آشنایی با جاذبه های طبیعی گرجستان 

مقالات
آشنایی با جاذبه های طبیعی گرجستان 
549 بازدید
کوهگرد
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۲

گرجستان  Georgia  در تقاطع اروپای شرقی و آسیای غربی واقع شده است. این منطقه بخشی از منطقه قفقاز است که از غرب به دریای سیاه ، از شمال و شرق به روسیه ، از جنوب به ترکیه و ارمنستان و از جنوب شرقی به آذربایجان محدود می شود. مساحت آن 69,700 کیلومتر مربع است و حدود 4 میلیون نفر جمعیت دارد.

شناخت طبیعت زیبای گرجستان 

ذخایر طبیعی گرجستان

گرجستان داری تنوع شگفت انگیزی از مناظر طبیعی است . در اینجا هر گردشگران قادر خواهند بود فعالیت ها و سرگرمیهای  دلخواه را مناسب با هر سلیقه و متناسب با هر بودجه  پیدا کند! طبیعت سخاوتمندانه به گرجستان رشته کوه های مرتفع ، دشت ها و جنگل های انبوه همیشه سبز ، دریاها ، رودخانه ها و دریاچه ها بخشیده است.

تقریباً یک سوم مساحت این کشور را جنگل هایی تشکیل می دهند که عمدتاً در کوه ها متمرکز شده اند. کوهپایه های شرقی دارای جنگل های مخروطی و ساحلی وسیع است. در غرب گرجستان ، مناطق جنگلی ساحل دریای سیاه را در آغوش گرفته است. جنگل های ساحل دریای سیاه بسیار غنی و متنوع است

فلور بومی طبیعت گرجستان شامل حدود 2600 گونه قارچ است. از همه مهمتر ، طبیعت گرجستان ودارای  میوه ها و سبزیجات فراوان  و متنوعی است. انگور در گرجستان هزاران سال است که رشد می کند و شواهد باستان شناسی نشان می دهد که ممکن است شراب برای اولین بار بیش از 8000 سال پیش در اینجا تولید شده باشد.

طبیعت گرجستان دارای سیستم رودخانه ای است که تقریباً 25 هزار رودخانه و سرشاخه را شامل می شود. آنها عمدتاً از برف ذوب شده و آبهای یخچالی ، سفره های زیرزمینی و بارش های جوی تغذیه می شوند. طولانی ترین رودخانه ، به نام کورا ، 1364 کیلومتر طول دارد ،  که از ارتفاعات قفقاز  سرچشمه می گیرد و مسیر طولانی را تا دریاچه خزر طی می کند این رود از شهر زیبای تفلیس می گذرد .

در این مقاله می خواهیم جاذبه های  طبیعی این کشور را به شما معرفی کنیم . مطالعه آن به ویژه برای دوستداران طبیعت گردی جالب خواهد بود. اگر از زندگی شهری خسته شده اید و می خواهید هماهنگی و آرامش معنوی را در دامان طبیعت پیدا کنید ، مطمئناً باید از مشهورترین ذخایر طبیعی گرجستان که در زیر توضیح داده شده است ، دیدن کنید.

 

پارک کازبیگی

احتمالاً یکی از محبوب ترین ذخایر طبیعی گرجستان ، پارک ملی کازبیگی است که در 150 کیلومتری تفلیس در ضلع شرقی قفقاز بزرگ واقع شده است. سالانه صدها گردشگر به اینجا می آیند تا از زیبایی های اطراف لذت ببرند. این پارک طبیعی  در سال 1976 تأسیس شد ، با گذشت زمان قلمرو آن گسترش یافت و اکنون تقریباً 9030 هکتار را وسعت دارد .

پوشش گیاهی این منطقه متنوع است. %35 از منطقه  توسط جنگل ها پوشیده شده است ، جایی که درختان  مثل  توس و کاج رشد می کنند. در اینجا می توانید یک درخت توس کمیاب  به نام Reddy را بیابید ، که در کتاب قرمز ذکر شده است. بقیه قلمرو توسط چمنزارها  پوشیده شده است.

جانوران نیز به همان اندازه متنوع هستند. بسیاری از گونه های نادر حیوانات وجود دارد که در کتاب سرخ گرجستان نیز ذکر شده است. در اینجا روباه ، خرس قهوه ای ، گوزن ، بز کوهی و دیگر گونه های جانوری زندگی می کنند. با اتوبوس که از ایستگاه دیدوب حرکت می کند ، می توانید از پایتخت به پارک کاربیگی  برسید.

 

منطقه لاگودخی

لاگودخی در پای کوههای قفقاز مرکزی در مرز داغستان و در نزدیکی روستای لاگودخی واقع شده است. این منطقه  یکی از قدیمی ترین ذخایر کشور است. منطقه لاگودخی با توجه به سرزمین و آب و هوای آن منحصر به فرد است .

در کنار رشته کوه های بلند با دره های عمیق و آب و هوای سخت ، دشت هایی با چمنزارهای کوهستانی  و جنگل های متراکم پهن برگ با آب و هوای گرم  یافت می شود. پوشش گیاهی  و حیات جانوران این منطقه غنی است : گونه های منحصر به فرد و کمیاب حیوانات و گیاهان در این منطقه وجود دارند .این منطقه با حیات گیاهی و جانوری آن توسط دولت  گرجستان محافظت می شود و ورود و دسترسی به آن فقط از طریق گذرنامه  ویژه برای تحقیقات امکان پذیر است .

شناخت مناطق طبیعی حفاظت شده گرجستان 

مدیریت منطقه ، مسیرهای خاصی را که به جاذبه های اصلی منتهی می شود ، برای دوستداران پیاده روی و گردشگری و بوم گردی تعیین کرده است.

مسیری به طول 9.5 کیلومتر که به آبشار “راچو” به ارتفاع شش متر منتهی می شود.

مسیر 8.5 کیلومتر تا آبشار “نینوس کیوی” و تنگه “نینو”.

مسیر  10.5 کیلومتر تا قلعه “ماچی”.

مسیر تا دریاچه Black Rocks به طول 48 کیلومتر

مسیر  تاریخ طبیعی” با طول تنها 600 متر ، به طور خاص برای کودکان طراحی شده است.

شما می توانید با استفاده از تاکسی یا وسایل نقلیه عمومی یا در چارچوب یک تور سازماندهی شده به صورت مستقل به لاگودخی  برسید. از تفلیس تقریباً 3-4 ساعت طول خواهد کشید.

 

پارک متیرالا

منطقه متیرالا در کوبولتی ، جمهوری خودمختار آجارا ، تقریباً در 300 کیلومتری تفلیس واقع شده است. پارک ملی در سال 2006 برای حفاظت از جنگل های وسیع “کلخس” تاسیس شد. مساحت پارک ملی 6000 هکتار است و دارای گونه های گیاهی و جانوری خاص جنگل های بارانی است. مرکز اداری آن در شهر کوچک همسایه به نام چکوی واقع شده است.

 

چشم انداز پارک تحت تأثیر جریانات گدازه آتشفشانی و زندگی سرسبز گیاهی شکل گرفته است. این منطقه نه تنها در گرجستان بلکه در سراسر اروپا دارای بالاترین رطوبت است: در اینجا میزان  بارندگی از 4000- 3000 میلی متر در سال بیشتر می شود.

پارکهای طبیعی گرجستان 

به همین دلیل است که مردم محلی به دلیل باران فراوان و بر اثر مه ، منطقه را “کوه گریان” نامیده اند. این ذخیره گاه سرشار از گیاهان مختلف نیمه گرمسیری است. در اینجا همچنین می توانید 96 گونه جانوری پیدا کنید که 23 گونه از آنها در کتاب سرخ گرجستان گنجانده شده است.

این ذخیره گاه به دلیل چشمه های معدنی زلال  وشفابخش خود شهرت دارد . بازدیدکنندگان می توانند زندگی حیوانات و پرندگان را مشاهده کنند ، تورهای تحقیقاتی بوم گردی انجام دهند و سفر با قایق  ، اسب سواری یا فقط پیاده روی تا آبشار زیبا یا روستای قدیمی را ترتیب دهند. البته بزرگترین جاذبه پارک، مناظر خیره کننده و زیبایی طبیعی آن است.

 

ساتاپلیا

ایالت ساتاپلیا در سال 1935 برای حفاظت از سایتهای کمیاب دیرینه شناسی و فلور منحصر به فرد ایجاد شد. هدف از  ایجاد آن ،  حفاظت و بازسازی ارزشهای طبیعی  (  گنجینه های طبیعی منحصر به فرد ) و فرهنگی (آثار باستانی )  منطقه بود.

این ذخیرگاه طبیعی  در نزدیکی شهر کوتایسی ، در کوه معروف “ساتاپلیا” واقع شده است که در زبان گرجی به معنی “عسل” (تاپلی) است ، زیرا این مکان زمانی به خاطر عسل و زنبورهایش مشهور بود.

منطقه ساتاپلیا  عمدتا توسط جنگل های پهن برگ همیشه سبز پوشیده شده است و تراکم جنگل به حدی است  که نور خورشید به سختی از آن عبور می کند. این منطقه  500 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است ، بنابراین آب و هوای نیمه گرمسیری معمول این منطقه است.

منطقه حفاظت شده ساتاپلیا به دلیل غارهای کارستی (   unique karst caves ) منحصر به فردش شهرت زیادی دارد. این غارها هزاران سال پیش به دلیل شستشوی سنگها شکل گرفته و کیلومترها گسترش یافته اند . غار ساتاپلیا به طول یک کیلومتر امتداد دارد ،  در این غار می توانید اشکال خارق العاده حاصل از  استالاکتیت ها و استالاگمیت ها را مشاهده کنید .

برخی از این اشکال  شبیه آبشارهای سنگی یا شمع هستند . لازم به ذکر است که برای مسافران پیشروی فقط  تا عمق 300 متری امکان پذیر است . داخل غار با چراغ های رنگی تزئین شده است که به طور خودکار شما را به دنیای تخیلات می برد. قطعاً این مکان جای مناسبی برای به ثبت رساندن عکسهای خاطره انگیز و به یادماندنی از سفر شما به گرجستان است .

شناخت طبیعت بکر گرجستان 

در مرکز غار ، یک استالاگمیت غیرمعمول وجود دارد که شکل قلب دارد. طبق افسانه ها ، اگر آن را با دست لمس کنید و آرزو کنید ، مطمئناً  آرزوی شما به حقیقت می پیوندد.

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای مجرب و کرشناسان حرفه ای و متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
نظرات (0 نظر)