koohgard logo

آشنایی با ییلاق سوباتان

مقالات
آشنایی با ییلاق سوباتان
132 بازدید
کوهگرد
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

ییلاق سوباتان Subatan بهشتی بکر در ارتفاعات تالش است، هنگامیکه وارد منطقه زیبای سوباتان می‌شوید از مشاهده مراتع سرسبز، آسمان زیبا و پاک، سکوت و صدای باد، دام‌ها و اسب‌های در حال چرا ، کلبه‌های چوبی، گل‌های وحشی پراکنده در چمنزار  میخکوب می‌شوید گویی در عالم خیال قدم می‌زنید!

ییلاق سوباتان بهشتی در شمال ایران

دهکده زیبای سوباتان در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا قرار دارد و منطقه‌ای کوهستانی با آب و هوایی پاک و دلپذیر است. کلمه ییلاق قبل از سوباتان خود تعریفی ساده و گویا از وضعیت جوی منطقه ارائه می‌دهد، به این ترتیب که در زمستان بسیار سرد و خالی از سکنه، در بهار خنک و در فصل تابستان دارای هوایی دلپذیر و فرح بخش است.

با ما در کوه‌گرد همراه باشید تا با جاذبه‌های ییلاق سوباتان و مکان‌های دیدنی منطقه آشنا شوید.

سوباتان کجا است؟

ییلاق سوباتان در شمال غربی شهرستان تالش قرار دارد. این دهکده ییلاقی از شرق با جنگل‌های (لیسار)، از غرب با ییلاقات اردبیل و دریاچه نئور از شمال به رودخانه لیسار و ییلاقات خطبه‌سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار همسایه است.

دسترسی به روستا با خودرو شخصی امکان‌پذیر نیست، قسمتی از مسیر با وانت طی می‌شود و پس یک پیاده‌روی یا بهتر بگوییم کوهنوردی به روستای سوباتان می‌رسید.

 

سوباتان به چه معنا است؟

در زبان تالشی «سو» به معنی گلپر و «وتون» روییدن معنا می‌شود، به علت رویش گسترده گیاه گلپر در منطقه این روستا را به زبان تالشی سووتون نامیدن که به‌مرورزمان به سوباتان تبدیل‌شده است.

از طرفی بعضی معتقد هستند که ریشه سوباتان ترکی است، «سو» به معنای آب و «باتان» به معنای فرورفتن است. درگذشته در ییلاق سوباتان چشمه‌ای بوده که آب آن پس از چوشیدن از زمین دوباره به داخل خاک فرومی‌رفته است ازاین‌رو سوبان به معنای جایی است که آب در آن فرو می‌رود

امکانات اقامتی در ییلاق سوباتان

دهکده سوباتان در فصل تابستان دارای آب‌وهوای بسیار مطبوعی است همین موضوع باعث شده تا مقصدی مناسب برای طبیعت‌گردی باشد. البته همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردیم مسیر ییلاق با توجه به ارتفاع قرارگیری آن کمی سخت است و شاید برای همه گردشگران مناسب نباشد.

اما پاداش کسانیکه خستگی راه را تحمل کنند مناظر کمتر دیده‌شده این ییلاق باصفا و رؤیایی است که خستگی را از تن هر مسافری می‌زداید.

روستای سوباتان دارای بازار محلی و سوپرمارکت است. در این بازار غذاهای محلی باکیفیت خوب، مانند انواع کباب به مسافران ارائه می‌شود. پنیر و ماست محلی یکی از مهم‌ترین سوغاتی‌های این منطقه است.

برای اقامت شبانه، یکی از بهترین گزینه‌ها که تجربه طبیعت‌گردی شمارا تکمیل می‌کند کمپینگ است، مطمئناً نشستن کنار آتش، آن‌هم زیر آسمان پرستاره تجربه فوق‌العاده‌ای است که نباید از دست بدهید. بیدار شدن در میان دشت سرسبز و مشاهده رقص مه در میان کوه‌ها چیزی است که هرجایی شانس دیدنش را نخواهید داشت.

شناخت جاذبه های طبیعی ییلاق سوباتان

اما اگر مایل نیستید که در چادر بخوابید می‌توانید کلبه‌های روستایی را اجاره کنید، اکثر این کلبه‌ها چشم‌انداز خوبی به روستا و طبیعت اطراف دارند و بدون شک می‌توانید با آسودگی استراحت کنید.

آنتن دهی موبایل در بیشتر مناطق ییلاق سوباتان ضعیف است و تنها در نقاط بلند روستا امکان استفاده از موبایل وجود دارد.

البته باید این ویژگی را به‌عنوان نقطه مثبت ییلاق سوبان در نظر گرفت چراکه منظور اصلی از طبیعت‌گردی در حقیقت دوری از فنّاوری و نزدیکی با طبیعت است پس با خیال راحت موبایل را کنار بگذارید.

آبشار ورزان و چشمه‌های منطقه سوباتان

آبشار ورزان یا ورازان یکی از مناطق دیدنی اطراف ییلاق سوباتان به شمار می‌رود. این آبشار در فاصله 4 کیلومتری از شمال غربی سوبانان و در روستای ورزان واقع‌شده است.

در فصل بهار حجم آب، آبشار افزایش می‌یابد و منظره ریزش آب از میان صخره‌ها همراه با دشت به‌گُل‌نشسته و مراتع سرسبز اطراف آن، هر طبیعت دوستی را به تحسین وامی‌دارد.

آبشار ورزان یکی از معروف‌ترین نقاط دیدنی استان گیلان محسوب می‌شود و پیاده‌روی از روستای سوباتان تا آبشار، در میان گردشگران محبوبیت زیادی دارد.

علاوه بر آبشار، منطقه زیبای سوباتان دارای چشمه‌های پرآب و زلالی است، که مهم‌ترین آنها شامل: نظیر بلاغی، ورزان بلاغی، ساری بلاغی، سیدبلاغی، نومندان بلاغی و چشمه کلیه سویی است. باتمان بلاغ بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین چشمه منطقه است.

بازدید از آبشار ماهار واقع در روستای ماهار خالی از لطف نیست البته دسترسی به این آبشار به علت نبود جاده چندان ساده نیست و اگر قدری ماجراجویی را چاشنی سفر خود کنید بی‌گمان از دیدن این آبشار دور از دسترس لذت خواهید برد.

دریاچه نئور

دریاچه زیبای نئور از دیگر مکان‌های دیدنی نزدیک به سوباتان است. در نیمه‌های فصل بهار آب شفاف و زیبای دریاچه در میان دشتی پر گل و هوایی مملو از عطر گیاهانی چون، نعنا و بابونه، هوش ازسرتان می‌برد.

دریاچه نئور در 19 کیلومتری غرب ییلاق سوباتان و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا  قرار دارد و مانند آبشار ورزان، مسیر پیاده‌روی از سوباتان تا دریاچه،  فعالیت پرطرفداری است که علاقه‌مندان زیادی را در فصل بهار به این منطقه باصفا  جذب می‌کند.

لازم به ذکر است دریاچه نئور شامل دو دریاچه است که در فصل پربارش باهم ادغام‌شده و یک دریاچه را تشکیل می‌دهند. عمق متوسط دریاچه حدود 3 متر گزارش‌شده است.

شرایط طبیعی دریاچه و منابع تغذیه‌ای مناسب دریاچه نئور را به مکانی ایده آل برای پرورش ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان بدل کرده است. ماهی قزل‌آلای این دریاچه طعم بسیار خوبی دارد. لازم به ذکر است برای صید ماهی حتماً باید مجوز صید دریافت کنید.

دریاچه نئور مقصدی زیبا در نزدیکی ییلاق سوباتان

جنگل آلچالق

جنگل آلچالق در شرق ییلاق سوباتان در فاصله 2 کیلومتری قرار دارد. آلچالق به معنی محل درختان آلوچه است، و تعداد زیاد درختان آلوچه در این جنگل سبب انتخاب این نام شده است.

اما علاوه بر آلوچه میوه‌های دیگر مثل، سیب ترش، گلابی جنگلی، ازگیل کوهی، ولیک و زالزالک قرمز و سیاه نیز در این جنگل یافت می‌شود. به علت ورزش باد و سرمای شدید منطقه درختان رشد قدی نداشته و به شکل بوته هستند.

بازدید از این جنگل زیبا مخصوصاً درفصل تابستان که میوه‌های جنگلی رسیده‌اند خالی از لطف نخواهد بود.

مسیر جنگلی لیسار تا سوباتان

مسیر جنگلی لیسار یکی از جذاب‌ترین راه‌های دسترسی به ییلاق سوباتان است، البته این مسیر فاقد هرگونه امکانات است و چیزی حدود 23 کیلومتر پیاده‌روی دارد و بیشتر موردعلاقه طبیعت گردان حرفه‌ای و ماجراجو است.

دشت بیدَه پِشت

مرتع مسطح و سرسبزی است که به دلیل قرارگیری در ارتفاع بالا، دارای چشم‌انداز زیبایی از منطقه است. بسیاری از جشنواره‌ها و مسابقات محلی و بومی در این دشت برگزار می‌شود.

تشکیل حوضچه آب حاصل از تجمع آب‌های سطحی بر زیبایی دشت افزوده است. حرکت و چرای دام در این منطقه و حضور اسب‌های وحشی صحنه‌ای تماشایی را به وجود می‌آورد که شمارا به یاد تابلوهای نقاشی می‌اندازد.

ساری داش و مجمع داش

منطقه سنگ زرد یا ساری داش در شمال ییلاق سوباتان یکی از مکان‌های تفریحی این منطقه محسوب می‌شود. داش به زبان محلی به معنای سنگ است و علت نام‌گذاری آن وجود سنگهای بزرگ زردرنگ در منطقه است. ساری داش چشم‌انداز وسیع از دشت‌های منطقه  و آبشار ورزان را به گردشگران ارائه می‌دهد.

مجمع داش نیز در شمال سوباتان قرار دارد. مجمع به معنی سینی است و از آنجایکه شکل طبیعی سنگ‌ها به‌صورت مسطح و شبیه سینی است و مانند سنگ‌فرش در کنار هم قرارگرفته‌اند این منطقه به‌عنوان مجمع داش شناخته می‌شود.

دیگر مناطق دیدنی روستای سوباتان

دیدنی‌های روستای سوباتان تمام‌شدنی نیست و هر گوشه‌ای از طبیعت را که بنگری حتماً چیزی هست که شمارا غافلگیر کند. وجود قبرستان چند هزاره ساله و موزه مردم‌شناسی سوباتان قدمت فرهنگ و تاریخ منطقه را به رخ می‌کشد.

غار گنج‌خانه در شمال شرقی ییلاق و مشاهده غروب خورشید از فراز صخره آن هر بیننده‌ای را لبریز از خیال و رؤیا می‌کند.

دشت پرگل باغدارگول را فراموش نکنید، در فصل بهار پوشیده از لاله و گل‌های وحشی می‌شود و اگر کمی ذوق عکاسی داشته باشید می‌توانید صحنه‌های کارت‌پستالی ویژه‌ای را به ثبت برسانید.

کلام آخر

طبیعت‌گردی بهترین روش برای رسیدن به آرامش و تجدیدقوا است. فصل بهار بهترین زمان برای انجام این فعالیت است.

آشنایی با ییلاق سوباتان و مکان های دیدنی آن

سوباتان یکی از جذاب‌ترین مقاصد طبیعت‌گردی در این فصل به شمار می‌رود و بهتر است در نیمه‌های  فصل بهار حتماً سری به این منطقه خوش آب‌وهوا بزنید. برای پیاده‌روی، داشتن کفش مناسب الزامی است. حتماً لباس گرم و پول نقد همراه داشته باشید.

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه برگزاری تورهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای باتجربه و کارشناسان حرفه‌ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می‌توانید از مراکز معتبر و قابل‌اعتماد تجهیزات موردنیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تابستان 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( تابستان 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین