از 650000 تومان
رزرو آنلاین

تور صعود به قله سبلان

Created with Sketch. اردبیل / مشکین شهر
دارای امتیاز نیست

مدت زمان

2 روز 1 شب

نوع تور

تور ویژه

اندازه گروه

20 نفر

زبان

___

بررسی اجمالی

تور صعود به قله سبلان Sabalan mountain یکی از جذاب ترین و ایمن ترین روشها برای صعود به قله زیبای سبلان و بهرهمندی از مناظر خارق العاده و چشم نواز این قطعه از خاک ایران است .

تور صعود به قله سبلان و جاذبه های گردشگری منطقه

زیبایی سحر انگیز این کوه بلند و مقدس و دامنه های سرسبز آن طوری  در دل و جان  بیننده نفوذ می کند گویی قطعه ای از بهشت است  که بر زمین جای گرفته است .

در این باب افسانه ها و داستانهای جالبی نقل شده است معروف ترین آن داستان بعثت زرتشت پیامبر ایران باستان است . مردم محلی از دیرباز احترام و تقدس زیادی برای سبلان قایل بوده و هستند تا جاییکه به نام آن قسم می خورند و آن را سلطان ساوالان می خوانند .

کوه سبلان

کوه سبلان با ارتفاع 4811 متر بعد از دماوند و علم کوه سومین قله مرتفع ایران است . این کوه در شمال غرب کشور و در 25 کیلومتری جنوب شرقی مشکیین  شهر استان اردبیل قرار دارد .

سبلان یکی از 1515 قله بلند جهان است . به اعتقاد دانشمندان این کوه آتشفشان نیمه فعال و در مرحله فومرولیو (خروج بخار و گاز های گوگردی از حفره های آن ) است .

کوه سبلان از جهت شرق _غرب با جنگل های ارسباران موازی است و از جنوب غربی به کوه  (بزقوش ) و ارتفاعات سهند متصل می شود .

راهنمای تور صعود به قله دماوند با آگاهی کامل از جغرافیای منطقه و نقاط شاخص گردشگری آن در هر نقطه از مسیر شما را راهنمایی می کند .

قلل کوه سبلان

کوستان سبلان شامل سه قله است که بلندترین قله آن سلطان نام دارد . حفره آتشفشانی در جهت جنوب شرقی این قله قرار دارد که در دهانه خاموش آن دریاچه زیبا و معروف سبلان جای گرفت است .

این دریاچه بیضی شکل بوده و قطرهای آن  195 ، 80 متر و عمق  آن تقریبا 40 متر است . دمای دریاچه تابع شرایط آب و هوایی محیط بوده و در بیشتر مواقع سال به جز تابستان منجمد است .  آب دریاچه حاصل بارش برف و ذوب آن است .

دومین قله بلند سبلان حرم داغ با ارتفاع 4587 متر است . البته حرم داغ دارای سه قله میباشد که به نام حرم 1، 2 و 3 شناخته می شوند .

سومین قله کسری یا آقم داغ نام دارد ، ارتفاع آن 4577 متر است .

تور صعود به قله سبلان و طبیعت گردی در منطقه زیبای سبلان

آشنایی به مقصد و زمان بندی درست کلید صعودی بی خطر و خاطره ای به یادمانی است ، صعود انفرادی یعنی ماجراجویی بی بازگشت ، با تور صعود به قله سبلان به آسانی و بی دقدقه تجربه صعود به سبلان زیبا را خواهید داشت .

عقاب نماد کوه سبلان

در جبهه غربی قله سبلان سنگی  به شکل عقاب ( قارتال به زبان آذری ) قرار دارد که  به نماد سبلان بدل گشته است . این سنگ به گونه ای قرار گرفته که انگار عقاب نشسته و سر خود را به سمت شرق چرخانده است . گویی نگهبان قله سبلان است .

جاذبه های گردشگری منطقه

سبلان یکی از 7 مقصد گردشگری ایران است . در دامنه های زیباس این کوه 110 چشمه آب گرم و سرد وجود دارد که بعضی از چشمه های آبگرم آن به مراکز آب درمانی تبدیل شده اند .

از آبگرم  قینرچه  با دمای ۸۶ درجه سانتی‌گراد ، به‌عنوان گرم‌ترین آب‌معدنی کشور و حتی در گروه گرم‌ ترین آب‌های معدنی جهان یاد می‌شود.

آبگرم قوتورسویی با درجه اسیدی 7/2 ، اسیدی ترین چشمه  است .

آبگرم گاومیش گلی با دبی 65 لیتر بر ثانیه پرآب ترین چشمه این منطقه به حساب می آید .

جوشش آب گرم از دل این کوه سرد و آرام مایه شگفتی است . اینطور به نظر می رسد که سبلان با سخاوت آب گرم را برای پذیرایی از تن خسته کوهنوردان و مسافران جاری کرده است .

چشمه آبگرم شابیل یکی دیگر از چشمه های معروف منطقه است که به مجتمع آب درمانی تبدیل شده است . این آبگرم در جاده اردبیل به مشکین شهر در جنوب لاهرود قرار دارد .

آب گرم معروف دیگراین منطقه سرعین است که هر ساله مقصد بسیاری از گردشگران می باشد

طبیعت زیبای سبلان از تنوع بالای پوشش گیاهی و جانوری برخوردار است . هوای منطقه در بیشتر مواقع سال خنک و دلپذیر است . جاذبه دیگر سبلان پیست اسکی آلوارس است که در روستای آلوارس در دامنه جنوبی سبلان در 30 کیلومتری سرعین  قرار دارد .

دریاچه آقگلی در شیروان دره و چشمه آبگرم قینرچه از دیگر نقاط تماشایی نزدیک سبلان است .

پل معلق مشکین شهر در فاصله 85 کیلومتری کوه سبلان از دیگر نقاط جالب و دیدنی منطقه است .

شما می توانید با زمان بندی درست هم از دیدنیهای طبیعی منطقه حظ کامل را ببرید و هم به موقع و طبق برنامه قله را صعود کنید همه اینها مستلزم استفاده از راهنمایی با تجربه و توانا است . تور صعود به قله سبلان با بهرهمندی از راهنمای مجرب این امکان را برای شما فراهم می کند .

تور صعود به قله سبلان و پل معلق مشکین شهر

عشایر ساکن در دامنه سبلان

معروف ترین عشایر دامنه کوه سبلان طایفه شاهسون است . شاهسون سومین طایفه بزرگ کوچ نشین ایران به شمار می آیند . شکل  خاص چادر این مردمان برای گردشگران جالب  و دیدنی است .

مسیرهای صعود

سبلان از سه مسیر اصلی صعود می شود ، در این بین یک مسیر یخچالی نیز است که توسط کوهنوردان حرفه ای مورد صعود قرار می گیرد .

مسیر جنوبی : از پیست اسکی آلوارس شروع می شود . این مسیر عمدتا پوشیده از صخره های سنگی است که صعودرا مشکل می کند ، در واقع جهت جنوبی مشکل ترین مسیر برای کوهنوردان است . فاقد جانپناه بوده و در زمستان خطر سقوط بهمن و سنگ بسیار زیاد است . تابستان بهترین زمان برای گذر از این مسیر است .

مسیر غربی : این مسیر از دریاچه قره گل شروع می شود ، از کنار یخچال حرم می گذرد و به قله منتهی می شود . پناهگاه غربی در این مسیر قرار دارد . یکی از ویژگیهای جلب این مسیر وجود عقاب سنگی است که کنار پناهگاه قرار دارد .از جمله معایب این مسیر وجود شن و ماسه در پاره ای از قسمتها است که انرژی زیادی از کوهنوردان می گیرد .

مسیر شمال شرقی : محبوب ترین مسیر صعوده به قله است . این مسیر از چشمه شابیل در 50 کیلومتری مشکین شهر و 25 کیلومتری لاهرود آغاز می شود . در ابتدای مسیر کوهنوردان می توانند با ماشین با طی کردن جاده خاکی به طول 10 کیلومتر به حسینه یا پناهگاه اول  برسند . از حسینه تا قله مسیر توسط  پرچم های فلزی مشخص شده است  به طوری که بدون نیاز به GPS می توانید قله را صعود کنید .

مسیر یخچال طبیعی شمال : همانطور که گفته شده این مسیر مختص کوهنوردان حرفه ای است . این یخچال به طول 350 تا 400 متر است و برای صعود باید مجهز به لوازم و تجهیزات کوهنوردی باشید . این مسیر از طریق جاده ای که به حسینه و مسیر شمال شرقی می رسد  قابل دسترس است .

توجه به راهنماییهای لیدر گروه می تواند از بسیار ی حوادث جلوگیری کند . انتخاب مسیر صعود با توجه به توانایی و آمادگی جسمی افراد گروه مهمترین وظیفه راهنما می باشد . تور صعود به قله دماوند با داشتن سالها تجربه ارزشمند در صعود به قله سبلان در این مهم به درستی انجام وظیقه خواهد کر د.

یخچالهای سبلان

سبلان دارای 5 یخچال طبیعی است  که 2 یخچال در دامنه قله سلطان و دوتای دیگر در کوه کسری و دیگری در هرم داغ قرار دارد .

اگر علاقه مند به یخ نوردی هستید با کمک و راهنمایی  کارشناس فنی تور صعود به قله سبلان می توانید از تجهیزات لازم برای این نوع صعود آگاه شوید .

بهترین فصل صعود

بهترین زمان برای صعود به قله سبلان تابستان است . یعنی از اواسط خرداد ماه تا اواسط شهریور . در این بازه زمانی معمولا شرایط جوی منطقه پایدار است و دما در شب در کمترین حالت ممکن ، منفی 10 درجه و در روز به صفر درجه سانتی گراد می رسد .

قبل از صعود به قله باید وضعیت آب و هوای منطقه را از طریق رسانه ها و حتی سایتهای اطلاع رسانی مورد بررسی قرار دهید . به گفته کارشناسان امروزه غافلگیری شدن کوهنوردان  با بهمن ویا برف و … در کوه اصلا قابل پذیرش نیست و اگر چنین اتفاقی رخ دهد،  بی شک حاصل بی دقتی و بی توجهی کوهنورد بوده است .

تور صعود به قله سبلان و آگاهی از فصلهای مناسب برای صعود

کارشناسان تور صعود به قله سبلان برای برنامه ریزی و تعین زمان صعود تمام مسائل را در نظر گرفته و با آگاهی کامل از شرایط منطقه صعودی بی خطر را برای شما فراهم می کنند.

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه ارزشمند درزمینه برگزاری تورهای کوهنوردی در داخل و خارج کشور و کارشناسان مجرب در زمینه تجهیزات کوهنوردی آماده پاسخ گویی به شما عزیزان هستند . چه کوهنوردی حرفه ای باشبید یا فردی آماتور ، کارشناسان ما برای شما برنامه ای شایسته و مناسب تدارک می بینند . برای اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید .

 

نمایش بیشتر

های لایت ها

  • صعود عروس کوه های ایران
  • لمس ارتفاع 4800 متری
  • بازدید از دریاچه قله سبلان
  • آب تنی در آبگرم شابیل

شامل / مستثنی است

  • تور لیدر و مربی ارتفاع
  • اتوبوس دربستی در اختیار
  • پاترول یا لندروز تا پناهگاه
  • وعده های غذایی
  • استفاده از آبگرم شابیل
  • چادر برای شب مانی

موقعیت تور

Created with Sketch. اردبیل / مشکین شهر

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس 0 بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از 0 در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 650000 تومان

ممکن است دوست داشته باشید