koohgard logo

هنگام انتخاب کلاه کوهنوردی به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم

مقالات
آشنایی با نکات مهم در انتخاب کلاه کوهنوردی
123 بازدید
کوهگرد
دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

کلاه کوهنوردی  Hiking Hat  یک ضرورت مطلق است . هنگامیکه اقدام به کوهنوردی می کنید  به خاطر داشته باشید که گرما و ایمنی عوامل مهمی برای داشتن یک ماجراجویی موفق در فضای باز هستند.

شناخت نکات مهمی که در انتخاب کلاه کوهنوردی باید در نظر داشته باشیم

هدف از پوشیدن کلاه ، محافظت سر در برابر سرما ، گرما ، تابش آفتاب ، باد ، باران و برف  است . کلاه مناسب کوهنوردی باید کاربردی و دارای ویژگی های محافظتی باشد. این کلاه ها  انواع مختلفی دارند، اما با توجه به هدف استفاده از آنها به صورت کلاه های ضد آفتاب و کلاه های محافظ سرما طراحی می شوند . چه در تابستان یا زمستان کوهنوردی یا راهپیمایی  کنید، به هر دوی آنها نیاز خواهید داشت.

در این مقاله، ما قصد داریم در مورد برخی از ویژگی های ضروری که باید هنگام برنامه ریزی برای تهیه کلاه زمستانی خود در نظر بگیرید را بررسی کنیم با ما همراه باشید .

 

کلاه کوهنوردی مخصوص زمستان از چه موادی ساخته شده است

کلاه کوهنوردی زمستانی باید با موادی ساخته شود که دارای قابلیت : رطوبت گیر، سرعت بالا در خشک شدن  و تنفس پذیر باشد . علاوه بر این، عایق حرارتی باشد .

کلاه‌های پیاده‌روی امروزی از مواد مصنوعی هوشمند (فناوری نانو) ، به‌عنوان مثال، پرزهای پلی استر یا مواد طبیعی مانند پشم مرینوس، پشم معمولی  ساخته می‌شوند. در زیر برخی از این ترکیبات بکار رفته در تولیدات کلاه کوهنوردی را مورد بررسی قرار می دهیم :

 

میکرو فلیس

این ماده با عنوان پشم پُلار(پشم مصنوعی ) یا به سادگی پشم گوسفند شناخته می شود، یک ماده نرم و مصنوعی است که اغلب با استفاده از پلی استر تولید می شود. کلاه های پلار معمولاً مانند پشم گرم هستند، با این حال شستن آن ها بسیار نرم تر و ساده تر است.

پارچه ، پُلار در وزنهای مختلفی به بازار عرضه می شود و انواع سنگین تر ، گرم تر هستند . پشم پلار دارای خاصیت دفع آب فوق العاده ای است، بنابراین کلاه کوهنوردی ساخته شده از این نوع پشم مصنوعی ، سر شما را خشک و گرم نگه می دارد حتی زمانی که برف می بارد.

هنگامی که پشم پلار کاملاً خیس شود، تنها یک درصد از ظرفیت وزنی آن با آب درگیر می شود وخاصیت تنفس پذیری خود را حفظ می کند و این ویژگی آن را برای دفع عرق ، فوق العاده می کند.

 

پشم گوسفند مرینوس

پشم مرینوس مشابه پشم معمولی نیست زیرا پشم مرینو یکی از نرم ترین انواع پشم موجود است. این نوع پشم از الیاف بهتر تشکیل شده  و نسبت گرما به وزن در آن بالا است . پشم مرینوس پارچه ای فوق العاده برای کنترل دمای بدن است. این نوع پارچه گرمای کافی را فراهم می کند به حدی که نه بیش از حد گرم می شود و نه با سرمای ناخوشایند مواجه می شوید.

پشم مرینوس دارای قابلیت جذب  فوق العاده ای است زیرا رطوبت را از پوست خارج می کند. کلاه کوهنوردی تولید شده با این نوع پشم به طور موثری شما را گرم می کند.

با چه معیارهایی کلاه کوهنوردی مناسب خود را انتخاب کنیم

پشم

کلاه‌های پیاده‌روی ساخته شده با پشم معمولی به صورت بافت یا کلاه بافتنی ساده در بازار موجود هستند این نوع کلاه بسیار بادوام است و می‌تواند تا 30 درصد در حالت خشک و 50 درصد در حالت خیس کِش  بیاید.

علاوه بر این، پشم دارای ویژگی‌های طبیعی جذب رطوبت است و رطوبت را به مرکز الیاف می‌کشد تا هنگام پوشیدن احساس خیسی یا رطوبت نداشته باشید . این بدان معناست که سر شما حتی در شرایط آب و هوایی بسیار مرطوب خشک و گرم خواهد ماند.

 

اکریلیک

کلاه کوهنوردی بافته شده با الیاف اکریلیک می تواند جایگزینی باورنکردنی برای پشم باشد چراکه ترکیبات اکرلیک بسیار نرم و سبک وزن است، بنابراین آن را به یک بافت رایج تبدیل می کند. پارچه های دارای الیاف اکریلیک برای آن دسته از افرادی که به پشم طبیعی حساسیت دارند انتخاب بسیار مناسبی است .

کلاه های پیاده روی تولید شده با الیاف اکریلیک، شکل خود را حفظ کرده و تا حد زیادی الاستیک هستند. آنها نرم، گرم هستند، و ضمن اینکه رنگ خود را حفظ می کنند در برابر چروک و لکه مقاوم هستند .

 

خزطبیعی  یا خز مصنوعی (پارچه شمعی )

کلاه‌های کوهنوردی  که با خزطبیعی یا خز مصنوعی تولید می‌شوند ظاهر شیکی دارند  . برخی از تولیدکنندگان از خز برای اضافه کردن ظرافت به کلاه های اسکی معمولی استفاده می کنند.

این جزئیات خاص در بین دوستداران تجهیزات اسکی  مجلل بسیار شناخته شده است زیرا ظاهر خوبی به کلاه می بخشد. همچنین، خزطبیعی  و خز مصنوعی را می توان در داخل کلاه به عنوان یک آستر برای افزایش گرما بکار برد .

 

کلاه با الیاف مخلوط

پشم و اکریلیک، هر کدام خواص مناسبی برای یک کلاه کوهنوردی زمستانی گرم دارند. ترکیب این دو ماده می تواند باعث پایداری الیاف و بهبود عایق شود. بسته به نسبت الیاف، یک کلاه کوهنوردی ساخته شده از الیاف مخلوط می‌تواند مانند پشم ، قابلیت‌ جذب رطوبت و گرما داشته باشد  و در عین حال مانند اکریلیک سبک و همه کاره باشد .

کلاه های تولید شده با مواد اکریلیک بالاتر تمایل کمتری به جمع شدن دارند. کلاه هایی که با محتوای پشم ساخته شده اند، به خشک نگه داشتن سر در هر دو محیط گرم و خنک کمک می کنند.

 

سبک ها

طیف گسترده ای از کلاه های پیاده روی در بازار موجود است و هر یک از آنها به طرق مختلف شما را گرم می کنند . یکی از برجسته‌ترین مدل‌های کلاه ، بینی (beanie )  نام دارد.

انتخاب مناسب کلاه کوهنوردی

کلاه بینی یک کلاه با سایزپذیری مناسب است  و به خوبی سر را گرم می کند. کلاه هایی که دارای لبه های پوشاننده گوش هستند  ، انتخابی مناسب برای کلاه کوهنوردی بشمار می روند .در طراحی این مدل کلاه گرمای اضافی و محافظت از گوش مورد توجه قرار گرفته است .

انتخاب کلاه باید متناسب با نوع فعالیت و شرایط محیطی انجام شود

کلاهی را انتخاب کنید که متناسب با نوع فعالیت شما  باشد. کلاه ها در سبک های متعددی وجود دارند که هر کدام با توجه به عملکرد خاصی طراحی و تولید شده اند . کلاهی که برای پیاده روی در شهر انتخاب می کنید، کلاهی نیست که برای کوهنوردی در کوهستان و ارتفاعات مناسب باشد .

کلاهی که برای سفر انتخاب می کنید باید قابلیت جمع شدن داشته باشد به این ترتیب کمترین فضای ممکن را در کوله شما اشغال می کند . اگر در برابر وزش باد فعالیت می کنید بهتر است مجهز به گیره چانه باشد به این صورت کلاه به شکل مناسبی روی سر شما محکم می شود .

کلاه مناسب ورزش معمولاً لبه دار است که از شما محافظت کرده و دقت شما را بالا می برد . اگر درشرایط مرطوب فعالیت می کنید باید کلاه  قابلیت ضد آب داشته باشد .

برای تمرین‌هایی که گرمای بدن را افزایش می دهند ، برای تنفس پذیری  کل سر، از آفتاب‌گیر یا کلاهی با توری در سمت تاج استفاده کنید. یک نکته حیاتی برای خنک کردن سر در یک فضای خشک و گرم، خیس کردن کلاه است زیرا فرایند تبخیر باعث جذب گرما و خنک شدن شما می شود .

محافظت در برابر حشرات

در فصل تابستان هنگام کوهنوردی حشرات می توانند شرایط ناراحت کننده ای برای شما فراهم کنند .استفاده از یک کلاه کوهنوردی با قابلیت محافظت در برابر حشرات می تواند شرایط متفاوتی ایجاد کند .

 

محافظت در برابر اشعه فرا بنفش

این قطعاً یکی از فاکتورهای ضروری است که باید هنگام انتخاب یک کلاه کوهنوردی زمستانی خوب در نظر گرفت. اشعه خورشید بعد از مدتی می تواند به پوست آسیب برساند و منجر به عفونت های پوستی، لکه ها و سایر نقایص پوستی نامطلوب شود.

یکی از راه‌های ایده‌آل برای محافظت از پوست، استفاده از لباس‌های محافظ UV مانند کلاه کوهنوردی است. به همین ترتیب سطوح مختلف UPF در لباس وجود دارد ، آنها از 30 تا 65 متغیر هستند .

 

دوام

از آنجایکه کلاه کوهنوردی در شرایط آب و هوایی نامناسب استفاده می شوند و به طور کلی تهیه تجهیزات فضای باز هزینه بردار است ، دوام و پایداری کلاه ، سرمایه گذاری هوشمندانه ای است .

 

ضد باکتری

در هنگام کوهنوردی طولانی مدت ، چند روز کلاه بدون اینکه شسته شود مورد استفاده قرار می گیرد در این شرایط  رطوبت حاصل از عرق می تواند باعث تجمع میکروب و ایجاد بوی بد در کلاه شود . برای پیشگیری از این شرایط تولید کنندگان کلاه کوهنوردی از پارچه هایی استفاده میکنند که ضد میکروب باشند .

نکات کلیدی در انتخاب کلاه کوهنوردی

پارچه هایی که قابلیت تنفس پذیری داشته و به سرعت خشک می شوند ضد میکروب نیز هستند مانند پشم مرینوس یا کلاه تولید شده از الیاف مصنوعی . پارچه هایی که ضد میکروب هستند، از باکتری های ایجاد کننده بو جلوگیری می کنند و برای مدت طولانی تری راحت و خشک باقی می مانند.

 

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (مهر ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین