فواید جسمی و روحی پیاده روی در طبیعت

مقالات
پیاده روی در طبیعت و مزایای آن
531 بازدید
کوهگرد
سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲

پیاده روی در طبیعت Hiking ، چه طولانی  باشد یا  ، کوتاه در حد یک الی دو ساعت ، در حفظ سلامت شما معجزه می کند . اگرچه رفتن به باشگاه برای آمادگی جسمانی هیچ ایرادی ندارد (هر حرکتی عالی است!) اما  بیرون آمدن از محیط محصور خانه  و ورود به طبیعت  می تواند به ارتقای سطح سلامت شما کمک کند.

افزایش سلامت با پیاده روی در طبیعت

پیاده روی  در طبیعت  مزایای بسیاری در حفظ سلامت جسمی و روحی و بالا رفتن کیفیت روابط اجتماعی ما  دارد . در این مقاله با پاره ای از این مزایا آشنا می شویم .

 

پیاده روی باعث تناسب اندام می شود

مانند بسیاری از انواع ورزش ، پیاده روی در طبیعت می تواند سلامت قلب و عروق و قدرت بدنی شما را بهبود بخشد. بنابراین چه چیزی پیاده روی معمولی  را خاص تر از پیاده روی در طبیعت می کند؟

پیاده روی در طبیعت (سطوح ناهموار) تمرینی ترکیبی است  ، در عین اینکه باعث افزایش توان قلب می شود ورزشی قدرتی نیز به حساب می آید. این نکته را هم اضافه کنیم  که پیاده روی در طبیعت در عین کالری سوزی  می تواند به افزایش تعادل و ثبات شما در هنگام حرکت در انواع مختلف زمین کمک کند .

در این مطالعه ، پیاده روی در زمین های ناهموار مانند پیاده روی باعث افزایش تنوع و طول گام ، کار مکانیکی مفصل و فعال شدن عضلات در مقایسه با راه رفتن در زمین صاف می شود. در همان زمان ، خروجی متابولیک افزایش می یابد. با این اوصاف ، شما یک تمرین چند منظوره عالی برای تناسب اندام خود دارید.

 

پیاده روی می تواند سایر خطرات سلامتی را کاهش دهد

پیاده روی درطبیعت به طور مرتب ، سطح سلامت عمومی را بالا برده و تاثیرات فاحشی بر کنترل فشار خون دارد به این صورت که فشار خون بالا  را 4 تا 10 درجه کاهش می دهد و بنابراین  احتمال بیماری قلبی ، دیابت و سکته مغزی را در افراد در معرض خطر به حداقل برساند.

پیاده روی در طبیعت شامل پستی و بلندی است گاهی لازم است که از دامنه ای صعود کنید یا اینکه از ارتفاعی پایین بیایید .بعضی افراد علاقه ای به سراشیبی مخصوصا بالا رفتن از آن ندارند . اما باید بدانید مطالعات نشان داده اند که  پیاده روی در سربالایی می تواند قند خون را کاهش داده و چربی خون را کنترل کند .

 

پیاده روی ممکن است به پیشگیری و بهبود سرطان کمک کند

اعتقاد بر این است که استرس اکسیداتیو( عدم تعادل بین رادیکالهای آزاد وآنتی اکسیدانهای بدن )  یک عامل قوی در شروع ، پیشرفت و عود سرطان است.

پیاده روی در طبیعت و نقش آن در پیشگیری و بهبود از سرطان

محققان استرس اکسیداتیو و ظرفیت آنتی اکسیدانی را در 12 زن مبتلا به سرطان سینه و 6 مرد مبتلا به سرطان پروستات ، قبل و بعد از برنامه طولانی پیاده روی در طبیعت اندازه گیری کردند. آزمایشات نشان دادند که پیاده روی در طبیعت به شکل یک سفر چند ساعته  می تواند سطح آنتی اکسیدانی بیماران انکولوژیکی را بهبود بخشد.

 

اگرچه نمی توان گفت که پیاده روی سرطان را درمان می کند ، اما ممکن است یک فاکتور مثبت برای پیشگیری و بهبود باشد. این یافته به همراه  مطالعات دیگر ، سازمان های مختلف را به ایجاد برنامه های ورزشی برای بیماران سرطانی به منظور  کمک به بهبود سلامت ، بهبود کیفیت زندگی ، و بسیاری عوامل دیگر سوق داده است.

 

 مزایای روانی پیاده روی در طبیعت

پیاده روی در طبیعت نشخوار ذهنی (فکرهای منفی تکرار شونده ) را کاهش می دهد .

افکار منفی و تکرار شونده ذهن عامل اصلی ایجاد ، افسردگی ، اضطراب و سایر مشکلات روانی  ناتوان کننده است . محققان  هنگام مقایسه  و بررسی دو گروه از افراد ( گروه یک : 90 دقیقه پیاده روی در طبیعت) و( گروه دو: 90 دققه پیاده روی در محیط شهر) دریافتند پیاده روی در طبیعت افکار منفی و وسواسی درباره خود را کاهش می دهد.

گروه طبیعت همچنین کاهش چشمگیری در فعالیت قشر مغز در قسمت پیشانی را نشان دادند . این قسمت از مغز در صورت کارکرد نادرست  در ایجاد مشکلات روانی نقش دارد .

همچنین بیرون رفتن و پیاده روی در طبیعت می تواند یکی از بهترین راه ها برای افزایش اندورفین (ایجاد حس خوب ) باشد که می تواند به جبران افسردگی کمک کند. فعالیت بدنی ، یک راه عالی برای آزادسازی انرژی است که در صورت عدم تخلیه ممکن است به سمت اضطراب پیش رود.

 

پیاده روی در طبیعت  می تواند قدرت مغز را افزایش دهد

پیاده روی درطبیعت  به عنوان نوعی ورزش باعث تحریک نوروژنز ، یعنی رشد سلول های عصبی جدید می شود . رشد سلولهای جدید مغز  می تواند از بهبود شناختی و کاهش افسردگی و اضطراب پشتیبانی کند. پیاده روی در طبیعت راهی برای پرورش و تغذیه مثبت مغز محسوب می شود.

 

آیا می خواهید مهارت های حافظه خود را تقویت کنید؟ مطالعات  نشان داده است که چگونه پیاده روی و حضور در طبیعت دارای اثر تقویت کننده حافظه است این درحالی است که پیاده روی در مناطق شهری این تأثیر را ندارد.

 

جنگل درمانی ”  forest bathing trip ” می تواند استرس را کاهش دهد

لزومی  ندارد که  پیاده روی در طبیعت همیشه در نقاط سخت انجام شود گاهی می تواند یک پیاده روی آرام در دل جنگل  برای غوطه ور شدن در سکوت باشد .

پیاده روی در طبیعت  و جنگل درمانی یا حمام  جنگل و مزایای آن رای آرامش ذهن

شاید شما اصطلاح  جنگل درمانی (Forest Bathing )  را شنیده باشید . حمام جنگل یا جنگل درمانی ( در ژاپن با عنوان shirin-yoko ) عبارت است از بودن به معنای واقعی در فضای جنگل است ، نه تنها قدم زدن ، بلکه تمرینی آگاهانه و تامل برانگیز غرق شدن در مناظر ، صداها، و بوی جنگل است .

مطالعات دیگر نشان داده است که بودن در طبیعت و پیاده روی می تواند سطح کورتیزول را کاهش دهد ، این هورمون به عنوان شاخص استرس شناخته می شود.

 

پیاده روی در طبیعت خلاقیت شما را بالا می برد

واقعیت این است که در عصر حاضر  ، فناوری و تکنولوژی  و رفاه حاصل از آن ، قدرت خلاقیت و حل مسئله را از ما گرفته است . تحقیقات علمی ثابت می کنند که کنار گذاشتن فناوری و صرف زمان  در طبیعت می تواند خلاقیت و قدرت حل مشکلات را افزاش دهد .

سر و صدای مداوم در مناطق شهری و غرق شدن در فناوری می تواند توانایی های شناختی ما را تحت تأثیر قرار دهد ، پیاده روی در طبیعت به ذهن ما اجازه می دهد تا سرعت خود را کاهش داده ، دوباره شارژ شود و شیوه های جدیدی برای مدیریت شرایط کشف کند.

 

 پیاده روی در طبیعت به شما امکان می دهد با افراد واقعی ارتباط برقرار کنید

دنیای مجازی روابط  واقعی انسانی را تا حدود زیادی  کاهش داده است . وقتی از دوستی برای پیاده روی در طبیعت یا کوهپیمایی دعوت می کنید در حقیقت هدیه ارزشمند ارتباط حضوری را به خود و دوستتان ارزانی می کنید ، چیزی که ممکن است در جامعه ما کم باشد.

در اکثر اوقات زمان زیادی را  صرف پیمایش در اینستاگرام برای تماشای چشم اندازهای زیبا می کنید ! آیا بهتر نیست با  یک دوست بیرون بروید و یکی  از این مناظر را با  چشمان خود ببینید !

پیاده روی در طبیعت و افزایش روابط اجتماعی

گاهی پیوستن به یک تور گردشگری می تواند زمینه ساز آشنایی با افراد جدید شود . همسفران غریبه تا زمانی  غریبه هستند که با آنها آشنا نشده باشید. بسیاری از افرادی که ماجراجویی های طولانی مدت را انتخاب می کنند ، می خواهند با مردم ملاقات کنند. این امر باعث گسترش روابط اجتماعی  و فراتر رفتن از موانع اجتماعی می شود که اغلب ما را عقب می اندازد.

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه درزمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیزان است .برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
نظرات (0 نظر)