koohgard logo

آشنایی با عوامل محرک سقوط بهمن و شناسایی مسیرهای ایمن

مقالات
سقوط بهمن و راههای اجتناب از آن
165 بازدید
کوهگرد
شنبه ۰۷ مرداد ۱۴۰۲

وقتی صحبت از ایمنی در برابر  سقوط بهمن Avalanche  می شود ، یکی از ساده ترین چیزهایی که شما به عنوان یک کوهنورد یا طبیعت گرد  می توانید کنترل کنید ، مکان سفر است. توانایی شما در تشخیص مکان هایی که مستعد سقوط بهمن هستند به شما کمک می کند تا بدانید کجا بروید و از چه مکان هایی اجتناب کنید.

عوامل ایجاد کننده سقوط بهمن

شناخت و تشخیص  دامنه های بهمن گیر ،  کلید اصلی برای  تصمیم گیری و مدیریت بحران  در کوهنوردی و طبیعت گردی زمستانی  است.

 

این مقاله به شما یک نمای کلی می دهد تا بتوانید مکانهای بهمن گیر  را شناسایی کرده و مسیرهای ایمن تری را برای سفر انتخاب کنید. اگر قصد دارید در کوههای پوشیده از برف ماجراجویی کنید توصیه می کنیم آموزش های رسمی تری را فرا بگیرید.

به یاد داشته باشید: ایمنی در طبیعت مسئولیت و وظیفه شما است. هیچ مقاله یا فیلم اینترنتی نمی تواند جایگزین آموزش و تجربه مناسب شود – این مقاله فقط به عنوان اطلاعات تکمیلی در نظر گرفته شده است.

 

علت سقوط بهمن چیست؟

 

برای سقوط بهمن ، سه عامل ضروری است :

 

  • برف ناپایدار که می تواند سر بخورد .
  • بودن در مکانی که مستعد سقوط بهمن است .
  • محرکی برای راه اندازی سقوط بهمن ، که می تواند نیروهای طبیعی مانند باد ، یا نیروهای انسانی مانند وزن یک فرد بر روی برف ناپایدار باشد.

اگر یکی از این عناصر را حذف کنید ، سقوط بهمن رخ نخواهد داد . از بین این سه مورد ، شناسایی مکان مستعد سقوط بهمن ، ساده ترین راه برای کاهش خطر مواجهه با سقوط بهمن است . این بدان معناست که اگر وارد مکانهای پر خطر نشوید در نتیجه در معرض خطر نیز قرار نخواهید گرفت .

 

نحوه تشخیص مکان  بهمن گیر

مکان  مستعد سقوط بهمن ، جایی است که بهمن می تواند شروع ، جاری  و متوقف شود. همانطور که در مناطق کوهستانی  سفر می کنید ، به دنبال سرنخ هایی در محیط اطراف خود باشید  که به شما بگوید آیا  مکان بهمن گیر است یا خیر .

تشخیص مسیرهای مستعد سقوط بهمن

گاهی تشخیص این نشانه ها آسان است ولی در بسیاری موارد برای افزایش این مهارتهای مشاهده ای نیاز به زمان و تمرین است .

به یاد داشته باشید صرفا با مطالعه این مقاله نمی توانید مهارت لازم برای شناسایی مکانهای  بهمن گیر را کسب کنید ، بهترین راه برای  کوهپیمایی یا طبیعت گردی در فصل زمستان استفاده از لیدر یا مربی ماهر و با تجربه است .

 

چند نشانه سقوط بهمن

 

تعیین شیب دامنه

دامنه  پرشیب ، اصلی ترین عامل تعیین کننده برای سقوط بهمن است. سقوط بهمن  معمولاً در دامنه هایی با شیب بین 30 تا 45 درجه شروع می شوند. شیب های کمتر از 30 درجه معمولاً برای سقوط بهمن آنقدر تند نیستند و دامنه های  پر شیب تر از 45 درجه برف کافی برای سقوط بهمن را در خود نگه نمی دارند.

 

هنگام ورود به دامنه های پربرف کوهستانی ، به شیب مکانی که ایستاده اید توجه کنید . حتی اگر در منطقه ای ایستاده اید که کمتر از 30 درجه شیب دارد ولی  دامنه بالاتر شیب بیشتری دارد شما در معرض خطر سقوط بهمن قرار دارید .

 

برآورد زاویه شیب می تواند بسیار دشوار باشد. شیب سنج ابزاری مقرون به صرفه و کم حجم  است که می توانید برای اندازه گیری زاویه شیب آن را همراه داشته باشید . برخی از قطب نما ها (حتی تیرهای اسکی) دارای شیب سنج  هستند.

برنامه های تلفن های هوشمند همچنین می توانند زاویه شیب را اندازه گیری کنند ، اما توجه داشته باشید که دستگاه های الکترونیکی همچنین می توانند در کار  گیرنده های سقوط بهمن تداخل ایجاد کنند.

 

به دنبال سرنخ هایی در درختان باشید

 

سرنخ های موجود  در پوشش گیاهی می تواند اطلاعات زیادی در مورد احتمال سقوط بهمن در اختیار شما قرار دهد .

 

منطقه خالی از درخت در یک دامنه جنگلی : اگر در یک دامنه پوشیده از درخت قسمت نسبتا وسیعی را خالی از درخت مشاهده کردید به احتمال زیاد این مکان نشانه سقوط بهمن است .

شناسایی مکانها با احتمال سقوط بهمن

در سمت سربالایی به دنبال درختانی باشید که شاخه های آنها شکسته است:  وقتی  درختها فقط شاخه های سمت سراشیبی را دارند نشانه سقوط بهمن است یعنی بهمن به هنگام عبور شاخه های موجود در خلاف جهت خود را شکسته است .

به دنبال درختان شکسته باشید: وجود درختان شکسته در شیب بالا دست نشان دهنده سقوط بهمن است .

 

شناسایی و اجتناب از تله مسیر کوهپیمایی یا اسکی   

تله های مسیر  عبارتند از ویژگی هایی مانند آبریزها ، صخره ها یا شکافها یا درختان  که می تواند احتمال  گرفتار شدن هنگام  سقوط بهمن را تقویت کند.

 

یکی از راههای کاهش خطرات هنگام طبیعت گردی زمستانی  ، اجتناب از تله های زمینی است که شامل موارد زیر است:

 

شکافها ، جاده ها و سطوح  مسطح : مکانهایی که برف در هنگام سقوط بهمن روی هم انباشته می شود ، می تواند فرد  را  در عمق بیشتری گرفتار کند . این شرایط می تواند عملیات نجات را مشکل کند و شانس زنده ماندن را کاهش دهد .

صخره ها و درختان در مسیرهای سقوط بهمن: سقوط بهمن (که می تواند تا 80 مایل در ساعت سرعت داشته باشد) می تواند با کوبیدن قربانی به اجسام سخت مانند درختان و صخره ها باعث صدمات جانی شود.

صخره ها ، شکاف ها ، دریاچه ها و نهرهای کوهستانی : نیروی سقوط بهمن می تواند یخ ها را بشکند یا شما را به  داخل شکاف یا دریاچه سوق دهد.

 

چگونه می توان مسیر امن تری پیدا کرد

اکنون که درک درستی از نحوه تشخیص مسیرهای  سقوط بهمن پیدا کرید  ، می توانید مناطق امن را ، شناسایی کنید. در زیر ویژگیهای مسیرهای امن  ذکر شده است. به یاد داشته باشید که اغلب در کوه های پوشیده از برف ، شناسایی این ویژگیها چندان ساده نیست.

 

شیبهای با زاویه پایین: اگر در زمینهای مسطح و کم شیب  مانند چمنزارها قرار دارید و از دامنه ها با شیب 30 درجه یا تندتر فاصله دارید در منطقه امن هستید و احتمال سقوط بهمن  وجود ندارد .  اسکی  و اسنوبرد سواری در شیب های کمتر از 30 درجه ایده آل و ایمن است . مناطق آبی و سبز در پیست اسکی که مخصوص اسکی بازان مبتدی است در شیب کمتر از 30 درجه است .

 

جنگل متراکم: اگر در مناطق با درختان متراکم کوهپیمایی  می کنید (و درختان شکسته یا شاخه های شکسته را نمی بینید ) ، این منطقه امن است.

 

خط الراس کوهها : خط الراس  کوه نیز مکان امنی است زیرا بالا تر از دامنه ها قرار دارد . اما چگونه می توان با خیال راحت به قله  رسید؟ برای صعود می توانید مسیرهای پوشیده از درخت را انتخاب کنید یا با توجه به نشانه های ذکر شده در بخشهای قبل مسیر کم خطر را شناسایی کنید .

 

هنگام کوهپیمایی در سطوح برفی مراقب قرنیزهای برفی باشید ، مسیرهای برجسته برفی   که ممکن است در زیر آن فضای خالی یا شکاف یا پرتگاه باشد . از لبه های دامنه های برفی فاصله بگیرید . کلا در هنگام قدم گذاشتن در مسیرهای برفی از استحکام جای پای خود اطمینان حاصل کنید .

به خاطر داشته باشید کوهپیمایی در زمستان باید زیر نظر راهنما حرفه ای و به صورت گروهی انجام شود . قبل از اقدام به طبیعت گردی یا کوهپیمایی در فصل زمستان از وضعیت آب و هوا اطلاع پیدا کنید و شرایط مساعد جوی را در نظر داشته باشید .

مسیر های پرخطر در هنگام سقوط بهمن

متاسفانه هر ساله کوهنوردان وگردشگران بسیاری به علت بی احتیاطی و بی توجهی به نکات ایمنی و شرایط جوی ، گرفتار سقوط بهمن شده و جان خود را از دست می دهند در حالیکه خطر سقوط بهمن کاملا قابل پیشبینی و قابل اجتناب است .

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه ارزشمند در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی  آماده پاسخ گویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین