از 450000 تومان
رزرو آنلاین

تور صعود به قله علم کوه

Created with Sketch. مازندران / کلاردشت
دارای امتیاز نیست

مدت زمان

2 روز 1 شب

نوع تور

تور ویژه

اندازه گروه

15 نفر

زبان

___

بررسی اجمالی

تور صعود به قله علم کوه Alam-Kuh  می تواند بهترین روش صعود این قله باشکوه و به قول بسیاری از کوهنوردان آلپ ایران را به شما ارایه دهد. علم کوه یکی از پرچالش ترین قلل ایران برای صعود در نظر گرفته می شود و برای کوهپیمایی باید سازگاری با محیط و آشنایی به فنون مختلف کوهنوردی را مد نظر داشته باشید.

تور صعود به قله علم کوه و اشنایی با طبیعت منطقه
تور صعود به قله علم کوه

 

این کوه برای کوهنوردان آماتور مناسب نمی باشد. آمادگی جسمانی و تمرینات مناسب قبل از اقدام به صعود الزامی است . بسیاری از کوهنوردان حرفه ای قبل از کوهپیمایی در این مسیر ، برای آداپته شدن Tکوه توچال را صعود می کنند. علم کوه برای آن دسته از کوهنوردان که علاقه مند به هیجان و مبارزه هستند مقصدی ایدآل است.

علم کوه

علم کوه در رشته کوه البرز مرکزی در منطقه تخت سلیمان در شهرستان کلاردشت استان مازندران قرار دارد . علم کوه با ارتفاع 4850 متر ارتفاع دومین قله بلند ایران است . تخت سلیمان دارای ۴۰ یا ۴۵ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر است.

موقعیت جغرافیایی علم کوه به شکلی که ، رودبارک و کلاردشت نزدیکترین شهرها به این منطقه در استان مازندران هستند. پراچان و طالقان نزدیکترین شهرها به این منطقه در استان البرز هستند. از جبهه شمالی این کوه مشرف به کلاردشت و در جبهه جنوبی نیز این کوه مشرف به طالقان است .

علم کوه به دلیل دامنه های با شیب تند ، یخچالهای طبیعی زیبا و زمین های برفی و مسیرهای تکنیکی چالش برانگیزش ،بهشت کوهنوردان و سنگنوردان است . هر ساله کوهنوردان بسیاری برای صعود این قله زیبا و باشکوه از ایران و سایر کشورها به این منطقه می آیند.

بیشترین دلیل معروفیت این کوه دیواره گرانیتی ۵۰۰ متری در جهت شمالی آن است که به دیوار بزرگ علم‌کوه معروف است. کوهنوردان از سراسر جهان مسیرهایی را در این دیواره صعود کردند که هر کدام از این مسیرها به نام کشورهای صعود کننده شناخته می‌شود.

این قله زیبای سر به افلاک کشیده جلوه‌های بی‌نظیری از طبیعت را به عاشقان کوهنوردی نشان می‌دهد، زیبایی‌هایی که از چشم مردمان عادی بسیار دور است .

شناخت مسیر در کوهنوردی نقشی بسزا در کاهش خطرات و غافلگیری کوهنوردان دارد ، با استفاده از یک راهنمای مجرب می توان با آسودگی صعودی هیجان انگیز را در نهایت سلامت و ایمنی تجربه کرد.
کارشناسان فنی تور صعود به قله علم کوه با داشتن سالها تجربه موفق صعود ، شما را در این سفر منحصر بفرد و استثنایی همراهی کرده و خاطرات مهیجی را برای شما به یادگار خواهند گذاشت.

تاریخچه صعود به قله علم کوه

در سال 1902 میلادی مصادف با 1281 شمسی، برادران برن مولر منطقه تخت سلیمان را مورد بررسی قرار دادند. برادران برن مولر گیاهشناسان آلمانی بودند که قله علم کوه را به عنوان بلندترین قله منطقه شناسایی کردند.

در سال 1312 گروهی از کوهنوردان انگلیسی به سرپرستی داگلاس بسک وارد منطقه می‌شوند. این گروه برای اولین‌بار موفق شدند به قله علم کوه صعود کنند.

تور صعود به قله علم کوه و مسیرهای صعود از دیواره بلند آن
تور صعود به قله علم کوه

داگلاس بسک بار دیگر در سال 1313 به همراه پروفسوری اتریشی به نام هانز بوبک به منطقه علم کوه بازگشت. این بار ضمن صعود به قله علم کوه، ارتفاع قله نیز به میزان 4822 متر اندازه‌گیری شد و رسما بلندترین قله منطقه اعلام شد. بوبک همچنین توانست یخچال‌های منطقه را نیز کشف کند.

پس از آن کوهنوردان بسیاری علم کوه را صعود کردند. البته صعود علم کوه از جهت دیوار علم کوه بسیار مورد توجه کوهنوردان خارجی و داخلی قرار داشت به طوریکه قبلا ذکر شد مسیرهای مختلفی در دیواره به نام صعور کنندگان نامگذاری شده است که معروف ترین آنها مسیر آلمانها، فرانسه، ایتالیا….. است.

راهنمای کار آزموده تور صعود به قله علم کوه در هر قسمت مسیر اطلاعات ، تاریخچه، موضوعات جالب و شنیدنی مربوط به مسیر را در اختیار شما قرار می دهد .

اصلی ترین مسیرهای صعود به قله توچال شامل،هاری روست فرانسوی ها 48 لهستانی ها 50 لهستانی ها 52 لهستانی ها ،همدانی ها ،آرش کرمانشاهی ها ،ایتالیایی ها، قزوینی ها ،تبریزی ها ،کرجی ها ،اراکی ها است.

مسیرهای صعود به قله علم کوه

با توجه به ارتباط علم کوه با کوه‌های اطراف و وجود دیواره و گرده، برای رسیدن به آن راه‌های بسیاری وجود دارد. مسیرهای رایج صعود به علم کوه را می‌توان به دو مسیر کوهپیمایی جنوبی، یک مسیر کوهنوردی شمالی و یک مسیر دیواره ‌نوردی تقسیم‌بندی کرد.

مسیر جبهه جنوبی؛ مسیر کوهپیمایی که از رودبارک آغاز می‌شود و با گذر از ونداربن، تنگ گلو و حصار چال از سمت جنوبی به قله علم‌کوه می‌رسد، ساده‌ترین مسیر صعود به قله است؛ که معمولاً با اقامت در شب در دشت حصار چال همراه است.

مسیر جبهه شمالی؛ مسیر کوهپیمایی شمالی هم از رودبارک آغاز می‌شود و با گذر از ونداربن، پناهگاه سرچال، علم‌چال و گردنهٔ سیاه سنگ از سمت شرق به قله علم‌کوه می‌رسد.

این مسیر به عنوان یکی از سخت‌ترین مسیرهای کوهپیمایی در ایران محسوب می‌شود و غالباً با یک شب مانی در پناهگاه سرچال همراه است.نام سیاهسنگ به دلیل وجود سنگهای سیاه موجود در این مسیر است.

مسیر گرده آلمان‌ها؛ مسیر کوهنوردی که از رودبارک آغاز می‌شود و با گذر از ونداربن، پناهگاه سرچال، علم‌چال و گرده آلمان‌ها دقیقاً از سمت شمال به قله علم‌کوه می‌رسد. این مسیر از لحاظ زمانی کوتاه‌تر از مسیر سیاه سنگ است ولی نیازمند ابزار فنی می‌باشد و مانند آن، غالباً با یک شب مانی در پناهگاه سرچال همراه است.

مسیر دیواره شمالی؛ مسیر دیواره ‌نوردی هم از رودبارک آغاز می‌شود و با گذر از ونداربن، پناهگاه سرچال، علم‌چال و دیواره شمالی به قله می‌رسد که با توجه به تعدد مسیرهای دیواره علم کوه، صعود متفاوتی خواهد بود.

انتخاب مسیر درست باید بر اساس آمادگی جسمانی ، شرایط روحی و تجربه اعضای گروه صورت بگیرد ، زیرا بعضی افراد توانایی حل مشکل و رویارویی با چالشهای کوهنوردی را ندارند. این مهم بر عهده راهنمای گروه است ، تور صعود به قله علم کوه با کمک لیدرهای حرفه ای خود بهترین مسیر و روش صعود را برای شما انتخاب می کند.

آب و هوای علم کوه

علم کوه در پاییز و زمستان همواره با بارش سنگین برف، طوفان‌های شدید، بوران، یخبندان و ریزش بهمن همراه است. علم کوه و منطقه تخت سلیمان جزو مناطق سردسیر و کوهستانی با ارتفاع بالا به شمار می‌روند.
در فصول سرد سال علی‌الخصوص در شب‌ها، دمای هوا به شدت کاهش می‌یابد. سرمای هوا و بارش برف علم کوه در بهار نیز همچنان ادامه می‌یابد. اما در تابستان هوا معتدل‌تر می‌شود و باد نیز از جناح غربی می‌وزد.

تور صعود به قله علم کوه و آشنایی با تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز
تور صعود به قله علم کوه

در نتیجه بهترین زمان برای صعود به علم کوه، اوایل تابستان و به‌خصوص نیمه دوم تیر ماه است. البته باید توجه داشت که آب و هوای منطقه به شدت متغیر است و ممکن است در حین صعود ناگهان با سرمای هوا یا مه گرفتگی شدید مواجه شوید.

قبل از اینکه برنامه کوهنودی را شروع کنید باید وضعیت آب و هوای منطقه را از طریق گزارشهای هواشناسی چک کنید، به گفته کارشناسان امروزه بیشتر حوادث کوهنوردی به دلیل سهل انگاری و بی توجهی خود افراد رخ می دهد.

امروزه با مراجعه به اینترنت و استفاده از پایگاههای خبری مربوط به وضعیت آب و هوای کوهستانها می توان به سادگی از خطرات طبیعی مثل سرمازدگی، بهمن،گم شدن به علت بدی هوا و…جلوگیری کرد.

برنامه کوهنودی خود را به تور صعود به قله علم کوه بسپارید و با خیال راحت بی دقدقه با برنامه ریزی و زمانبندی درست که توسط کارشناسان گروه انجام می شود صعودی بی خطر را تجربه کنید .

یخچالهای طبیعی علم کوه

در میان کوهستان تخت سلیمان و علم کوه ، یخچال هایی طبیعی وجود دارند که بازماندگانی از آخرین دوران یخبندان بر روی کره زمین هستند. این یخچال ها، یکی از مهم ترین منابع آب شیرین در کشور به شمار می روند و به تعدیل آب و هوایی کشور نیز کمک شایانی می کنند.

این یخچالها عبارت است از : یخچال های سرچال، علم چال، تخت سلیمان، مرجیکش، خرسان، هفت خوان، چالون، شانه کوه و اسپیلت.

اگر علافه مند به یخنوردی و دیوارنودی هستید کارشناس فنی تور صعود به قله علم کوه می تواند به شما در زمینه شناخت تجهیزات لازم و تهیه آنها کمک کنند.

برای صعود به قله علم‌ کوه چه چیزهایی با خودمان ببریم؟

با توجه به نوع صعود و فصلی که انتخاب کرده اید وسایل متفاوتی نیاز خواهید داشت که حتما باید همراه داشته باشید.

به طور کلی برای صعود تابستانه باتوم کوهنوردی، بلوز و شلوار بیس (لایه اول)، کاپشن و شلوار پلار (لایه میانی)، کاپشن و شلوار بادگیر یا گورتکس،کفش کوهنوردی مناسب فصل، گتر، جوراب پشمی، کلاه ضد طوفان، دستکش دوپوش، عینک آفتابی، کلاه آفتابی، چراغ پیشانی (هد لمپ) و طناب انفرادی ضروری است .

گاهی تهیه تجهیزات کوهنوردی و آگاهی از اصل بودن آن به چالشی بزرگ تبدیل می شود، در این بازار آشفته ، که متاسفانه بسیاری از اجناس فیک و تقلبی با قیمتهای عجیب به فروش میرسند ، شناخت مکان مناسب (نمایندگیهای اصلی ) یک ضرورت است.

تور صعود به قله علم کوه و شناخت چالشهای آن
تور صعود به قله علم کوه

تور صعود به قله علم کوه با داشتن کارشناسان متخصص در حوضه تجهیزات کوهنوردی ، شما را در تهیه وسایل مورد نیاز یاری می کنند.

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت کردی در داخل و خارج کشور و کارشناسان مجرب در زمینه تجهیزات کوهنوردی اماده پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان هستند برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید .

 

نمایش بیشتر

موقعیت تور

Created with Sketch. مازندران / کلاردشت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس 0 بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از 0 در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 450000 تومان

ممکن است دوست داشته باشید