koohgard logo
ورود | عضویت

آشنایی با کویر مرنجاب

مقالات
آشنایی با کویر مرنجاب
8 بازدید
کوهگرد
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

کویر مرنجاب  Maranjab Desert  با تپه های ماسه ای عظیم، دریاچه نمک، شب های دیدنی و دسترسی تقریبا آسان، یکی از محبوب ترین کویرهای ایران است. کویر مرنجاب در آران و بیدگل، استان اصفهان و در 60 کیلومتری شمال شرقی کاشان واقع شده است.

جاذبه های طبیعی کویر مرنجاب

این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل ، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان  و حوض مره ، از شرق به کویربند ریگ وپارک ملی کویر  و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل  محدود می‌شود.

ارتفاع متوسط ​​کویر مرنجاب از سطح دریا 850 متر (2790 فوت) است ،امنیت، اعتدال نسبی، تنوع جاذبه‌های گردشگری، تنوع گونه های جانوری و پوشش گیاهی این منطقه آن را به  محل مناسبی برای گردشگری و سرمایه گذاری بدل کرده و سالانه گردشگران زیادی به این منطقه جذب می شوند .

خوشبختانه در سالهای اخیر کویر نوردی و بازدید از جاذبه های کویری در ایران اقبال خوبی داشته و روز به روز علاقمندان بیشتری پیدا می کند . فصل زمستان آغاز رونق این نوع گردشگری است که می تواند رنگ و لعاب و تکاپویی  تازه به این فصل بدهد و آن را از سکون و خانه نشینی به ماجراجویی بدل کرده و تصویری متفاوت از طبیعت را به ما نشان دهد .

با ما در کوه گرد همراه باشید تا با جاذبه های کویر مرنجاب آشنا شوید .

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

بیشتر کویر مرنجاب  پوشیده از تپه های شنی و ریگزار است . با آنکه این کویر شوره زار است اما از نظر پوشش گیاهی غنی است. پوشش گیاهی اصلی شامل گیاهان نمک دوست از جمله درختان گز و بوته های طاق و قیچ است.

پوشش جانوری منطقه به دلیل وجود آب و غذای فراوان بسیار غنی است. از جمله حیوانات موجود می‌توان به گرگ ، شغال ،کفتار، روباه شنی ،گربه شنی ،بزمجه ،آفتاب پرست ، انواع مارمولک ،مار،عقرب ،تیهو، عقاب،شاهین  اشاره کرد.

 

جزیره سرگردان کویر مرنجاب

این جزیره شباهتی به یک جزیره واقعی ندارد ، در واقع تپه ای از سنگهای متخلخل آتشفشانی است که عاری از پوشش گیاهی بوده و 808 متر از سطح دریا بلند تر است . گرداگرد این جزیره به جای آب با دریاچه نمک احاطه شده است . این جزیره  در دل کویرمرنجاب  و در بخش جنوبی دریاچه نمک قرار دارد . گفته می شود که این مکان دائماً در حال جابجا شدن است و به همین دلیل به آن جزیره سرگردان می گویند.

اما بهتر است که بدانید علت نامگذاری جزیره  سرگردان به این خاطر است که هنگامی که از فاصله دور به این جزیره نگاه می‌کنید دو انتهای جزیره در افق محو می‌شوند و منظره‌ای مانند کشتی سرگردانی در دریای بیکران نمک  پدید می‌آورد.

شناخت جاذبه های گردشگری کویر-مرنجاب

محو شدن دو انتها به علت گرمای منطقه و خطای دید و شکست نور می‌باشد . گذشتگان اعتقاد داشتند، جزیره سرگردان همواره در حال حرکت است و از جایی به جای دیگر نقل مکان می‌کند اما در واقع این طور نیست .

شاید تعجب کنید اگر بشنوید در بعضی مواقع سال در این کویر باران می بارد! به دلیل نزولات جوی، سطح آب در این منطقه بالا می رود و در این زمان مناظری خارق العاده از کویر مرنجاب قابل مشاهده است . البته گفتنی است که سطح آب به مقدار ناچیزی روی دریاچه نمک را می گیرد اما با این حال منظره ای دیدنی را فراهم می کند که دیدن آن خالی از لطف نیست .

در تمام ایام سال در اطراف این جزیره باتلاقهایی وجود دارد ، لذا حتما به صورت گروهی و با تجهیزات لازم به این منطقه سفر کنید البته نباید بیشتر از 200 متری جزیره نزدیک شوید .

 

دریاچه نمک در شب درخشندگی خاصی دارد و در کنار زیبایی ذاتی آسمان شب کویر کارناوالی از نور ستاره از زمین وآسمان بهشتی  برای علاقه مندان نجوم خلق می کند . حتی اگر به نجوم علاقه مند نباشید مگر می شود از دیدن این همه زیبایی غرق لذت نشوید ! آسمان کویر به دلیل کمبود آلودگی نوری بسیار باشکوه و دیدنی است ، این فرصت را غنیمت شمرده و از آن لذت ببرید .

کاروانسرای شاه عباسی در کویر مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب بنایی قدیمی در کویر مرنجاب است و در گذشته محل اقامت مسافران بوده است. مانند بسیاری دیگر از کاروانسراهای ایران، شاه عباس از سلسله صفویه دستور ساخت این مکان را در سال 1012 هجری قمری صادر کرد . این بنا در زمینی به مساحت 3500 متر مربع ساخته شده  و 29 اتاق دارد  .

این کاروانسرا  در ارتفاع ۸۱۰ متری از سطح دریای آزاد در حاشیه جنوبی دریاچه قم درست در وسط جاده ابریشم بنا شده  و شمال شرق ایران را به بخش های مرکزی مانند اصفهان متصل می کند . در واقع این کاروانسرا به دلیل حفاظت از جاده پر رفت و آمد که اصفهان را به مشهد متصل می کرد ساخته شده بود .

در کنار کاروانسرای آجری مرنجاب برکه آبی وجود دارد که آب آن از طریق دو چشمه آب شور و شیرین تامین می شود . وجود چشمه آب شیرین در کویر مرنجاب باعث شگفتی بسیاری از زمین شناسان است .

آشنایی با مکانهای دیدنی کویر-مرنجاب

چاه دستکند

یکی دیگر از آثار تاریخی دیدنی کویر مرنجاب چاه دستکند است که در 5 کیلومتری شرق کاروانسرای عباسی قرار دارد .این چاه آب شیرین و گوارایی دارد و دلیل آن وجود فیلترهای عظیم شنی است که آب های شور زیرزمینی را تصفیه می کنند و در نهایت حاصل آن آب شیرین چاه است .

 

در کویر مرنجاب چه نوع تفریحاتی قابل انجام است

کویر مرنجاب یکی از زیباترین کویرهای ایران است که بازدید از آن تجربه ای به یادماندنی برای شما رقم خواهد زد . اما باید توجه داشته باشید که حتما با یک گروه و راهنما به این منطقه بروید زیرا کویر مملو از ماجراهای غیر قابل پیشبینی است .

در کویر مرنجاب فعالیتهای تفریحی زیادی است که می توانید انجام دهید. می‌توانید روی تپه‌های شنی بلند راه بروید ، آسمان زیبای شب را رصد کنید ، یک گردهمایی دوستانه  در کنار گرمای آتش داشته باشید، به موسیقی گوش دهید و یک نوشیدنی گرم را نوش جان کنید .

همچنین می توانید از سرگرمی های ماجراجویانه بیشتری لذت ببرید! سافاری یکی از بهترین کارها در کویر مرنجاب است. فراموش نکنید که دوربین خود را به همراه داشته باشید، چراکه می توانید عکس های منحصر بفردی را در کنار دریاچه نمک ، تپه های رملی کویر ، کاروانساری عباسی ، غروب زیبای خورشید که در کویر کاملا متفاوت و دیدنی است ، داشته باشید .

صدای باد ، سکوت کویر ، و درخشش آسمان ، جنس دیگری از طبیعت است که هر فردی باید  یک بار هم شده آن را تجربه کند . بیشتر مردم به کویر و بیابان علاقه ندارند و فکر می کنند که تنها جنگل و دریا مکان مناسب برای طبیعت گردی است اما تنها کافی است که یک مرتبه آن را تجربه کنید ، مطمئن باشید سفر بازگشت دوباره  خود را برنامه ریزی خواهید کرد .

 

کمپینگ و اقامت در کویر مرنجاب

کمپینگ در صحرا می تواند یک تجربه خارق العاده باشد! مخصوصا وقتی با گروههای حرفه ای همراه شوید به آسودگی می توانید اقامتی جذاب را در زیر آسمان شب کویر و چادر کمپ داشته باشید .

گردشگری و اقامت شبانه در کویر-مرنجاب

اما اگر قصد ندارید شب را در چادر بگذرانید، می توانید در خانه باغ شاکر در روستای حسین آباد در 6 کیلومتری شهر آران و بیدگل اقامت کنید. این خانه باغ بنایی تاریخی بوده و جزء آثار به ثبت رسیده میراث فرهنگی کشور می باشد .

 

گره کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( تابستان 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تابستان 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (فروردین ماه 1402)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
نظرات (0 نظر)