koohgard logo

آشنایی با انواع مختلف یخ شکن و کاربردهای آنها

مقالات
آشنایی با انواع مختلف یخ-شکن و کاربردهای آنها
286 بازدید
کوهگرد
جمعه ۱۰ شهریور ۱۴۰۲

یخ شکن Crampons vs. Microspikes vs. Snowshoes – What to Use ابزاری است که به زیر کفش بسته می شود تا با ایجاد اصطکاک بیشتر با سطح ناپایدار و صیقلی یخ پایداری و تعادل کوهنورد را افزایش دهد .

شناخت انواع مختلف یخ-شکن و تفاوتهای آنها

چسباندن اشیاء به کف کفش برای عبور از یخ و برف چیز جدیدی نیست. بشر همیشه نیاز به عبور از مکان های شیب دار یا بالا و پایین رفتن از تپه های برفی و یخی  ، مهاجرت، جابجایی کمپ ها یا شکار در طول زمستان داشته است . مردم باستان نوارهای خز را در قسمت پایین پاپوش های چرمی خود می پوشیدند تا بتوانند از روی یخ و برف عبور کنند .

به محض اینکه فلز وارد زندگی انسان شد ، مردمان اولیه صفحه های  چرمی مجهز به تعدادی میخ را به ته کفش خود وصل می کردند . حتی تاریخچه استفاده از این یخ شکن های ابتدایی به دوران وایکینگ ها باز می گیردد چراکه آنها نیز در طول سفرهای  خود از skóbroddr یا میخ های متصل به کف کفش استفاده می کردند.

هنگام پیاده روی در زمستان معمولاً به اصطکاک بیشتری در زیر پاها نیاز است  تا از لغزش روی یخ و برف جلوگیری شود. سه نوع یخ شکن طراحی شده اند  که برای جلوگیری از لغزش روی برف و یخ در زیر کفش یعنی روی زیره نصب می شوند و البته هر کدام مخصوص شرایط ویژه ای هستند: کرامپون، میکرو اسپایک و کفش‌های برفی.

ممکن است نام این سه نوع یخ شکن  را شنیده باشید و بخواهید بدانید که از هرکدام درچه شرایطی استفاده می شود و اساساً چه تفاوتی بین آنها وجود دارد .

یخ شکن ها  در طول سال ها از میلیون ها لغزش و سقوط جلوگیری کرده اند. و با توجه به هزینه کمی که دارند، سرمایه گذاری ارزشمندی در ایمنی و سلامتی  شما بشمار می روند.

 

Microspikes  برای عبور در زمینهای مسطح یخی

 

طرح: زنجیر با میخ های کوچک که در زیر کفش نصب می شود

هدف: کاهش لغزش  در شرایط یخبندان در زمین های نسبتا صاف

مزایا: کوچک، به راحتی قابل حمل

Microspikes  از زنجیر و میخ های کوچک تشکیل شده اند که برای کشش و افزایش اصطکاک زیر کفش نصب می شود . طراحی این مدل یخ شکن  بسیار شبیه به زنجیرهایی است که روی لاستیک های خودرو قرار می گیرند تا کشش آن را افزایش دهند.

خود میخ ها  حدود ¼ تا ½ اینچ طول دارند و به کاربر این امکان را می‌دهد تا در سطوح یخی و برف‌های فشرده حرکت کند. از آنجایی که میخ‌ها نسبتا کوتاه هستند و معمولاً در قسمت داخلی کفی قرار می‌گیرند، برای زمین‌های صاف یا شیب‌های با زاویه کم مناسب هستند . بهترین مورد استفاده برای میکرو اسپایک ها پیاده روی یا دویدن در شرایط پر برف یا یخبندان روی سطوح نسبتاً یکنواخت است.

شناخت انواع مختلف یخ-شکن موجود در بازار و کاربردهای آنها

پوشیدن میکرو اسپایک به پاهای شما وزن اضافه می کند و به طور بالقوه شما را زودتر خسته می کند. توصیه می‌شود این یخ شکن را در کوله خود همراه داشته باشید و در طول مسیر پیاده روی تنها مواقعی که شرایط ایجاب می کند آنها را بپوشید به این صورت در انرژی خود صرفه جویی کرده اید و از راهنوردی خود بیشتر لذت خواهید برد .

خوشبختانه این مدل یخ شکن ها  کوچک هستند و به راحتی در کوله  جا می شوند. میکرو اسپایکها  نیاز به شرایط خاص نگهداری ندارند  و به سرعت تمییز و خشک می شوند . همانطور که اشاره کردیم این مدل یخ شکن در کوهنوردی با شیب زیاد قابل استفاده نمی باشد و برای راهنوردی در سطوح هموار مناسب تر است .

 

کرامپون برای شیب‌های یخی و صعود

طراحی: قاب پا با چندین میخ بزرگ در پایین

هدف: استفاده در سطوح یخی با شیب زیاد در کوهنوردی فنی و معمولی

مزایا: مدل هایی با طراحی ساده تر برای پیاده روی در دامنه های یخی موجود است

 

کرامپون ها در قیاس با  میکرو اسپایک ها یخ شکن های پیشرفته تری هستند که به زیره پوتینها و کفش های کوهنوردی و راهنوردی متصل می شوند . تفاوت یخ شکنهای مدل کرامپون با میکرواسپایک ها این است که آنها غالب پا و میخ های بلندتری در قسمت پایین دارند . آنها را می توان با اهرم کششی یا با یک سیستم تسمه به پا متصل کرد.

همچنین میخ هایی در قسمت جلوی آن طراحی شده اند که در طی یخ نوردی یا عبور از دیواره های یخی به یخ گیر می کند و تعادل و امنیت کوهنورد را افزایش می دهد .

انواع خاصی از کرامپون ها به انواع خاصی از چکمه های پیچ دار نیاز دارند، در حالی که سایر کرامپون ها را می توان با اکثر چکمه های محکم ساق بلند  تطبیق داد. توجه داشته باشید که کرامپونها قابلیت اتصال به همه کفش های را ندارند !

شناسایی یخ-شکن مناسب برای یخ نوردی

به طور سنتی کرامپون برای یخ نوردی طراحی و استفاده می شد. امروزه کرامپون ها عموماً برای هر گونه یخ در مناطق با شیب زیاد، از جمله یخ در شیب ها، صخره ها یا شرایط فنی کوهنوردی مانند صعود به آبشارهای یخ زده استفاده می شوند.

میخ های  کرامپون ها که تعداد آنها حدود 6-12 می باشد، حدود ½ اینچ تا یک اینچ کامل طول دارند. آنها معمولاً در قسمت بیرونی کفی قرار می‌گیرند و در حین بالا رفتن از شیب‌های یخی تند، امکان گام برداشتن طبیعی‌تری را فراهم می‌کنند.

کرامپون هایی نیز وجود دارند که برای پیاده روی طراحی شده اند که وزن کمتری داشته و میخ های کف اندازه کوتاه تری دارد . کرامپون‌هایی که برای یخ‌نوردی و کوهنوردی در نظر گرفته شده‌اند، معمولاً سنگین‌تر با میخ‌های بلندتر و ساختار آنها به گونه ای که کشش و اصطکاک را تا جای ممکن افزایش دهند .

 

کفش برفی برای راه رفتن روی زمین های برفی عمیق و برفهای پودری

طرح: قاب پا پهن و سبک که به پا بسته می شود

هدف: برای جلوگیری از فرو رفتن در برف در زمینه های نسبتاً هموار پوشیده از برف پودری و عمیق مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا: عرض قاب پا متفاوت برای شرایط مختلف برفی موجود است .

کفش‌های برفی ردپایی بسیار گسترده‌تر از کفش‌های سنتی دارند تا وزن کوهنورد را در یک منطقه وسیع توزیع کنند تا بتوانند روی برف راه بروند. این نوع کفش ها قابلیت یخ شکن ندارند و به طور معمول روی برف از آنها استفاده می شود .

در جایی که میکروسپیک ها و کرامپون ها ابزارهای کششی واقعی هستند، کفش های برفی یک وسیله شناور در نظر گرفته می شوند که به معنای واقعی کلمه به شما امکان می دهند روی برف شناور شوید( مانع فرو رفتن شما دربرف می شوند ). کفش های برفی همانطور که از نامشان پیداست برای پوشیدن روی برف و نه در شرایط یخبندان در نظر گرفته شده است.

کفش های برفی که در زمین های مسطح یا با زاویه کم پوشیده می شوند، برای عبور از برف پودری یا عمیق در دامنه های تپه ای ایده آل هستند.

 

شناخت و بررسی انواع یخ-شکن و کاربردهای آنها در کوهنوردی و پیاده روی

کفش‌های برفی می‌توانند با توجه به اندازه و متریال ساختشان متفاوت باشند. هنگام انتخاب کفش‌های برفی، به خاطر داشته باشید که هرچه برف عمیق‌تر باشد و وزن شما بیشتر باشد، قاب کفش‌های برفی باید طولانی‌تر و پهن‌تر در نظر گرفته شود  تا شناور شدن شما روی برف حفظ شود.

برعکس، کفش‌های برفی کوچک‌تر و باریک‌تر برای برف‌هایی که فشرده هستند، مانند مسیرهای زمستانی که به خوبی پا خورده و فشرده شده اند ، مناسب‌تر هستند. علاوه بر این، در طراحی برخی از کفش‌های برفی کرامپون‌های گنجانده شده تا کشش بیشتر و استفاده در شرایط مختلط برف-یخ را فراهم کند .

 

گره کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین