است.

مناظر بکر و بی نظیر کویرلوت

هرم های ماسه ای : این بادها باعث شکل گیری رملها و پشته های  ماسه ای هرمی شکل  نیز می شوند . ارتفاع بعضی از این هرم ها به 480 متر می رسد که در دنیا بی نظیر است .

 

نبکاها : یا گلدانهای کویری ، هنگام وزش باد ، ماسه ها در اطراف گیاهان انباشته شده و بر اثر رطوبت محیط دراطراف آن ثابت می شوند و تله ای  از ماسه با تاج گیاهی حاصل می شود که به آن تله گیاهی  نیز می گویند .

 

ربدوها  Rebdou  : شبیه به نبکاها اما بزرگتر بوده و در غرب کویرلوت وجود دارند .

 

بسترهای چند ضلعی نمکی : بر اثر تبخیر شدید منطقه ، پهنه های وسیعی از سطوح نمکی به اشکال چند ضلعی در سطح کویرلوت وجود دارد  .

 

کویر پاشتری : سطح زمین  به گونه شگل گرفته است که گویی پس از بارندگی خیس شده و تعداد زیاد شتر روی آن راه رفته اند .

 

هاماد : بخشهایی از کویرلوت که دارای ریگ و شن و پوشیده از خاکهای ریگی که فاقد پوشش گیاهی هستند .

 

پوشش گیاهی و حیوانی کویرلوت

همانطور که اشاره کردیم به علت تابش شدید خورشید و کمبود رطوبت تنوع گیاهی در کویرلوت وجود دارد و تنها دو نوع گونه گیاهی  که شامل تاغ و گز ( گونه خاص تاماریکس) هستند قابلیت رشد در این منطقه را دارند .

گز ، گونه گیاهی است که در ساختار نبکاها رشد میکند ، این گیاه برای جلوگیری از مدفون شدن در زیر ماسه ها باید طول مناسبی داشته باشد . لازم به ذکر است که نبکا در مناطق مسطح که آب زیرزمینی به بسترنزدیک است و خاک شامل ماسه ، لای ، رس ، سلت است تشکیل می شود .

مشاهده ساختار نبکا و ربدو که حاصل سازگاری بستر و گیاه  است یکی از جذاب ترین و تحسین برانگیز ترین شکل حیاط در کویرلوت است که بیننده را شگفت زده می کند .

گیاهان منحصربفرد کویرلوت

گونه های جانوری کویرلوت  شامل :خرگوش  ، چک کالهی ، روباه شنی ، گربه شنی ، مگس گیر، شترمار، مارجعفری ، دم سیاه ، عقرب طلایی ، شاهین ، سارگپه و عقرب سیاه است .

در کویرلوت چه سرگرمیهایی وجود دارد

تماشا و گردش در میان کلوت ها از جمله فرصتهایی است که در هیچ جای دیگر برای شما فراهم نمی شود از این فرصت استفاده کنید و با عکاسی لحظات منحصر بفرد خود را به ثبت برسانید .

اگر اهل هیجان هستید با اجاره ماشین آفرود می توانید از رانندگی در بین رملها و ماسه ها لذت ببرید و قدری آدرنالین خود را افزایش دهید .

کویر گردی بدون شتر سواری معنایی ندارد ، دشت کویر نیز از این قائده مستثنا نیست می توانید از نزدیک این حیوانات صبور و سازگار را شماهده کرده و از سواری آنها لذت ببرید .

تماشای آسمان کویر در هنگام شب پرطرفدار ترین فعالیتی است که گردشگران زیادی را به این مکانها  می کشاند، آسمان پرستاره کویرلوت را از دست ندهید ، مطمئن باشید از تماشای اقیانوس درخشان آن سیر نمی شوید .

دوچرخه سواری در کویرلوت نیز طرفداران خود را دارد و هر سال عده زیادی برای انجام این ورزش مهیج به این منطقه می آیند .

بازید از اماکن تاریخی حاشیه کویرلوت نیز از جمله فعالیت های است که هنگام برنامه ریزی برای سفر به این منطقه باید در نظر داشته باشید. از جمله کاروانسرا یا قلعه شفیع آباد ، که دارای تزئینات آجری منحصربفردی است . شفیع آباد روستایی در استان کرمان واقع در بین جاده نهبندان به شهداد است .

آب انبار تاریخی شهر شهداد یا آب انبار حاج محمدتقی نیز از دیگر آثار باستانی است که بازدید از آن خالی از لطف نیست .

اقامت در کویرلوت

اگر در قالب یک تور به کویرلوت سفر کرده باشید می توانید از کمپینگ و نشستن کنار آتش زیر آسمان کویر لذت ببرید و تجربه ای ماندگار را از سفر با خود به خانه ببرید . اما اگر تمایل ندارید شب را در چادر سپری کنید ، اقامتگاهی مانند کمپ شهداد که شامل کپرهای ساخته شده از درختان نخل است و دارای  امکانات ضروری می باشد میزبان شما خواهد بود  .

همچنین اکوکمپ ستاره لوت نیز با امکانات اندکی بیشتر از کمپ شهداد در فصول مناسب کویرنوردی آماده خدمت رسانی به گردشگران می باشد .

بهترین زمان برای سفر به کویرلوت فصل پاییز و بهار می باشد این موضوع را مدنظر قرار دهید که تنها سفر کردن به کویر مخصوصا کویرلوت اصلا توصیه نمی شود . بسیاری از مردم بومی منطقه که در حاشیه کویر زندگی می کنند هرگز از میان آن گذر نکرده اند !

 

کشف زیباییهای کویرلوت

همراهی با تورهای ویژه گردشگری و طبیعت گردی بهترین روش برای سفر به کویرلوت است، چراکه با استفاده از لیدرهای بومی و مطلع از مسیرهای منطقه می توانید در نهایت امنیت از زیبایهای منحصربفرد و کمیاب آن دیدن کنید و لذت ببرید .

 

 

گره کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

جستجوی کاربران برای این صفحه :

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین