koohgard logo

آشنایی با تجهیزات ضروری کویرنوردی

مقالات
کویرنوردی و رصد ستارگان در شب
54 بازدید
کوهگرد
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲

اگر تا به حال کویرنوردی desert hike را تجربه نکرده باشید بدون تردید تصور می کنید مناطق کویری  سرزمینهایی  بی ارزش هستند و در زمینه گردشگری هیچ چیزی برای ارائه ندارند.

آشنایی با تجهیزات ضروری برای کویرنوردی

اما حقیقت درست برعکس تصور شما است .کویرها در سراسر جهان اقلیمهایی متفاوت هستند که به معنای واقعی کلمه کلیشه را زیر پا گذاشته اند . اگر عکسهای گرفته شده از تمام کویرهای دنیا را کنار هم قرار دهید، در نهایت شگفتی ، مناظر متفاوتی را شاهد خواهید بود .

کویر طبق تعریف ارائه شده به مکانهایی گفته می شود که بارش سالانه در آن کمتر از 10 اینچ یا 25 سانتیمتر است ، اما علی رغم بارش ناچیز و بالا بودن دما در اغلب اوقات ، مکانی زیبا با حیات جانوری و گیاهی سازگار با محیط والبته متنوع و جذاب است .

کویر فقط یک زمین ترک خورده و پوشیده از خار نیست ، بلکه چیزهای زیادی برای کشف کردن و دیدن و لذت بردن در آن خواهید یافت .

البته نگرش منفی نسبت به کویر در ایران کاملا منطقی به نظر می رسد ، زیرا اطلاع رسانی در این زمینه بسیار کم بوده است . در ایران هر وقت حرف مسافرت به میان می آید انتخاب اول افراد جدای از اماکن زیارتی ، شمال کشور و مناطق سرسبز غرب و نواحی ساحلی جنوب است .

مسافرت به شمال و سایر نقاط دیدنی ایران با رسیدن فصل سرما به پایان می رسد و اغلب گردشگران مسافرتهای خود را تا فصل بعدی ( بهار و تابستان ) متوقف می کنند. غافل از اینکه پاییز یکی از بهترین فصلها برای کویرنوردی و لذت بردن از جاذبه های آن است .

لازم است که  بدانید کویرنوردی به صورت انفرادی به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است که در قالب تورهای کویرنوردی انجام شود ، در این صورت ماجراجویی به یاد ماندنی را تجربه خواهید کرد. در این مقاله سعی شده است که تجهیزات ضروری برای کویرنوردی مورد بررسی قرار بگیرد. با ما همراه باشید .

شرایط آب و هوایی در کویر

قبل از آشنایی با تجهیزات ضروری کویرنوردی بهتر است با آب و هوای کویر آشنا شوید . یکی از قابل توجه ترین ویژگیهای کویر تفاوت دمایی بسیار زیاد شب و روز است به این صورت که در روز هوا بسیار گرم است ولی با فرارسیدن شب دما به یکباره کاهش می یابد .

اطلاع از وضعیت آب و هوای قبل از اقدام به کویرنوردی بسیار ضروری است

علت این تفاوت دمایی عدم وجود رطوبت کافی در محیط است . سایر اقلیمها مثل مناطق معتدل  با رطوبت (بخار آب در هوا) عایق بندی می شوند.

برای مثال ، جنگلهای برگریز معتدل ممکن است 80 درصد یا بیشتر در طول روز رطوبت داشته باشند. رطوبت موجود  ، نور خورشید و انرژی حاصل از آن را منعکس و جذب می کند. شب هنگام آب مانند یک پتو عمل می کند و گرما را در داخل جنگل به دام می اندازد.

از آنجا که مناطق کویری معمولاً فقط بین 10 تا 20 درصد رطوبت دارند و دارای پوشش گیاهی ناچیزی هستند تفاوت دمایی در شب و روز در این اقلیمها بسیار زیاد است .

لازم به ذکر است که  بارش سالیانه  در کویر بسیار ناچیز است اما هنگامیکه بارندگی آغاز شود بسیار شدید بوده و می تواند باعث روان آب و سیل شود . توجه به این نکته در هنگام کمپینگ در کویر بسیار مهم است .

GPS ، نقشه و قطب نما

مطمئنا سرگردانی و گم شدن در کویر آخرین چیزی است که شما می خواهید . . تلفن هوشمند یا GPS شما می تواند یک ابزار جهت یابی  قدرتمند باشد ، اما مراقب باشید ، به چیزی که به باتری نیاز دارد اعتماد نکنید. یک شارژر قابل حمل (پاوربانک )  می تواند یکی از ضروریات در کویرنوردی باشد .

اما هرگز  نقشه کاغذی و قطب نما را فراموش نکنید ، زیرا شما را ناامید نمی کنند . بیشتر ابزارجهت یابی  پیشرفته امروزی نظیر GPS  نیاز به آپ دیت شدن دارند و در زمانی که اینترنت  در دسترس نباشد کارایی درست و قابل اعتمادی ندارند .

کیت کمکهای اولیه

به هنگام بستن بار سفر برای هر مقصدی  ( کوهنوردی ، طبیعت گردی ، کویرنوردی و…)   مطمئنا کیت کمکهای اولیه  جزء ثابت در بین تجهیزات سفر است . در بعضی شرایط آگاهی از تکنیکهای نجات و کمکهای اولیه می تواند حکم مرگ و زندگی را داشته باشد  . ضمن تهیه تجهیزات ضروری کمکهای اولیه آگاهی از کاربرد آنها را نیز بدست آورید .

پوشش مناسب در برابر خورشید

در حین کویرنوردی استفاده از کلاه می تواند عایق و پوشش مناسبی در برابر تابش شدید خورشید ارائه دهد .  سعی کنید از کلاهی استفاده کنید که لبه پهنی داشته باشد تا سایه مناسبی برای گردن و صورت شما فراهم کند .

استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 15 ضروری است . پوشیدن لباس آستین بلند و شلوار می تواند از تعرق شدید شما جلوگیری کند ، لازم است بدانید که جنس لباس باید از الیاف طبیعی باشد تا به خنک ماندن بدن شما کمک کند .

عینک آفتابی مناسب می تواند از چشمان شما محافظت کند . دستکش نازک برای محافظت از پوست دست را فراموش نکنید . به همراه داشتن لباس گرم  برای مقابله با سرمای شب بسیار مهم است .

کویرنوردی و آگاهی از تجهیزات لازم برای سفر

زمان مناسب پیاده روی در کویر

بیشتر حیوانات کویر در شب فعال هستند و در روز معمولا استراحت می کنند و در سایه ها پناه می گیرند . شما نیز باید از این الگو پیروی کنید ، تابش و گرمای خورشید در کویر در ساعات میانی روز بسیار شدید است بهترین زمان برای کویرنوردی قبل از طلوع خورشید و ساعات نزدیک به غروب است .

پودر جایگزین سدیم

در حین کویرنوردی استفاده از پودر جایگزین سدیم می تواند مانع بروز هایپوناترمیا (hyponatremia ) شود . نوشیدنهای ورزشی مقدار قابل قبولی از این ماده را دارند پس همراه داشتن آنها در کنار مقدار کافی و مناسب آب می تواند بسیار راهگشا باشد .

آب

پیدا کردن آب در کویر تقریبا غیر ممکن است . به همراه داشتن آب اضافی بسیار مهم است زیرا به دلیل تعرق زیاد مقدار آب مصرفی در کویرنوردی زیادتر از حد معمول است .

به همراه داشتن 2 تا 6 لیتر آب برای هر پیاده روی توصیه می شود . هیدراته ماندن در طول سفر بسیار مهم است و هرگز نباید اهمیت آن را دست کم بگیرید .

چراغ قوه

از آنجاییکه در بسیاری موارد کویر نوردی هنگام تاریکی انجام می شود همراه داشتن چراغ قوه امری ضروری است . فراموش نکنید که باطری اضافی همراه داشته باشید . توجه داشته باشید که استفاده از چراغ قوه تعبیه شده در تلفنهای هوشمند در پیاده رویهای طولانی جوابگو نمی باشد .

آینه

در طول سفر کویرنوردی ممکن است به هر دلیلی از گروه خود جدا شوید یا گم شوید ( البته مواظب باشید که گم نشوید !). در صورت گم شدن در کویر اگر آینه جیبی همراه داشته باشید می توانید بوسیله انعکاس نور خورشید که تا کیلومترها دیده می شود به دوستان خود سیگنال بفرستید .

دیگر وسیله  ساده ای که می تواند نجات بخش باشد،  سوت است ، این وسیله نیز می تواند در این مواقع کاربرد خوبی داشته باشد .

فندک وکبریت

در شبهای سرد کویر هیچ چیز جذاب تر از دورهمی کنار آتش و رصد ستارگان نیست . به هنگام بسته بندی تجهیزات کویرنوردی فندک و کبریت را مدنظر داشته باشید .

ایمنی در برابر حیوانات شبگرد کویری

کویرنوردی و آشنایی با طبیعت آن

به هنگام تماشای آسمان کویر در شب مراقب عقرب و مار و دیگر حشرات باشید برای ایمنی توصیه می شود که در اطراف محیط کمپ یا نشستن خود گازوییل بریزید به این ترتیب مانع  ورود و مزاحمت این جانوران می شوید .

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگزاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای مجرب  و کارشناسان متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (شهریور 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (خرداد ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( تابستان 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
نظرات (0 نظر)

Need Help? Chat with us!
نیاز به راهنمایی دارین ؟
از طریق واتساپ با کارشناسان کوهگرد در ارتباط باشین